José Huertas Flamenko Topluluğu Don Kişot Gösterisiyle 16 Ekim’de CRR’de

José Huertas Flamenko Topluluğu, Don Kişot
José Huertas Flamenko Topluluğu, Don Kişot

José Huertas Flamenko Topluluğu, Miguel de Cervantes’in dünya edebiyatına kazandırdığı ölümsüz eseri Don Kişot’tan sahneye uyarladıkları muhteşem bir gösteri ile 16 Ekim’de Cemal Reşit Rey’de sanatseverlerle buluşacak.

Flamenko’nun duayenlerinden Antonio Gades ve Aida Gómez ile iş birlikleri yapan ve başarılarla dolu parlak kariyerine devam ederken kendi dans topluluğunu kuran José Huertas’ın sahneye koyduğu bu Don Kişot yorumu, “asil şövalyenin” yaşamını tüm yönleriyle ele alıyor.

Gösterinin sanat yönetmeni, koreografı ve baş dansçısı José Huertas, sergileyecekleri Don Kişot yorumunu şu sözlerle anlatıyor: “Cervantes’in bundan yaklaşık 400 yıl önce yarattığı bu karakterin hiçbirimizden daha deli olduğunu düşünmüyorum. Bizim bugün ‘duygusal gelişim’ olarak adlandırdığımız aşamaları yaşayan bir karakter. Kimi zaman korkularını yenmek için rüzgârgülleri ile savaşıyor, kimi zaman sevdiği kadının ve saf sevginin peşinden koşuyor, kimi zaman da sadık dostu Sancho’da kendi iç sesini, aklıselim ve olgun yanını buluyor. İşte biz de bu uyarlamada Don Kişot’u bütün bu özellikleriyle yansıtmaya çalışacağız.”

Don Kişot’un duygu dünyasını İspanyol folklorunu yansıtan müzik ve kostümlerle anlatan gösteri, Türkiye’de ilk kez Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahnelenecek.

Biletler Biletix’te!

José Huertas Hakkında

José Huertas 1970 yılında Sevilla’da dünyaya geldi. 1975 yılında Barcelona’ya taşındı ve hocası José de la Vega ile Flamenko çalışmaya başladı. Instituto del Teatro en Danza Española’da İspanyol dansları üzerine yüksek lisans yaptı. “Flamenco Por Derecho” gösterisiyle İtalya’ya ilk turnesini yaptı. Yeteneği ve disiplini sayesinde İspanyol dansları ve Flamenko alanında en tanınmış ulusal topluluklarla dans etme fırsatı buldu. Yoko Komatsubara yönetiminde “Córdoba Lejana” isimli oyunda dans etti.

2000 yılında Rafael Aguilar İspanyol Balesi’nden bir yıl sonra da Aida Gómez tarafından İspanya Ulusal Balesi’nde misafir dansçı olarak yer almak üzere davet aldı. “Oripando” ve “Poeta” gösterileri ile turneye çıktı. 24 yaşında Flamenko’nun duayenlerinden Antonio Gades’in topluluğuna katıldı, bir yıl sonra baş dansçı oldu. Carmen ve Fuenteovejuna temsillerinde Gades yerine sahneye çıktı. 2002 yılında daha modern bir Flamenko vizyonu sunmak adına kendi şirketini kurdu.

Hazırladığı gösterilerle İspanya’nın yanı sıra Avrupa’nın saygın salonlarında sahnelendi. Dansçı, koreograf ve sanat yönetmeni kimliklerinin yanı sıra eğitmenlik de yapan Huertas, 2009 yılından bu yana Malaga Konservatuvarında dersler veriyor. José Huertas, dans dünyasında takım arkadaşlarına duyduğu saygı, iş ahlakı, idealleri ve yeni nesillerin de bu bilgi ve birikimden faydalanması için gösterdiği çabayla tanınıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar