İTEF – İtalya Özel Programı Başlıyor!

İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali – İtalya Özel 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlarda olacak. Geçtiğimiz yıl İTEF – İtalya Özel kapsamında Ferzan Özpetek, Mario Mazzanti, Fioly Bocca, Ilaria Tuti, Alessia Gazzola ve Walkabout Literary Agency’nin kurucularından, edebiyat ajanı Fiammetta Biancatelli ile ekranlarda edebiyat severlerle buluşmuştu.

Festivalin ilk günü, 23 Ağustos 2021’de İtalya’ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir haftanın başlangıcında programa konuk olacak Daria Bignardi, Giuseppe Catozella, Matteo Strukul, Paola Peretti ve Susanna Tamarro ile İtalyan edebiyatı üzerine konuşulacak.

İTEF – İtalya Özel Program Takvimi

Programın ilk etkinliği 23 Ağustos Pazartesi saat 20.00’de, Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu ve İtalyan Kültür Merkezi müdürü Salvatore Schirmo’nun açılış konuşmalarının ardından yazar Daria Bignardi’nin konuşması, yazarın aynı zamanda Türkçe çevirmeni olan moderatör Eren Yücesan Cendey ile başlıyor. Türkiye’de ikinci kitabı Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayımlanan Aşk Hak Edilmeli üzerinden, aile bağlarının güçlü yanlarının ve sevginin bağlayıcılığının yanı sıra yıkıcılığının da konuşulacağı bir söyleşi gerçekleşecek.

24 Ağustos Salı saat 20.00‘de Epsilon Yayınları’nın yayımladığı ve Bengi Oya tarafından çevrilen Sakın Korktuğunu Söyleme isimli romanında savaşa, korkuya ve zorluklara rağmen pes etmeden olimpiyatlara hazırlanan bir kız çocuğunun hikayesini anlatan Giuseppe Catozella, moderatör Damla Karakuş ile güzel bir sohbet gerçekleştirecek.

25 Ağustos Çarşamba saat 20.00’de Matteo Strukul ve moderatör D. Ayça Çakmak ile Epsilon Yayınları’nın yayımladığı, Melis Köymen ve Aslı Aldemir tarafından çevrilen, Medici üçlemesininin ilk kitabı olan Floransa’nın Efendileri’ni konuşulacak. Floransa kentinde hüküm süren, siyasetten finansa, bilimden sanata, Rönesans’a adını altın harflerle kazıyan Medici Henadanı’nın hikayesi üzerinden bu kez sadece roman hakkında değil, bir kültür hakkında da yeni bilgiler edineceğiz.

26 Ağustos Perşembe saat 20.00’de Paola Peretti, Esma Fethiye Güçlü tarafından çevrilen, Timaş Yayınları aracılılığıyla okurlarla buluşan ve yazarın ilk romanı olan Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe üzerine Tolga Yozcu ile söyleşecek.

Edebiyatseverlerin ilgiyle takip edecekleri dört günün ardından 27 Ağustos Cuma günü saat 20.00’de ise Can Yayınları’ndan Eren Yücesan Cendey çevirisiyle yayımlanan Büyük bir Aşk Hikayesi’nin yazarı Susanna Tamaro’yu ekranlarımıza konuk edecek. Yazar, romanlarının Türk okurlarıyla buluşmasında önemli bir rolü olan çevirmen Eren Yücesan Cendey ve Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu ile birlikte son etkinlikte bir araya gelecek.

İTEF- İtalya Özel programı İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve Cepell’in katkılarıyla gerçekleşiyor.

Etkinliklerin tamamı İtalyanca çevirmen Nur Öztürk ile simultane çeviri desteğiyle izleyicilerle buluşacak. Program etkinlikleri hem Zoom uygulaması hem de İTEF YouTube/Instagram ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi YouTube/Instagram hesapları üzerinden canlı olarak izlenebilecek. Aynı zamanda da moderatörler Eren Yücesan Cendey, Damla Karakuş, D. Ayça Çakmak ve Tolga Yozcu’yu sosyal medya hesaplarından takip ederek gelişmelerden ve yayınlardan haberdar olabilirsiniz.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.