Istanbul Fringe Festival’den Haber Var!

Türkiye’de ilk kez 18-22 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşen Istanbul Fringe Festival bu sene Covid-19 sebebiyle alınan tedbirler çerçevesinde dijital mecralarda gerçekleşecek. 21-27 Eylül 2020 tarihlerinde YouTube, Zoom, WhatsApp ve diğer sosyal medya mecralarından ücretsiz takip edilebilecek festivalde dans, performans, tiyatro gösterileri, atölye çalışmaları, sanatçı-izleyici buluşmaları, söyleşiler ve kapanış partisi de olacak. Programda 12 yabancı, 3 yerli ekip yer alacak.

Yurtdışından gelecek performansların tamamı, o hafta boyunca festivalin YouTube sayfasından takip edilebilecek. Türkiye’den katılan performanslar ise canlı yayınlanacak.

COVID-19 tedbirleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilecek festivalin programı da buna göre hazırlandı. Festival seçkisinde bu sene yer alan oyunların yanı sıra, programa dahil olamayan performansların başvuruları, önümüzdeki yıl “offline” olarak düzenlenecek festivalin başvuruları için de geçerli olacak.

Festival programında geçen yıl olduğu gibi paneller ve partiler de yer alacak. Tamamen online olarak yapılacak bu etkinlikler, festival haftası boyunca belirlenecek saat ve tarihlerde olacak.

FRINGE DESTEK FONU
Istanbul Fringe ekibi, gösterileri, turneleri ve yaratım süreçleri iptal olan veya ertelenen ve gelirleri durma noktasına gelen sanatçıları desteklemek ve Istanbul Fringe Festival’ı sürdürürülebilir, alternatif ve erişilebilir bir hâle getirmek için Fringe Destek Fonu oluşturmaya karar verdi.

Istanbul Fringe Festival web sitesi üzerinden destek fonu hakkında şu açıklama yapıldı:

“Istanbul Fringe Festival 2020’yi dijital mecralara taşıma kararı aldıktan sonra seçkiye giren ekiplerle yaptığımız online görüşmelerde sanatçıların bu dönemdeki kaygılarını ve ihtiyaçlarını anlamaya çalıştık. Ekiplerin hepsi de tekrar ne zaman sahneye çıkacağı konusunda endişeli olduklarını, gösteri ve turnelerinin iptal olduğunu veya ertelendiğini ve gelirlerinin durma noktasına geldiğini dile getirdi. Bu yüzden, festivali dijital mecralarda da olsa gerçekleştirmek istememizde bizi en çok sanatçılar cesaretlendirdi.

Fringe Destek Fonu’nu oluştururken dijital içerikler için bilet satmadan veya ücret talep etmeden sanatçılara ve festivalin sürdürülebilirliğine nasıl katkıda bulunabileceğimizi düşündük. Böylelikle hem İstanbul’daki ve İstanbul dışındaki izleyiciler festivali ücretsiz takip edebilecek hem de destek olmak isteyen kişi ve kurumlar seçeceği kategoride sanatçılara ve festivale fon sağlayabilecek.

Bu fon için geçen yılki partnerlerimizden tiyatrolar.com.tr ile iş birliği halindeyiz. Fringe Destek Fonu’na katkıda bulunmak için gerekli detayları önümüzdeki günlerde sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız.”

Istanbul Fringe Festival Sosyal Medya Hesapları
fringeistanbul.com
Instagram
Facebook
Twitter
YouTube

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir