Istanbul Fringe Festival 2021’de Fiziksel Etkinlikler

Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid’in fiziksel etkinlikleri bir kez daha tüm şehre yayılıyor. Bu yıl, 3. edisyonu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, İBB iştiraklerinden Kültür AŞ’nin Şehir Sponsorluğunda ve Hollanda Başkonsolosluğunun destekleriyle gerçekleşecek festivalde seyircilerle buluşacak fiziksel etkinlikler, Atlas 1948, BeReZe Gösteri Evi, Çevre Tiyatrosu, DasDas, DOTOrmanda, ENKA Açıkhava Tiyatrosu, Kadıköy Boa Sahne, Müze Gazhane ve Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek.

Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid’deki tüm etkinliklerin biletlerine Mobilet üzerinden ulaşılabiliyor.

Istanbul Fringe Festival 2021’de Fiziksel Etkinlikler
Istanbul Fringe Festival 2021 Fiziksel Etkinlikler

Cinderella’s (Alexandros Stavropoulos)
18 Eylül Cumartesi, 17:00
Atlas Sineması – Atlas 1948

Disney’in Külkedisi’nin minimalist bir koreografik yorumuna hoş geldiniz. Alexandros Stavropoulos, basmakalıp gösterilen kadın kahramanı ikonik karakterinden arındırarak ve onu Steve Reich’in ritmik müziği Music for Pieces of Wood’un dünyasına yerleştirerek temize çıkarıyor.
Oyuncak bebek gibi giyinmiş ve sarı peruklarla taçlandırılmış sekiz dansçıdan oluşan güçlü bir ensemble, animasyon filmden ilham alan koreografik patternlere girişiyor. Son derece izlenebilir olan Stavropoulos’un Cinderella’s’ı, nüktedan bir koreografi eşliğinde bir müzik deneyimini ateşliyor.

Süre: 35 Dakika
Tür: Dans
Bilet Fiyatları: Tam: 75 TL, Öğrenci:50 TL

An-Sızı-N (Tiyatro BeReZe)
19 Eylül Pazar, 19:00
BeReZe Gösteri Evi

25 Eylül Cumartesi, 18:00
Gazhane Büyük Sahne

16 yaşındaki İpek’in aklında birçok şey üzerine sorular var: Hayaller, spotify, yaşam, ölüm, kuantum, doğa, ayna, mantı ve uzay boşluğu.. An’lar, yüzler ve hikayelere doğru bir yolculuk.. İyi de İpek ne giyecek?
Bu oyun İKSV tarafından verilen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü desteği ile üretilmiştir.

Süre: 90 dakika | (Çocuk – Genç Oyunu)
Yaş Sınırı: 14+
Bilet Fiyatları: Tam: 75 TL, Öğrenci:50 TL

Masal Masal İçinde (Semaver Kumpanya)
19 Eylül Pazar, 17:00
ENKA Açıkhava Tiyatrosu

26 Eylül Pazar, 14:00
Çevre Tiyatrosu

“Masal Masal İçinde” , çalışmaktan çok yorulan ve çalışmak zorunda olmayacak kadar güçlü olmayı isteyen Mavisu isimli bir taş ustasının başına gelen olağan üstü olayları konu alır. Kuklalar, gölge oyunları, danslar ve şarkılarla sergilenen bu oyun hem çocukların hem de yetişkin çocukların keyifle izleyeceği bir oyundur.
“Masal Masal İçinde” bir masallar toplamı; ders vermeyen, düş gücü gerektiren ve oyun sonrasında da konuşulması gereken bulutun, güneşin, rüzgarın, dağın başrolde oldukları bu masal dünyası küçüklere olduğu kadar büyük çocuklara da sesleniyor.
Başarı bir yol değil yolculuktur!

Süre: 60 Dakika | (Çocuk – Genç Oyunu)
Yaş Sınırı: 5+
Bilet Fiyatları: Tam: 75 TL, Öğrenci:50 TL

Çalgıcı Gül Ali Masalı (Boş Sahne)
25 Eylül Cumartesi, 20:00
DOTOrmanda

26 Eylül Pazar, 17:00
ENKA Açıkhava Tiyatrosu

“Bilmem ne” krallığının örnek birer lider olarak yetişen genç prensi ve prensesi bir gün kara bir duman tarafından kaçırılır. Kralla kraliçe ne yaparlarsa yapsınlar çocuklarını bulamazlar. Ülke bir açmazın içine sürüklenir. Karmaşanın ve kaosun ülkenin dört bir yanını sardığı günlerde saraydan yayılan bir haber bütün halka tekrar umut verir. Kraliçenin yeni bir oğlu olmuştur. Halk yeni prensleri şerefine kırk gün kırk gece düğün dernek kurar ve hep bir ağızdan haykırır: “Yaşasın geleceğin kralı!” Ama genç prensin yüreğinde başka şeyler yatmaktadır…
Çalgıcı Gülali tutkuları ve sorumlulukları arasında sıkışmış, güçlü olmayı sorgularken farklı bir büyümenin yolunu arayan bir çocuğun hikayesi… Gür Kahkahalı Kayıkçının da dediği gibi, “bir hikayemiz var, anlatmazsak öleceğiz”, buluşacağımız günü dört gözle bekliyoruz! “Bu dünyada kim kral olmak istemez ki?”

“Prens Ivan ve Çalgısı” adlı Rus halk masalından esinle yazılmıştır.
Süre: 90 Dakika | (Çocuk – Genç Oyunu)
Yaş Sınırı: 8+
Bilet Fiyatları: Tam: 75 TL, Öğrenci:50 TL

Köpek Kalbi (Küçük Salon)
20 Eylül Pazartesi, 20:00
Gazhane Büyük Sahne

22 Eylül Çarşamba, 20:00
DasDas

Mihail Bulgakov’un “Köpek Kalbi” romanından esinlenerek Emre Tandoğan’ın dört oyuncu için uyarlayıp yeniden yazdığı aynı adlı oyunda, sokak köpeği Şarik’in öyküsününe tanık oluyoruz.
Dünya çapında bir bilim insanı olan Profesör Filipoviç, Moskova sokaklarından aldığı sahipsiz bir köpeği evine getirir. beslediği köpeği ameliyat eder, Yapılan bir ameliyatla, bir bar kavgasında ölen yirmi beş yaşındaki bir adi suçlunun hipofiz bezini ve testislerini köpeğe nakleder. Operasyon beklenmedik sonuçlar doğurur. Köpek arsız, yüzsüz, şehvet düşkünü ve kaba saba bir insana dönüşür. Gençleşme deneyi adına yapılan bu ameliyatın sonucunda, köpek içgüdülerinden ve barda ölen suçlunun sahtekâr ve hırsız kişiliğinden kurtulamamış yeni bir kişilik ortaya çıkar. Şarik insan haliyle profesörün hayatını cehenneme çevirse de, Sovyet bürokrasisinde kendine bir konum edinebilecektir.

Süre: 60 dakika
Tür: Tiyatro
Bilet Fiyatları: Tam: 75 TL, Öğrenci:50 TL

Yüzyirmi Metrekare (KAT)
21 Eylül Salı, 20:00
Gazhane Büyük Sahne

23 Eylül Perşembe, 20:00
DasDas

Gamze Arslan’ın “Ben Evlat Kız Evlat” ve Melike Uzun’un “İmzayı Anla(t)mak” isimli öykülerinden yola çıkarak hazırlanmış oyunumuz günümüz dünyasında iki kadının toplumsal olanla karşılaşması ve mücadelesini anlatmaktadır. Bu oyun, sevgisiz büyüyen ve kocaman evinde yalnız yaşayan sancılı bir kız çocuğu ile çocukları, kocası, kayınvalidesi, toplum baskısı kıskacında sıkışmış erk yapının yok ettiği bir diğer kadının aynı oyun alanında birbirinden ayrı mekanlarda kendi hikayelerini anlatma çabasıdır. Karakterlerin öykülerinin ilişkisi olmamasına rağmen oyun kişileri bir diğer öykü anlatılırken onun yardımcısı, destekleyicisidir. Hem birbirine kökten bağlı hem de hiç birbirine dokunmayan iki insanın hikayesi. Oyun tek mekan, tek zaman ve iki sandalye üzerine kurulu olarak sergileniyor.

Süre: 46 Dakika
Tür: Tiyatro
Bilet Fiyatları: Tam: 75 TL, Öğrenci:50 TL

Mutante (T.r.a.n.s.i.c.a.p.e)
22 Eylül Çarşamba, 18:30
Sabancı Müzesi, Fıstıklı Teras

Yaratım süreci Vietnam’da gerçekleşen bu hibrit çalışmada Pierre Larauza ve Emmanuelle Vincent heykel ve dans arasındaki türler arasılığı, hareketin heykelleştirilmesi üzerinden incelemenin peşine düşüyor. “Mutante” Vietnam’a özgü bir kentsel özellik olan kadınların motosiklete binerken güneşten ve kirlilikten korunmak için vücutlarını ve yüzlerini tamamen örtmelerinden ilham alır. Akşam olduğunda ise kadınlar örtülerini çıkarıp bedenlerini özgürlüğe kavuştururlar. Sürekli dönen bir mekanizma üzerinde duran maskeli performansçı heykelsi hareketler ve pozlar sergiler. Üzerindeki katmanlar giderek artar ve artık hiçbir şey göremez. En sonunda yarı heykel yarı hayvan olarak dönen mekanizmadan kendini kurtarır.

Süre: 45 Dakika
Tür: Performans
Bilet Fiyatları: Tam: 75 TL, Öğrenci:50 TL

Kendimi Çalıyorum (KeKeÇa)
25 Eylül Cumartesi, 14:00
Gazhane Küçük Sahne

26 Eylül Pazar, 14:00
Kadıköy Boa Sahne

İnsan bedeninden bu kadar ses çıkabildiğine ilk defa tanık olacağınız, sizi de oyuna dâhil eden tek kişilik müzikli bir komedi. Üstelik hemen sonrasında eğitmen Gökçe Gürçay eşliğinde gerçekleştirilecek beden perküsyonu atölyesi ile seyircinin de bu performansı deneyimleme şansı olacak!

Performansçı: Gökçe Gürçay
Süre: 120 Dakika (50 Dakika Gösteri + 50 Dakika Workshop)
Tür: Performans ve Workshop
Yaş Sınırı: 12+
Bilet Fiyatları: Tam: 100 TL, Öğrenci:75 TL

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar