İstanbul Müzik Festivali’nden Çocuklara Özel Etkinlikler

50. İstanbul Müzik Festivali Afiş
50. İstanbul Müzik Festivali

Her yaştan dinleyiciyi müzikle buluşturmaya hazırlanan 50. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki programında, çocukları masalsı bir dünyaya davet eden ‘Fındıkkıran ve Ben’ projesinin yanı sıra İKSV Alt Kat işbirliğiyle İstanbul’un her iki yakasındaki parklarda ücretsiz gerçekleştirilecek “Müzikli Bir Hafta Sonu” etkinlikleri yer alıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Borusan Holding sponsorluğunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 50. İstanbul Müzik Festivali, 6-24 Haziran tarihleri arasında, her yaştan müzikseverle buluşmaya hazırlanıyor. Kapılarını hem yetişkin hem de çocuk ve genç müzikseverler için açacak festival, Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek, multimedya, dans ve dijital animasyonların piyanoya eşlik ettiği Fındıkkıran ve Ben “Çocuklar için Masalsı Bir Konser” başlıklı özel bir projeye ev sahipliği yapacak. Festivalde ayrıca İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirilecek Müzikli Bir Hafta Sonu etkinlikleri kapsamında, festivalin bu yılki teması “İstanbul”dan hareketle hazırlanan İstanbul Efsaneleri eserinin prömiyeri ile Ses Ver, İlham Ver başlıklı çocuk atölyeleri ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Disiplinlerarası bir deneyim: Fındıkkıran ve Ben “Çocuklar için Masalsı Bir Konser”

İstanbul Müzik Festivali, piyanist Alexandra Dariescu’yu, klasik müzik ile genç izleyiciler arasında bir köprü kuran Fındıkkıran ve Ben projesiyle ağırlıyor. Çaykovski’nin en beğenilen eserlerinden Fındıkkıran’ın hikâyesinin Alexandra Dariescu’nun yorumunda yeniden kurulduğu bu disiplinlerarası deneyim, 11 Haziran Cumartesi 11.00’de Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda.

Fenerbahçe Parkı ve Yıldız Parkı’nda “Müzikli Bir Hafta Sonu”

50. İstanbul Müzik Festivali, İKSV bünyesinde kültür-sanata erişim ve katılım imkânlarını artırmayı ve çeşitlendirmeyi amaçlayan İKSV Alt Kat’ın işbirliğiyle, İstanbul’un her iki yakasında, çocuklara ve ailelerine yönelik ücretsiz bir etkinlik serisi düzenliyor. 11 Haziran Cumartesi 16.00’da Fenerbahçe Parkı’nda; 18 Haziran Cumartesi 16.00’da ise Yıldız Parkı’nda gerçekleştirilecek Müzikli Bir Hafta Sonu etkinlik programında yer alan, Atölye Pikolo’nun yürüteceği, 3-6 yaş grubuna yönelik, Ses Ver, İlham Ver başlıklı atölyede, küçük müzisyenler, farklı müzik aletlerini tanıyarak seslere kulak verecek ve Orff Schulwerk tekniğiyle ritim, hareket egzersizleri yapacaklar. Atölyenin ardından, 7 ve üzeri yaş grubuna yönelik İstanbul Efsaneleri başlıklı eser sahnelenecek. Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nden Nazlı Çevik Azazi ve Roza Erdem’in kaleme aldığı ve Evrim Demirel’in müziklerini yazdığı, İstanbul’u konu alan çeşitli mitolojik hikâyelerin anlatılacağı eser, oda müziği topluluğu eşliğinde, Roza Erdem’in anlatımıyla sahnelenecek.

Etkinlik kapasitesi sınırlı olduğundan, katılım için 18 Mayıs Çarşamba gününden itibaren rezervasyon.iksv.org/muzikfestivali adresinden rezervasyon yapılması gerekiyor.

50. İstanbul Müzik Festivali’ne geri sayım

6-24 Haziran tarihleri arasında, “İstanbul” teması altında gerçekleşecek 50. İstanbul Müzik Festivali, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası gibi önemli toplulukları ve Anna Prohaska, Gautier Capuçon, Fazıl Say, Kirill Gerstein, Alice Sara Ott gibi yıldız solistleri ağırlayacak. Borusan Holding’in desteğiyle gerçekleşecek festival, üç hafta boyunca 12 farklı mekânda Türkiye ve yurtdışından 65’in üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak. İstanbul Müzik Festivali, şef ve besteci Tan Dun ile şef ve piyanist Thomas Adès’e verdiği eser siparişlerinin Türkiye prömiyerlerine de ev sahipliği yapacak.

50. İstanbul Müzik Festivali biletleri

50. İstanbul Müzik Festivali biletleri, passo.com.tr internet sitesi üzerinden ve İKSV ana gişeden satın alınabiliyor. Festivalin, İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle hayata geçen Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında 10 TL’den satışa çıkan öğrenci biletleri ise kısa süre içinde tükendi.

Üyelikleriyle İKSV’nin tüm çalışmalarını destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletlerini indirimli fiyatlarla sahip oluyor. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini yer seçme opsiyonuyla passo.com.tr üzerinden %25; Kırmızı Lale Kart üyeleri ise %15 indirimle satın alabiliyor.

Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri, bu yıl da festival konserlerini mekânların pandemi kapasiteleri el verdiğince ücretsiz olarak takip edebilecek. Öğrencilerin, katılmak istedikleri konserden en geç bir gün önce rezervasyon@iksv.org adresine ad, soyadı ve e-posta bilgileriyle birlikte başvurarak rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir