İstanbul’a Alternatif Bir Sistem Önerisi Sunan Sergi: “Apartman”

Küratörlüğünü Lara Lakay ve Tuba Kocakaya’nın üstlendiği, İstanbul’un kültür ve sanat hayatına alternatif bir sistem önerisinde bulunan, ayrıştırılmış çağdaş sanat ortamını birleştirmeyi amaçlayan “Apartman” sergisi, 26 Nisan – 14 Mayıs 2021 tarihleri arasında Kadıköy Yeldeğirmeni, Apartman No.52’de sanatseverleri bekliyor.

Adını Türkçe’de ayırmak, parçalara, hisselere bölmek anlamına gelen ‘appartire’ kelimesinden alan sergide, farklı teknik ve materyellerle üretim yapan Ali Kanal, Z.Ayşe Hatipoğlu, Bedia Ekiz, Cansu Yıldıran, Cins, Dila Yumurtacı, Dinçer İşgel, Eşref Yıldırım, Gaye Su Akyol, Gökhan Deniz, Gökhan Deneç, Gökhun Baltacı, Güler Güçlü, Hakan Gürsoytrak, İris Ergül, Kıvılcım Güngörün, Leman Sevda Darıcıoğlu, Meltem Sarıkaya, Mustafa Horasan, Özgür Can Taşcı, Sevim Kaya, Tayfun Gülnar ve Zeynep Özkanca dahil olmak üzere 23 sanatçının yakın dönem eserlerinin yanı sıra sergiye özel ürettikleri yeni eserleri de yer alıyor.

Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle sanatçı, sanatsever, kent meraklısı gibi şehir kahramanlarını bir araya getirmeyi hedefleyen “Apartman” sergisi, 14 Mayıs 2021 tarihine kadar Yeldeğirmeni, Apartman No.52’de ücretsiz olarak görülebilir.

İstanbul’a Alternatif Bir Sistem Önerisi Sunan Sergi: “Apartman”

Apartman No.52
20. yüzyılın başlarında, Haydarpaşa Garı’nın inşaasını üstlenen Alman mühendislerin, kendilerine konaklamak için lojman olarak yaptıkları düşünülen, giriş ve kullanılan bodrum katı ile beraber 5 katlı, aydınlık, yüksek tavanlı dairelerin bulunduğu geniş bir apartmandır. Aynı dönemde Yeldeğirmeni, çokuluslu kalabalığı ile İstanbul’un ilk apartman semti olarak tarihe geçmiş ve dönemin sosyo ekonomik şartları neticesinde, semt bazıları için kalıcı bir ev, bazıları içinse Anadolu’ya devam edecekleri yolda, bir uğrak noktası olmuştur.

Sergi sonrasında mimar Hayri Ödensoy tarafından restore edilecek olan bina, şu anda sanatçı atölyeleri ve mimarlık ofisi olarak kullanılıyor. Sergi özelinde tüm bina ve daireler boşaltılarak bir bütün sergi alanı olarak yorumlanacak ve bütün süreç dökümente edilecek.

Apartman No.52
Nemlizade Sok. No: 52 Yeldeğirmeni, Kadıköy/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.