İTEF’ten İtalya Özel Programı

İTEF'ten İtalya Özel Programı


İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, 24-28 Ağustos tarihleri arasında, İtalyan edebiyatını ve İtalyan yazarları yakından tanımak isteyenler için; Türk okuyucularının yakından tanıdığı ve ülkemizde en çok okununan İtalyan kitaplarının yazarlarını Türk okuyucularıyla, İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali – İtalya Özel programında buluşturuyor.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi iş birliği ile gerçekleşen İTEF-İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali – İtalya Özel programı; Karşı Pencere, Cebimdeki Yabancı, Hamam, İstanbul Kırmızısı gibi uluslararası alanda başarı kazanmış filmlerin senaristi ve yönetmeni; son çıkardığı Bir Nefes Gibi adlı romanıyla hem İtalya’da hem Türkiye’de çok satanlar listesinde zirveye yerleşen isim Ferzan Özpetek ile başlayacak, Mario Mazzanti, Alessia Gazzola, Fioly Bocca, Ilaria Tuti ve Fiammetta Biancatelli ile devam edecek.

Buluşmalar alanında uzman çevirmen, edebiyat ajanı ve yazarların moderatörlüğünde gerçekleşecek. Bir hafta boyunca sürecek online etkinliklerde yeni yazarlar keşfedip çağdaş İtalyan edebiyatı farklı açılardan ele alınacak. Etkinliklerin tamamı İtalyanca çevirmen Nur Öztürk’ün simultane çeviri desteğiyle izleyicilerle buluşacak.

Etkinlikler hem Zoom uygulaması hem de İtalyan Kültür Merkezi ve İTEF sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak izlenebilecek.

ETKİNLİK TAKVİMİ

Etkinliğin açılışını 24 Ağustos Pazartesi akşamı saat 20.00’de, Türk asıllı İtalyan yönetmen, yazar Ferzan Özpetek yapacak. Ünlü yazar etkinlik kapsamında çevirmen Nazlı Birgen‘le bir araya gelecek ve geçtiğimiz ay yayımlanan, hem İtalya’da hem de ülkemizde çok satanlar listesinde zirveye yerleşen Bir Nefes Gibi adlı son romanını konuşacak.

25 Ağustos Salı akşamı saat 20.00’de, Türkiye’de de çok sevilen ünlü polisiye yazarı Mario Mazzanti, Kalem Ajans’ın kurucusu, edebiyat ajanı Nermin Mollaoğlu‘yla bir söyleşi gerçekleştirecek ve polisiye edebiyatın incelikleri; türün dünü, bugünü ve yarını üzerine konuşacak.

26 Ağustos Çarşamba akşamı saat 20.00’de çok satan kitabı Kırmızı Mektuplar’da bir edebiyat ajanının özel yaşamı ve iş hayatını nasıl dengede tuttuğunu eğlenceli diyaloglarla anlatan yazar Fioly Bocca, gerçek bir edebiyat ajanı olan ve Kalem Ajans’ta kurgu kitapları temsil eden Kardelen Genç‘le eğlenceli bir sohbet geçirecekler.

27 Ağustos Perşembe akşamı 19.00’da, polisiye edebiyat türünde kısa sürede büyük başarı yakalayan Ilaria Tuti, Türkiye’deki okurlarına özel bir video paylaşacak.

Saatler 20.00’yi gösterdiğinde ise Çırak, Prensesin Kemikleri ve Sonsuza Dek Saklanmayacak Bir Sır adlı polisiye kitaplarıyla tanınan İtalyan yazar Alessia Gazzola, yazar, çevirmen ve edebiyat eleştirmeni Fuat Sevimay moderatörlüğünde ekranlarda olacak. Bizleri “Kusursuz cinayet yoktur” cümlesi üzerine düşündürecek ve yazarın en yeni kitabı Uzun Zorlu Yaz başta olmak üzere, esrarengiz kurguların yazım sürecine dair harika bir söyleşi gerçekleştirecekler.

Programın son etkinliğini edebiyat ajanları gerçekleştirecek. Çevirmenlik ve yayıncılık deneyiminin ardından Walkabout Literary Agency‘nin kurucularından olan, edebiyat ajanı Fiammetta Biancatelli ile Nermin Mollaoğlu 28 Ağustos Cuma akşamı saat 20.00’de İtalyan edebiyatı, pandeminin yayıncılığa etkisi ve edebiyat ajanlığı üzerine konuşacaklar.


@itef_istanbul
iicistanbul
iicistanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.