Jan Fabre’ın Günlükleri Türkçede

Dünyaca tanınan, Belçikalı sanatçı Jan Fabre’ın otobiyografisi olarak tanımlanabilecek, 1978-1984 ve 1985-1991 yılları arasında gün gün sanata, hayata, gündelik yaşantısına, ilişkilerine dair kaleme aldığı notları Gece Günlüğü adıyla iki ayrı cilt olarak Türkçede. Ressam, heykeltıraş, performans sanatçısı, tiyatrocu Jan Fabre’ın notlarından oluşan Gece Günlüğü, Pilevneli Galeri işbirliğiyle Doğan Kitap tarafından okuyucuyla buluştu.

Jan Fabre’ın notlarından oluşan Gece Günlüğü, çok yönlü bir sanatçının ruhunu ve bedenini hiçbir şey saklamadan sergilediği bir kaynak niteliğinde. Fabre İlk olarak 1978-1984 yılları arasında yazdığı notlardan sonra, 1985-1991 yılları arasında kaleme aldığı notlarla da zengin hayal gücü, yaratıcı dehasıyla tabulara meydan okuyarak dünyaya, çağımıza, sanatın her türüne farklı bakış açıları getiriyor. Onun amacı huzur vermek değil, tersine rahatsız etmek. Özgür düşüncenin ancak bu şekilde filizlenip gelişeceğine inanıyor. Beyni sürekli faal. Kendini durduramıyor, uyuyamıyor, yazıyor, çiziyor, yaratıyor. Her yer onun için bir performans alanı: sokaklar, kafeler, barlar, otel odaları, tiyatro ve sinema salonları… Çok titiz, kolay kolay beğenmiyor. İsyankâr ve sıra dışı.

Sanatçının iki ciltten oluşan Gece Günlüğü kitabı Pilevneli Galeri’de görülebilecek “Saflık Dizlerinin Üstünde” başlıklı kişisel sergisiyle eş zamanlı olarak yayımlandı. Jan Fabre’ın en önemli serilerinden “Belçika Kongosu’na Saygı”dan eserlerinin yer aldığı sergi, 20 Şubat 2021 tarihine kadar gezilebilecek.

Aynı zamanda tiyatro topluluğu Troubleyn’in kurucusu olan Jan Fabre’ın “Gece Günlüğü” adlı kitabından yola çıkarak kendi gelişimini farklı hacimlerde ele aldığı tek kişilik oyunu “Gece Yazarı” ise İtalya, Rusya, Fransa, Sırbistan, Belçika, Litvanya, Hırvatistan ve Slovenya gibi pek çok ülkede sahnelenmiş ve kısa zamanda üç önemli uluslararası tiyatro ödülüne layık görülmüştür. Sanatçının “Ölüm Meleği” adlı tek kişilik oyunu ve dans prodüksiyonu ise 2006’da 15. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali ve 4. Tiyatro Olimpiyatları kapsamında İstanbul’da tiyatro severlerle buluştu.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.