İstanbul’un Mezarları Tasarım Yarışmasına Başvurular Devam Ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “İstanbul’un Mezarları Tasarım Yarışması”na başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi 18 Eylül 2020.

Ülkemizin tasarım programından hak ettiği payı alamayan mezarın ortak kültürel değerler adına taşıdığı anlamın altını çizen yarışma, ölümü estetikle buluşturmaya, kolektif hafızamızı tasarıma aktaranları bu mesele üzerinde düşünmeye, bu konuda tavır geliştirmeye ve sorumluluk üstlenmeye davet ettiği gibi, aynı zamanda mezarlıklarımızın bizim için taşıdığı önemi hatırlamaya ve ölülerimize karşı toplumsal duyarlılığımızı güçlendirmeye yönelik bir çağrıdır.

İstanbul Planlama Ajansı ve İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı ortaklığıyla, güzel sanat eserleri yarışması olarak açılan “İstanbul’un Mezarları Tasarım Yarışması” kişilikleri, eserleri ve temsil ettikleri değerlerle İstanbul’un olduğu kadar ülkemizin ortak kültürel hafızasında da iz bırakmış olan kişilerin mezarlarının ve/veya yakın çevresinin tasarlanmasını ele alıyor. Bu temayla açılan yarışmada, tasarlanacak olan değerli isimler:

 1. Adile NAŞİT (Adela ÖZCAN)
 2. Ahmet Mete IŞIKARA
 3. Âşık Daimi (İsmail AYDIN)
 4. Cihat BURAK
 5. Didem MADAK
 6. Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR
 7. Eremya Çelebi KÖMÜRCİYAN
 8. Halide Edip ADIVAR
 9. Halil KAYA
 10. Hilmi Ziya ÜLKEN
 11. Lefter KÜÇÜKANDONYADİS
 12. Mes’ud CEMİL (Mesut Ekrem CEMİL)
 13. Naim SÜLEYMANOĞLU
 14. Neyzen Tevfik KOLAYLI
 15. Optik Başkan (Mehmet IŞIKLAR)
 16. Orhan KEMAL (Mehmet Raşit ÖĞÜTÇÜ)
 17. Turgut UYAR
 18. Ali Nezih UZEL
 19. Cevdet KILIÇLAR – Necdet YILDIRIM

Yarışmanın danışman jüri üyesi olarak, Ekrem İMAMOĞLU (İBB Başkanı), Mahir POLAT (İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı), Uğur DERMAN (Akademisyen), Baha TANMAN (Sanat Tarihçisi), Ömer YILMAZ (İPA Yarışmalar Koordinatörü); asli jüri üyelerinde ise Bulut Cebeci (Mimar), Ferit Özşen (Heykeltıraş), Seyhun Topuz (Heykeltıraş), Ertuğ Uçar (Mimar) yer alırken Defne AKŞİN AKYOL (Peyzaj Mimarı), Celaleddin ÇELİK (Mimar), Gizem ÖZÇELİK (Heykeltıraş) yedek jüri üyesi görevini üstlenecek.

Mezarların her biri için 1.Ödül 12.500 TL, 2.Ödül 7.500 TL verilecek. Yarışma sonunda uygun görülen tasarım uygulanacak.

Yarışmanın son teslim tarihi olan 24 Kasım 2020’ye kadar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup T.C. kimlik numarasına sahip olan ve 1 Ocak 2003 tarihinden önce doğan herkes bu yarışmaya katılabilecek.

Yarışmanın kolokyum ve ödül töreni ise 12 Aralık 2020’de yapılacak.

Yarışma detayları ve başvuru için konkur.istanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.