İstanbul’dan Londra’ya “Üretim Yoluyla Düşünmek” Devam Ediyor

İstanbul Modern ve Kraliyet Sanat Koleji – Royal College of Art (RCA), tekstil ile teknoloji ilişkisine odaklandığı çevrimiçi etkinlik dizisi 12 Mart’ta “Üretim Yoluyla Düşünmek: Uygulamada Çeşitlilikler” başlıklı buluşmayla devam ediyor.

Serinin ikinci etkinliğinde farklı disiplinlerden gelen akademisyen, araştırmacı, sanatçı ve tasarımcılar kendi üretim ve araştırma süreçlerini paylaşıyor. Kendi alanlarında uzman isimlerin ele alacağı konular tekstilin kullanım alanlarına ilişkin çeşitliliği yansıtıyor. Geleneksel üretim teknikleri, kolektif üretim yöntemleri, giyilebilir teknolojiler, tekstilin bir ifade aracı olarak kullanılması ve sürdürülebilirlik gibi konular tekstilin barındırdığı olanakların sınırsızlığına işaret ediyor.

“Üretim Yoluyla Düşünmek”, katılımcılara tekstile ilişkin yaratıcı süreçleri keşfetme ve birbirleriyle karşılaştırmalı olarak ele alma imkânı sunuyor. Çevrimiçi etkinlik dizisi sanat, zanaat ve teknoloji gibi alanların tekstille etkileşimi gibi konulara yer veriyor. Farklı çalışma yöntemleri çerçevesinde değerlendirilen tekstilin dünü, bugünü ve yarını masaya yatırılıyor.

İkinci etkinlik 12 Mart’ta

Sanatçı ve eğitmen Bager Akbay’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek etkinliğe; sanatçı Güneş Terkol, tasarımcı Begüm Cânâ Özgür, İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Berdan Kalav, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi İrem Sabanuç Gönül ve Tampere Üniversitesi Gamification Group, Doktora Sonrası Araştırmacı Oğuz ‘Oz’ Buruk konuşmacı olarak katılacak. Etkinlik video konferans yöntemiyle canlı olarak 12 Mart Cuma günü saat 13.00’te gerçekleşecek.

Art and Humanities Research Council ve Newton Fund’ın desteğiyle kısa süre önce başlamış olan “Tekstilde Zanaat ve Teknoloji” projesi, yerel sanatçı ve tasarımcılar ile birlikte, gelişmekte olan akıllı yumuşak sistemleri ve yeni malzeme alanlarını keşfe çıkmayı amaçlıyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.