İyilik İçin Sanat Derneği, Sanatseverleri Mustafa Taviloğlu ile Bir Araya Getirdi

İyilik İçin Sanat Derneği üyelerinin her hafta düzenledikleri “Sanat Buluşmaları”nın 347’ncisi derneğin Artweeks@Akaretler’deki karma sergisi kapsamında koleksiyoner Mustafa Taviloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Sanat buluşmasında İyilik İçin Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selin Bozkurt, dernek üyeleri ve sanatçılar Mustafa Taviloğlu’ndan koleksiyonerlik tecrübelerini dinledi.

İyilik İçin Sanat Derneği
İyilik İçin Sanat Derneği, 347. Sanat Buluşmaları – Mustafa Taviloğlu

Hayata geçirdiği projelerde yer alan sanatçıların birbirinden değerli eserlerini, pek çok sanatseveri, sanatçıyı ve koleksiyoneri bir araya getiren Artweeks@Akaretler’de sergileyen İyilik İçin Sanat Derneği, düzenlediği sanat buluşmalarının 347’ncisini Mustafa Taviloğlu’nun katılımı ile gerçekleştirdi.

Genç Sanatçıların Eserlerini Koleksiyonuna Kattı

Mudo’nun kurucusu ve Onursal Başkanı olmasının yanı sıra, yaklaşık 50 yıllık koleksiyonerlik geçmişi bulunan Mustafa Taviloğlu, Necdet Kalay ile çıkmış olduğu koleksiyonerlik yolculuğunda zaman içerisinde edindiği tecrübeleri, sanata bakış açısını ve koleksiyon tutkusunu misafirler ile paylaştı. Koleksiyonuna Osman Hamdi, Cihat Burak, Halil Paşa, Nazmi Ziya, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Zeki Faik İzer ve Cihat Burak gibi değerli isimleri katmış olan Taviloğlu, İyilik İçin Sanat Derneği’nin projelerinde yer alan genç sanatçıların eserleri ile de yakından ilgilendi. Mustafa Taviloğlu, İyilik İçin Sanat Derneği’nin Pasajda Bir Yıl projesinin 4. dönem sanatçılarından Emir Furkan Tekkalmaz’ın bir eserini, Loya Kader Öztürkmen’in ise iki eserini kıymetli koleksiyonuna dâhil etti.

“Sanatta dört temel önemli unsur var”

Koleksiyonerlik yolculuğuna ilk önce bilinen isimlerle başlayan ancak özellikle son 20 yılını genç sanatçılara adayan Mustafa Taviloğlu, sanatçı, galeri, koleksiyoner ve sanat eleştirmeni olmak üzere sanatta dört temel önemli unsur olduğunu dile getirdi. Sohbet sırasında esinlenmekle ilgili düşüncelerini güzel bir örnekle açıklayan Taviloğlu, “Balığa çıkan bir balıkçı havaya, suya, tekneye bakabilir ama olay tam olarak öyle değil. Balıkçı, balık tutmaya gittiğinde diğer balıkçılara bakar. Eğer o tutuyorsa ben de tutabilirim diye düşünür. Bu nedenle sanatçı da sanatçıya bakabilir. Bir sanatçı diğer bir sanatçıdan çalışırken esinlenmeli, üretirken değil.” dedi.

Her Çarşamba düzenli şekilde gerçekleştirilen “Sanat Buluşmaları”nda 347. ziyarete, Mustafa Taviloğlu ve dernek başkanı Selin Bozkurt ile dernek üyelerinden Çiğdem Hitay, Nermin Aşçıoğlu, Ece Mizrahi, Handan Aral, Merve Ata Arslan, Arzu Ünlü Badıllı, Asuman Özer, Tuçe Peksayar, Cahide Erel, Leyla Aktaş ve Gizem Tatlıcı’nın yanı sıra sergisi devam eden sanatçılardan birbirinden değerli isimler katıldı.

Bu sene 6. edisyonu gerçekleştirilen Artweeks@Akaretler’de, İyilik İçin Sanat Derneği’nin Pasajda Bir Yıl, Anadolu’dan İzlenimler, Atölye Cer ve Alenen Sanat projelerinde yer alan sanatçılardan 35 kişinin 65 adet çalışması, Dr. Feride Çelik küratörlüğünde 37-39 numarada 10 Nisan’a kadar sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

İyilik İçin Sanat Derneği’nin “Sanat Buluşmaları” ve güncel sanat haberleri derneğin www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edilebiliyor.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir