İstanbul Özlediği Haftasonu Festivaline Kavuşuyor: Gezgin Salon Festivali

Salon İKSV’nin sınırlarını aşıp şehre yayıldığı etkinliği “Gezgin Salon”, +1’in desteğiyle, iki gün sürecek bir festivalle, 25-26 Haziran’da Parkorman’a konuk oluyor. Festivalin ilk günü, yepyeni albümleri ile Moderat ve soul-funk’ın imparatoriçesi L’Impératrice sahnede olacak. İkinci günün konukları ise rüya popuyla dünyaya seslenen Cigarette After Sex ve coğrafyaları aşan müziğiyle Tamino.

Gezgin Salon Festivali
Gezgin Salon Festivali (L’Impératrice – Cigarettes After Sex – Tamino – Moderat)

Biletler Lale Kart üyeleri için 25 Şubat’ta başlayan indirimli ve öncelikli satışın ardından 28 Şubat Pazartesi günü genel satışa açılıyor.

Salon İKSV’nin iyi müziği Beyoğlu’ndaki evinden şehrin büyük sahnelerine taşıdığı Gezgin Salon serisi +1’in desteğiyle, 25-26 Haziran’da Parkorman’da iki gün sürecek müzik dolu bir festival olarak geri dönüyor. İki gün sürecek müzik maratonunun yıldızları, Berlin minimal teknosuyla Moderat, funk’ın Paris baş temsilcisi olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen L’Impératrice, en tatlı kederlerin grubu Cigarettes After Sex ve bizi Ortadoğu’ya doğru kolektif bir yolculuğa çıkaracak Tamino.

Çok yakında eklenecek sürpriz isimler de Salon’un web sitesi ve sosyal medya kanallarından duyurulacak.

Yepyeni albüm ve sahneleri MORE D4TA ile Moderat

Modeselektor’un Gernot Bronsert ve Sebastian Szary’siyle Apparat’ın Sascha Ring’inden oluşan Moderat, 2003 yılındaki ilk EP’leri Auf Kosten der Gesundheit ile sağlam bir temel attı. 2013 ve 2016’da birbirini takip eden II ve III albümlerinin ardından evleri Berlin’de 17.000 kişinin önünde efsane bir konser verdikten sonra uzun bir ara verdiler. MORE D4TA ile 6 yıllık araya son veren Moderat, albümde gitgide hayatımızı daha çok ele geçiren bilgi kirliliği ve izolasyon duygusuyla hesaplaşıyor. Yirmi yılı birlikte müzik yaparak geçirmiş üçlünün kendilerine has müziği ve estetiği yeni eserlerinde de öne çıkıyor.

Kalpleri ısıtan, kasları gevşeten soul-funk’ıyla L’Impératrice

Soul-funk’ın yeni imparatoriçesi L’Impératrice, Matahari’nin yayımlanmasından bu yana geçen üç yılda dünyanın dört bir yanından milyonlara ulaştı. İlk albümleriyle önce anavatanları Fransa’da yankı uyandıran grup, ardından İtalya, Meksika, Kaliforniya’da bir kasırga etkisi yarattı. İlk albümlerinden bu yana dünyayla birlikte değişen L’Impératrice, Matahari’nin idealize edilmiş bir kadın kahraman fikrine dayanan romantik çizgisinin tersine bir ayrılık albümü olan 2021’deki son albümleri Tako Tsubo’da sırtını gerçeğe dayıyor.

Fenerlerle eşlik edilesi bir rüya popu: Cigarettes After Sex

Kendi isimlerini taşıyan ilk albümleriyle The Independent tarafından “samimi ve hayaletimsi” olarak övülen, The Guardian’ın grubun “noir rüya popu”nu “2017’nin en iyileri arasında” gösterdiği Cigarettes After Sex rüya gibi bir gece yaşatmak için İstanbul’a geliyor. Stüdyolardan her zaman kaçındığını belirten Cigarettes After Sex’in solisti Greg Gonzalez, dışarıda çalışılan yerin karakterinin ve ortamının müziğe eşsiz bir duygu kattığını söylüyor. İşte bu ses ve ortamın birleşimi Gonzalez’in sürükleyici ikinci albümü Cry’ın kalbine ve ruhuna yerleşiyor. İspanya’nın Mallorca adasındaki muazzam bir evde kaydedilen şarkılar, huzursuzluk veren güzelliği, erotik özlemi ve kaydın yapıldığı mekânın katı minimalizmini, pürüzsüz çizgilerini ve yumuşak ışığını yansıtıyor.

Tamino’yla Ortadoğu’ya kolektif bir yolculuk

Kökenleri Belçika, Mısır ve Lübnan’a dayanan Tamino, ilk albümü Amir’i 2018’de çıkardığında 21 yaşındaydı. Amir’de Tamino, romantizmden ıssızlığa kadar pek çok duyguyu dışarı vuruyor, farklı ruh halleri arasında geziniyor. Tüm dünyaya güçlü, içgüdüsel ve baştan sona pürdikkat dinlenecek şarkılarla dolu kayıtlar yapabildiğini gösterdiği Amir albümünde Brükselli Arap müzisyenlerden oluşan Nagham Zikrayat kolektifinin de katkısı bulunuyor.

Program

25, 26 Haziran 2022, 14.00
Parkorman

Cumartesi (25 Haziran): Moderat (live), L’Impératrice
Pazar (26 Haziran): Cigarettes After Sex, Tamino

Biletler 28 Şubat’ta satışta

Gezgin Salon’un yeni sezon programının 1. avantajlı dönem biletleri 28 Şubat Pazartesi günü saat 10.30’da passo.com.tr ile İKSV ana gişeden (pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) genel satışa açılacak. Sınırlı sayıda satışa sunulacak öğrenci bileti fiyatları Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında 10 TL olacak.

1. Avantajlı Dönem Fiyatları:

Kombine 600 TL
Tek Gün 450 TL
Eczacıbaşı Genç Bilet 10 TL

İKSV Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışlar 25 Şubat’ta başlıyor

Üyelikleriyle İKSV’nin yıl boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleri, biletlerini indirimli fiyatlarla ve öncelikli olarak alabiliyor. Biletler, Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri için 25 Şubat Cuma saat 10.30 ve Kırmızı Lale Kart üyeleri için ise 26 Şubat Cumartesi 10.30’da satışa sunulacak. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini passo.com.tr üzerinden veya kendilerine gönderilen rezervasyon formu aracılığıyla %25 indirimle satın alabilecek. Kırmızı Lale Kart üyeleri ise %15 indirimden yararlanacak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar