Istanbul Fringe Festival 2022 için Açık Çağrı!

Istanbul Fringe Festival
Istanbul Fringe Festival

Istanbul Fringe Festival, bu sene 17-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek dördüncü edisyonu için Açık Çağrı açtı. Geçen yıl hibrit bir programla İstanbul’a yayılan festival için Açık Çağrı, 31 Ocak – 3 Nisan tarihleri arasında devam edecek. Festival, sanatçıların başvuru formundaki tercihine göre fiziksel veya çevrim içi* gösterimleri programına alacak. Başvuru için son tarih 3 Nisan 2022.

Istanbul Fringe Festival 2022 dans, performans, tiyatro gösterilerinin yanı sıra çocuk oyunları ve atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapacak. Festival, hem yerel hem de uluslararası sanatçılara çalışmalarını sergilemek için fiziksel ve dijital bir platform sunacak. Sanatçılar başvuru formu üzerinde tercih ettikleri mekânı; sahne, park, hamam, kütüphane, iskele vs. olarak belirtebilecek.

*Çevrim içi bölüme yalnızca dijital platformlar için tasarlanmış işler başvurabilir.

Başvuru linki için tıklayınız.

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, yaklaşık 4 bin seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, Türkiye’den ve yurtdışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Üçüncü yılında hibrit bir programla büyüyen festival, tüm tiyatro sezonuna yayılarak katılımcılarıyla buluşmaya devam ediyor. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

One Ping

  1. Pingback: Haftanın Kitap ve Etkinlik Önerileri / Nil Has

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.