İstanbul The Lights Başlıyor!

İstanbul’u sanat ve ışıkla buluşturacak İstanbul The Lights başlıyor…

5 Aralık 2020’de online basın toplantısı ile duyurusu gerçekleştirilen İstanbul The Lights, Çağdaş İstanbul Vakfı tarafından hayata geçiriliyor. Projeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi mecra ve tanıtım desteği sağlıyor.

İstanbul’da sanat, ışıkla buluşuyor…

7 Aralık’ta başlayacak ve 3 Ocak’a kadar sürecek; İstanbul’u dev bir dijital sanat platformuna dönüştürecek İstanbul The Lights’ın tanıtım toplantısında basın mensupları ile bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Çağdaş İstanbul Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli proje hakkında bilgileri aktardıktan sonra İstanbul’un dünya kültür başkentleri arasında ilk üçte görmek için şehre kültür sanat alanında yapılan yatırımlardan, İstanbul’un gelecek projeksiyonu için neler yapıldığını basın mensupları ile paylaştılar.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu toplantıda yaptığı konuşmada:
Değerli bir başlangıcı birlikte yapıyoruz. İstanbul’da sanat ışıkla buluşuyor. Böylesi bir proje hayata geçtiği ve şehre böyle güzel dokunan projeleri gördükçe mutlu oluyorum. İstanbul The Lights’ın bu şehre çok yakışacağını hissettim. İstanbul her yönüylü dünyaya istikamet çizecek bir kent. Bizim de hedefimiz yaratıcılığın canlandığı bir İstanbul var etmek. Bu anlamda İstanbul için çalışan, üreten tüm kurum ve kuruluşları desteklemeye çalışıyoruz. Bir kamu yöneticisi olarak sanata katkı sağlayan, sunan kurum ve kuruluşları; sanat adına iyilikler, güzellikler sunan herkesi desteklemenin doğru olduğuna inanıyorum. İstanbul The Lights da bu anlamda İstanbul’la örtüştü. Çok kısa bir sürede projeyi ortaya çıkaran Çağdaş İstanbul Vakfı’na, paydaşlarına ve tüm sanatçılara teşekkür ederim.

İstanbul The Lights hakkında

Yaklaşık bir ay boyunca İstanbullulara farklı bir deneyim yaşatacak İstanbul The Lights’ta dijital sanatlar alanında yapılmış eserler, şehrin 59 farklı noktasında sergilenecek. Uluslararası tanınmışlığı olan dijital sanatlar alanında üretim yapan 53 sanatçının eserlerinden 7 LED ışık enstalasyonu, 2 dev ölçekli led heykel, kamusal ve özel alanlarda Maçka Parkı, Maçka Sanat Parkı, Taksim Meydanı ve IGA, The Marmara Taksim Otel ve dev LED ekranlarda konumlandırılacak. Proje dahilinde 30 yeni medya sanatçısının dijital videoları şehrin 52 farklı noktasındaki şehir ekranı, metro ve AVM dev ekranlarında olacak. Augmented Reality tekniği ile üretilmiş 15 sanatçının heykel ve duvar resimleri-eserlerini, İstanbullular mobil cihazları ile deneyimleyebilecekler. İstanbul The Lights kapsamında tarihi sonra duyurulacak bir de mapping gösterisi yapılacak. Çağdaş İstanbul Vakfı çatısı altında gerçekleştirilen projenin küratörleri, CIF sanat ve kültür programları direktörü Ayça Okay ve Contemporary Istanbul Plugin’in küratörü Esra Özkan; ha:ar ekibinden de sanatçılar Hande Şekerciler ve Arda Yalkin.

Sanatçılar

Ahmet Rüstem Ekici, Alp Tuğan, Arda Yalkın, Ayşegül Süter, Barış Gürsel, Barış Kabalak, Berkan Alkan, Burak Dağ, Emre Namyeter, Enes Fuat Genç, Fahrettin Aykut, Fatih Sevimlikurt, Fuat Değirmenci, Gökalp Gönen, Güvenç Özel, Ha:ar, Hakan Yılmaz, Hazan Ünsal, Fırat Engin, Ece Kibaroğlu, Emre Okçuer, Lal Batman,Tuba Elmas, Kıvanç Tatar, Lara Kamhi, Memo Akten, Mert Ege Köse, Murat Saygıner, Osman Koç, OUCHH, Ozan Gönen, Ozan Türkkan, Pırıl Şili, RAW, Refik Anadol, Resole, Selin Balcı, Sofia Krispo, Süleyman Yılmaz, UNDER 1 MİNUTE

Augmented Reality Sanatçılar

Ahmet Said Kaplan, Burak Şentürk, Büşra Çeğil, Balkan Karişman, Erinç Seymen, Ethem Onur Bilgiç, Furkan Nuka Birgün,Melis Buyruk,Meltem Şahin,Selin Çınar,Murat Palta,Tunca Subaşı,Hande Şekerciler,ha:ar, Melisa Altınsoy.

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir