İstanbul’un Surları ve Kapıları

İstanbul’un Surları ve KapılarıMurat Belge’nin İstanbulluların yaşamlarıyla bütünleşen, dünyanın en büyük tarih ve kültür miraslarından surları bir kültür rotası olarak ele aldığı “İstanbul’un Surları ve Kapıları” kitabı, Kültür AŞ Yayınları’ndan çıktı.

Yazar, akademisyen Murat Belge’nin kaleme aldığı, Kültür AŞ Yayınları’ndan çıkan “İstanbul’un Surları ve Kapıları”, İstanbul Kitapçısı mağazalarında, istanbulkitapcisi.com’da ve tüm kitabevlerinde okurlarla buluşuyor. Gündelik yaşamın binlerce yıllık izlerini taşıyan tanıkları; İstanbul’un tarihi surları ve kapılarının bir rota üzerinden anlatıldığı kitapta Yedikule’den Haliç’e kara surlarını, sonra Haliç boyu semtlerini, ardından Sarayburnu’ndan başlayarak Marmara Surları boyunca Tarihî Yarımada’yı keşfedecek, sonrasında Karaköy’e geçerek, İstanbul’un Batı’ya dönük yüzü olan Galata’yı, eski Ceneviz surlarının ve kapılarının izini süreceksiniz.

“İstanbul’un Surları ve Kapıları” arka kapak yazısından…

İstanbul benzersiz bir kent. Bin beş yüz yılı aşkın süre iki büyük imparatorluğa başkentlik yapmış. Orta Çağ’ın en etkileyici savunma sistemlerinden olan surları önce Bizans’ın, ardından Osmanlı’nın başkentini korumuş.

İstanbul surları dünyanın en büyük tarih ve kültür miraslarından da biri; aynı zamanda İstanbulluların yaşamlarıyla bütünleşmiş, şehri biçimlendirmiş, gündelik yaşamın binlerce yıllık izlerini taşıyan tanıkları.

İstanbul’un Surları ve Kapıları’nda Murat Belge surları bir kültür rotası olarak ele alacak ve bu rota boyunca bize rehberlik edecek. Yol boyunca sur kapılarına uğrayarak Yedikule’den Haliç’e kara surlarını, sonra Haliç boyu semtlerini, ardından Sarayburnu’ndan başlayarak Marmara Surları boyunca Tarihî Yarımada’yı keşfedeceğiz. Sonra Karaköy’e geçecek, İstanbul’un Batı’ya dönük yüzü olan Galata’yı, eski Ceneviz surlarının ve kapılarının izini sürerek arşınlayacağız.

Surların yanı sıra semtleri, insanları, anıtları, her dinden ibadethaneleri ve bunlara eşlik eden efsane ve hikâyeleri de keşfettiğimiz yolculuğumuzun sonuna vardığımızda bir İstanbul kültür turunu bitirmiş olacağız.

Kentimizin zengin tarihine ve kültürüne, çok renkli dokusuna tanıklık edeceğimiz bu tura eşlik ederken İstanbul’a tekrar hayran kalacak, her gün yanından geçtiğimiz, içinde yaşadığımız o zenginliklere farklı bir gözle bakacaksınız.

Satın almak için buraya tıklayınız.

KÜNYE
İstanbul’un Surları ve Kapıları
Yazar: Murat Belge
Genel Yayın Yönetmeni: Ahmet Bozkurt
Editör: Barış Cezar
Kapak Tasarımı: Geray Gencer
Sayfa Tasarımı: Faruk Güney
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 296
Ebat: 16×22
Cilt: Hard Cover, Soft Cover
Baskı Yılı: 2021
Yayınevi: Kültür AŞ

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir