İzmir’in Kurtuluşunun 100’üncü Yılına Özel Sergi

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Çerkes Karadağ, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılında, Folkart Gallery için İzmir’i ve İzmir’in gündelik hayatını, ‘sanatsal bir pencereden’ görüntüledi. Çerkes Karadağ’ın “İzmir’in 100’ü” adlı fotoğraf sergisi, 8 Ekim-18 Aralık 2022 tarihleri arasında Folkart Gallery’de ziyarete edilebilecek.

İzmir’in Kurtuluşunun 100’üncü Yılına Özel Sergi
Çerkes Karadağ, Cumhuriyet Ağacı Anıt Heykeli fotoğrafı, 200x125cm

Tarihe Anlamlı Not

Folkart Gallery, 2022-2023 sergi sezonunu, İzmir’in kurtuluşunun 100. yılında dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Çerkes Karadağ’ın İzmir fotoğraflarıyla açıyor.

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Güzel İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı nedeniyle sanatseverleri İzmir’e özel bir projeyle buluşturmak istedik. Fotoğraf sanatçısı Çerkes Karadağ, İzmir’i, kurtuluşunun 100’üncü yılında ölümsüzleştirerek tarihe anlamlı bir not bıraktı. Folkart Gallery olarak kentin bugününü geleceğe taşıyacak belgesel niteliğinde bir projeye imza attık. Emeği geçenleri kutlarım” dedi.

Buluşma 8 Ekim’de

Folkart Gallery, Çerkes Karadağ’ın İzmir fotoğraflarından oluşan “İzmir’in 100’ü” adlı sergisi, Folkart Gallery’de, 8 Ekim 2022 tarihinde İzmirlilerin ve tüm sanatseverlerin ziyaretine açılacak. Sergide Çerkes Karadağ’ın aylar süren çalışması sırasında çektiği 15 bin kare fotoğraf arasından seçilen 100 eser sergilenecek.

Proje Direktörlüğü’nü Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir’in üstlendiği sergide yer alan tüm fotoğraflar, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı olarak tarihe geçen 2022 yılında çekildi. Sergi için Türkçe ve İngilizce olarak 300 sayfalık özel bir albüm hazırlandı. Albümde Karadağ’ın fotoğraflarıyla birlikte gazeteci-yazar Doğan Hızlan, sanat eleştirmeni Evrim Altuğ; şair-yazar Ahmet Telli, şair-yazar Hüseyin Ferhad ve şair-yazar Ünal Ersözlü’nün yazıları ile ünlü şairlerin İzmir için yazılmış bazı şiirleri de yer alıyor.

Çerkes Karadağ Kimdir?

1953 yılında Kağızman/Kars’ta doğdu. 1978 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünden mezun oldu. 1985 yılında da Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Grafik Bölümünde de lisans eğitimini tamamladı. Çerkes Karadağ 1971 yılından günümüze kadar grafiker, reklam yönetmeni, yayımcı, tanıtım fotoğrafçısı ve Film Denetleme Kurulu üyesi olarak Kültür Bakanlığı Yayınlar Dairesi’nde görev yaptı. 1987 yılında ise FOTOART isimli reklam ve tanıtım fotoğrafları atölyesini kurdu. Çerkes Karadağ, 1990 yılında Fotoğraf Sanatı Uluslararası Federasyonu (FIAP), “Artist of FIAP-(AFIAP)” unvanını aldı. 2000 yılında Çek Cumhuriyeti Devlet Şeref Madalyası alan Çerkes Karadağ’ın çok sayıda ödülü ve kitapları bulunuyor.

Sergi Ziyaret Saatleri:
Hafta içi (Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma) Saat: 10:00-19:00
Hafta Sonu (Cumartesi, Pazar) Saat: 10:00-18:00


Folkart Gallery

Adalet, Manas Blv. 37-2, 35530 Bayraklı/İzmir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar