Zaman: 4 August, 2020

İstanbul Modern’den Çocuklara Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu


Çocuklar, İstanbul Modern’in Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’na Türkiye’nin her yerinden katılarak, müze uzmanlarıyla evlerinde sanat çalışmaları gerçekleştiriyor. Birbirinden farklı ve zengin içeriğe sahip atölyeler, 6 Temmuz–28 Ağustos 2020 tarihleri arasında çocukları bekliyor.

Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’ndaki çalışmalar, müzenin “Sanatçı ve Zamanı” sanal turundan gösterimle ya da müzenin yenilenen koleksiyon sergisinden canlı gösterimle başlıyor. Çocuklar bu gösterimde, sanat yapıtlarını müze uzmanlarıyla birlikte çözümleyerek sanat tarihinden örneklerin ele alındığı kısa bir sunuma katılıyor.

Çocuklar ardından, müze uzmanının canlı olarak paylaşacağı sanat etkinliğini izlerken kendi sanat çalışmalarını yaratıyor. Sanat çalışmalarında her evde kolaylıkla bulunabilen nesne ve malzemeler kullanılıyor. İstanbul Modern, koleksiyonunda yer alan sanat yapıtlarının yorumlanabilmesi için çocuklara özel Bilgi Kartları ve Etkinlik Kartları da tasarlıyor. Bu kartlar, Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’na katılan çocuklarla etkinlik öncesi ve sonrasında e-posta ile paylaşılıyor. Bilgi kartları etkinlikte ele alınan sanatçıların biyografilerini, etkinlik kartları ise bu yapıtlardan ilham alan etkinlik önerilerini içeriyor.

10 farklı etkinlik
Çocuklar İstanbul Modern’in Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’nda 10 farklı etkinliğe katılabiliyor.
Etkinlikler şöyle:
-Baskı Resim
6, 20 Temmuz, 17 Ağustos Pazartesi
-Kübist Portreler
7, 21 Temmuz, 18 Ağustos Salı
-Geo Resimler
8, 22 Temmuz, 5, 19 Ağustos Çarşamba
-Gölgelerle Sanat
9, 23 Temmuz, 6, 20 Ağustos Perşembe
-Benim Harflerim
10, 24 Temmuz, 7, 21 Ağustos Cuma
-Renk Oyunları
13, 27 Temmuz, 10, 24 Ağustos Pazartesi
-Boyanın Öyküsü
14, 28 Temmuz, 11, 25 Ağustos Salı
-Sanatın İzleri
29 Temmuz, 12, 26 Ağustos Çarşamba
-Benim Bakışım
16 Temmuz, 13, 27 Ağustos Perşembe
-Birleşen Nesneler
17 Temmuz, 14, 28 Ağustos Cuma

Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu Katılım Belgesi
Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu’nda etkinlikler, hafta içi her gün yaz boyunca tekrar ederek farklı tarihlerde uygulanıyor. Böylece katılımcılar, etkinliklere katılacakları tarihleri seçerek belirleyebiliyor. Çocuklar bu çalışmaların birine veya hepsine, istedikleri tarihlerde katılabiliyor. İstanbul Modern, atölyelere katılanlara Çevrimiçi Yaz Sanat Okulu Katılım Belgesi de veriyor.

Erken kayıt fırsatı
Program kapsamında düzenlenen etkinliklerden, beşine kayıt yaptıranlara avantajlı katılım koşulu sunulurken, 28 Haziran tarihine kadar geçerli olmak üzere erken kayıt fırsatı da sunuluyor.

Programlar hakkında detaylı bilgi için 212 334 73 12 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Online kayıt için http://www.istanbulmodern.org/ adresine başvurabilirsiniz.

Nil Has

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir