K! Kültüral Performing Arts Nisan Programı Açıklandı!

Bağımsız kültür sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, Nisan ayında kendi prodüksiyonları Madam Giyotin, AB Uyumlu Aile, Oda Komşum Richard Wagner ve Paravanlar’ın yanı sıra farklı toplulukların oyunlarını sahnesinde ağırlayacak.

Başta sahne sanatları olmak üzere tüm sanat disiplinlerine açık bir ortak platform düşüncesi olarak temelleri atılan bağımsız kültür ve sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, sahnede ve dijitalde birbirinden başarılı tiyatro yapıtlarını seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. Nisan ayında K! Kültüral Performing Arts; MADAM GİYOTİN, AB UYUMLU AİLE, ODA KOMŞUM RICHARD WAGNER ve PARAVANLAR oyunlarını hem sahnede hem de jetgise.com üzerinden dijitalde tiyatro izleyicisiyle buluşturacak. K! Kültüral, kendi prodüksiyonları dışında SIR YES SIR, SİLÜET, ÖYLE ŞEYLER YALNIZCA FİLMLERDE OLUR, BABAMIN DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ, PRIMA FACIE, LAZARUS, SIFIRLA BİR ARASINDA, ÇATIDAKİ YARASA, EBEDİ BARIŞ, PİRELİ VARYETE, NO NAME QUEEN, PASAPORT OR PASSPORT ODER REISEPASS, 45 SANİYE, GELİŞİNE VOLE, BERNARDA, SANIRIM… BELKİ? KEŞKE!, BİR DELİNİN GÜNCESİ, ÖLÜ KADINLAR DİYARI, FAUST?, KÜÇÜK PRENS ve KREUTZER SONAT oyunlarını sahnesine konuk edecek.

K! Kültüral Performing Arts Nisan Takvimi
K! Kültüral Performing Arts Nisan Takvimi

NİSAN DETAYLI PROGRAMI

1 NİSAN 20.30
SIR YES SIR (PROJE-1)

1939 yılında Dalton Trumbo tarafından yazılan “Johnny Got His Gun” isimli romandan “Sir Yes Sir” ismiyle uyarlanmıştır. Katıldığı savaşta kollarını, bacaklarını ve yüzünü kaybeden genç bir adamdır Joe Bonham. Hareket edemez, konuşamaz, göremez ve duyamaz. Tek sağlam yeri beynidir. Yatırıldığı hastane odasında bu genç adamın anılarına, düşüncelerine ve rüyalarına tanıklık ederiz.

6 NİSAN 20.30
SİLÜET (PAT ATÖLYE&TİYATRO MİMİKRİ)

Sigarasının tüten dumanı, sobasının sönmüş külü, yüzyıllar önce yanan aşkının ateşiydi… Anımsadı! Hapsolduğu evin penceresinden dökülen sonbaharı, mağarasında örtündüğü yapraktı… Hiç unutmadı! Koşarken ayakkabılarından çıkan ses, yalın ayak yürüdüğü çalı dikeninin çığlığıydı… Haykırdı! Baltalanırken bedeninin kuru dalları, kökleri ilkbahar tadındaydı… Doğumu yeniden başladı! Çağdan çağa atlayan kadının evrimini ve her kadınla yeniden doğan tarihi anlatıyor bize “Silüet”!

7 NİSAN 20.30
ÖYLE ŞEYLER YALNIZCA FİLMLERDE OLUR (ECHOES SAHNE)

Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur, Samsun’dan Notting Hill’e uzanan, dürüst ve cesur bir büyüme ve kendini bulma hikayesi. Bu eğlenceli anlatıda Pınar Göktaş, aşk filmlerindeki ‘mükemmel uyum’ fikriyle büyülenen ve ‘’hayatının aşkını’’ bulmaya karar veren bir kız çocuğunun aşkı arayışını, cinselliği keşfedişini, kendi çocukluğu ve gençliği boyunca yaşadığı romantik ilişkiler üzerinden; kişisel hikayesini zaman zaman kurmaca ile destekleyerek anlatıyor.

8 NİSAN 20.30
BABAMIN DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ (HAHA TİYATRO)

İç. Gece. Bir evin salonu. Kadının aklı hastanede. Sevgilinin aklı kadında. Kapıda garip bir misafir. Babamın doğum günü. Babamın doğum gününe geldim. Hoş geldin. Hediyeler açılır. Cinler, şeytanlar çıkar kutulardan. Saat geç. Vakit az. Şşşş, babam uyuyor. İki kardeş karşılıklı otururlar. Çanlar çalar. Ve parti başlar!

9 NİSAN 20.30
PRIMA FACIE (TİYATRO-16)

“Bugünün kazananı yarının kaybedeni olabilir.” Tessa kültürlü, genç ve işinde çok iyi bir avukattır. İşçi sınıfı bir aileden gelip, tırnaklarıyla kazıya kazıya “oyunun” zirvesine çıkmıştır. Kovuşturur, çapraz sorgular ve kazanır.. Ancak beklenmedik bir olayla, kendisini bir anda eşikte, hukukun “erkek” gücü, ispat yükü ve ahlaki ayrımlarla boğuşurken bulur. Suzie Miller’ın ödüllü oyunu Prima Facie, seyircileri duygu, mantık ve deneyimlerimizin “oyunun” kurallarıyla çatışıp çelişmesinin merkezine, hukuk sistemine davet ediyor. Yüzyıllar önce inşa edilen “erkek” yasaların artık değişmek zorunda olduğunu bize kendi hikayesi üzerinden anlatıyor.

10 NİSAN 21.00
AB UYUMLU AİLE (ONLINE / K! KÜLTÜRAL PERFORMING ARTS)

Şenay Tanrıvermiş’in yazdığı, Yağmur Yağmur’un proje tasarımını ve konseptini oluşturup yönettiği AB Uyumlu Aile güven, bağlılık, aile, sistem, iktidar, cinsiyet, kimlik, sıkışmışlık ve arada kalmışlık gibi kavramların sorguluyor. Usta oyuncular Ayşe Lebriz Berkem ve Altuğ Görgü’ye genç kuşağın yetenekli isimleri Merve Güran ve Dilara Mücaviroğlu eşlik ediyor.

11 NİSAN 20.30
LAZARUS (THINK HOUSE)

Sarsıcı bir karakterin doğuşuna şahitlik etmeye var mısınız? Fırat Devecioğlu’nun kaleme aldığı ‘LAZARUS’ oyunu, üstün insan, özgürlükten kaçış, temel bağlara dönüş, kolektif bilinçdışı, fırlatılmışlık gibi güçlü felsefi temalar üzerinden, insan ruhunun labirentlerine odaklanıyor. Oyun süresince, Nietzche, Schopenhauer, Freud ve C.G. JUNG’un düşsel gölgeleri sahneden geçiyor. Hasan Demirci’nin oynadığı ve yönettiği ‘LAZARUS’ oyununda, sıradanlık ile kahramanlık arasındaki silik çizgide yürüyen genç bir adamın, sevdikleriyle hesaplaşmasına, çöküşüne, yeniden varoluşuna, ikinci hayatına, dünyası ile tekrar bütünleşmesine tanıklık ediyoruz.

12 NİSAN 20.30
SIFIRLA BİR ARASINDA (ALT SAHNE)

Parçalanmış bir şimdinin içinde hapsolan dört kişinin gündelik olanla mücadelesi. Dönüşümün zorunlu olduğu noktada yolunu kaybedenlerin, kelimelerini arayanların sesi… Dış dünyanın içeride yarattığı kırılmanın etkisiyle, kendilerine uzak düşen, harekete geçemeyen, hiçbir şeye, birbirlerine bile dokunamayanların hikayesi.

13 NİSAN 20.30
ÇATIDAKİ YARASA (TİYATRO KARMA)

İzlandalı sanatçı Vala Thorsdottir tarafından yazılan oyun, 2001 yılında Avrupa Kadınların Tiyatrosu Festivali’nde büyük ödüle değer görülmüştür. Manik- depresif rahatsızlığı olan bir kadının monologlarından oluşan bu oyun, toplumsal problemleri; ruh sağlığı bozuk bir kadın üzerinden irdeliyor. Kara komedi türündeki oyun, seyirci ile ruhsal bozuklukları olan kişilerin arasında bir empati kurmayı hedeflerken; ‘Normal olan ne?’ , ‘Kim deli, kim akıllı?’ gibi sorulara cevap arıyor.

14 NİSAN 20.30
EBEDİ BARIŞ (DENİZ ATAM PROJECT)

Üç köpek uykudan uyandıklarında nerede oldukları anlaşılmasın diye önceden ilaçla uyutulduklarını fark ederler. Terörle mücadele eden K7 grubuna katılmak isteyen yüz köpek arasında yapılan bir elemeden sonra bu üç köpek seçilmiş ve ikinci bir yarışa girmek için neresi olduğunu bilmedikleri bu yere getirilmişlerdir. John-John azılı bir kırma köpektir ve terörle mücadele eğitimi veren özel bir okulda yetiştirilmiştir. Tüm ailesi terörle mücadelede görev alan John-John’un tek arzusu sınavı kazanıp K7’ye katılmak ve Beyaz tasmanın sahibi olmaktır. Odin, zeki bir sokak köpeğidir ve bir Rottweiler’dır, olağanüstü koku alma becerisi ile bilinir. Sıcak bir yer ve daha iyi yemekler için K7’ye katılmak istemektedir. Enmanuel bir Alman Çobanıdır ve diğerlerinden farklıdır. Vahşi değildir ve iyi koku alamaz. Ama oldukça zekidir, K7’ye katılmayı istemesinin bir sebebi vardır. Köpekler Cassius ve İnsan tarafından test edilirler. Cassius bir K7 gazisidir ve yaşlı bir Labradordur. K7 için yalnızca bir aday seçilecektir ve başarılı olan aday K7’nin beyaz tasmasına sahip olacaktır.

15 NİSAN 20.30
PİRELİ VARYETE (BEDEN İŞLERİ)

Franz Kafka’nın “Akademi İçin Bir Rapor” öyküsünden hareketle tasarlanan oyun, Beden İşleri yapımı ile sahneye taşınıyor. Uygar dünyanın varyetelerinde sarsılmaz bir yer edinmiş olan şov maymunu Pireli’nin, insanlık ve maymunluk arasında sıkışıp kalma öyküsüdür Pireli Varyete. Tabiatından koparılan Pireli artık ne insan ne de maymundur, kendi varlığına bile yabancılaşan bir “şey”dir sadece…

16 NİSAN 20.30
ODA KOMŞUM RICHARD WAGNER (K! KÜLTÜRAL PERFORMING ARTS)

K! Kültüral Performing Arts’ın üçüncü prodüksiyonu olma özelliğini taşıyan, kapitalist düzenin çarpık temellerine ve sistemin distopik evrenine dikkat çeken Oda Komşum Richard Wagner, din, ekonomi, hukuk ve ahlaki değerler gibi enstrümanları acımasız bir şekilde kullanan sisteme esaslı sorular yöneltme misyonunu taşıyor. Yakup Almelek’in kaleme aldığı Murat İpek’in uyarlayıp yönettiği oyunda Murat İpek, Emre Yetim ve İbrahim Cem Tek rol alıyor.

17 NİSAN 21.00
MADAM GİYOTİN (ONLINE / K! KÜLTÜRAL PERFORMING ARTS)

Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gouges’nin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikayelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması…

18 NİSAN 20.30
NO NAME QUEEN

Önce çok güçlü bir ışık yandı.
O ana kadar kendime hep sen özel bir çocuksun Bahar diyordum.
Sonra sisler dumanlar.
Bir insan yıllarca denediği halde olmuyorsa bırakmalı bence.
Pozumu aldım.
Bizim gibilerden ne olur gız.
Kasedi başlatabilirsiniz diye şöyle bir komut verdim.
Ya ben özel olduğunu düşünen bir gerizekalıysam.
3-2-1
Beyonce sahneye çıkıyor.

19 NİSAN 20.30
PASAPORT OR PASSPORT ODER REISEPASS (GERMİNAL TİYATRO)

“Kalmak için yeterli sebebin yoksa, gitmek için bir çok sebebin vardır. Peki ya gitmek zorundaysan? Hem de bu kadar yabancı olduğun bir ülkeye. Hayatta kalmak, yaşamak ve en önemlisi yabancı kalmadan var olmak. Göç etmek bir tercih midir, yoksa zorunluluk mu? Peki göç ettiğin yer senin ona ihtiyaç duyduğun kadar sana ihtiyaç duyuyor mu? Ama unutma, burası Berlin ve burada her şey düşündüğün gibi olmuyor.” Ahmet İlker Ergin’in yazıp yönettiği oyunda Ahmet İlker Ergin, Eda Akalın, Eren Çiğdem, Gökay Akgör, Halit Can Ünal ve Nasmina Tüten rol alıyor.

20 NİSAN 20.30
45 SANİYE (Bİ’TIK TİYATRO)

45 saniye susmak için uzun, karar vermek için kısa bir süre. “Bir ayağa kalksana” lafı ile karşılaşan bir kadının, 45 saniyede aklından neler geçer? İç seslerini susturup, nasıl bir karar verir?

21 NİSAN 20.30
GELİŞİNE VOLE (YEŞİM COŞKUN)

Havadan gelen topu yere inmeden kullanmak istediğimiz bir andayız. Topun gelişi bazen geç, bazen sert olabiliyor. Bu olağan gelişler için fizik kurallarına itiraz etmiyoruz fakat aynı top bazen falsolu ya da hileli olabiliyor. Her iki durumda da olasılıkların fazlalığıyla ilgili değil, topun adil gelişi ile ilgileniyoruz. Misal, erken gelen topu kalbe indirmiyoruz. Hadi bir hata edip indirdik diyelim, tüm fikri göğsümüzde ezmiyoruz. Maçın gidişatında stratejinin ve skorun her vakit değişeceğini bilerek oynuyoruz. Diyelim ki çok inandık, çok koştuk, çok yorulduk ama hep aynı yerdeyiz, o zaman da aynı takımda ısrar etmiyoruz. Bize inanmayan hiç kimse ile beraber koşmuyoruz. Çünkü futbol aptallara göre bir oyun değildir.

22 NİSAN 20.30
BERNARDA (PROJE NO2)

Federico Garcia Lorca’nın yazdığı Bernarda Alba’nın Evi adlı oyundan yola çıkılarak uyarlanmış Bernarda, tek kişilik bir oyun. Bernarda (Özge Arslan) ev içinde yas ilan ederek kurduğu otorite ile bildiğimiz tüm baskıcı rejimlerin küçük bir modelini oluşturuyor. Arslan, otoritenin kadın kimliğine uyguladığı cinsiyetçi ve ayrımcı baskıyı ve 5 kadını aynı anda sahnede başarıyla canlandırıyor.

23 NİSAN 20.30
BANA AMY DE (TİYATRO KEYFİ)

Tiyatro Keyfi, Amy Winehouse’un kısa ama çarpıcı hayatını sahneye taşıyor. Oyuncu ve müzisyenlerin sahnede ve seyircinin arasında birlikte acı duyduğu, birlikte keyif aldığı özel bir yapım. İstanbul’un kalbindeki Grand Pera’da dilerseniz bistro masanızda ikramlarla, dilerseniz içeceklerinizle koltuğunuzda izleyebileceğiniz, kendinizi canlı rock müzik, tiyatro ve dansın uyumuna bırakacağınız eşsiz bir eser…

24 NİSAN PAZAR 21.00
PARAVANLAR (ÇEVRİMİÇİ / K! KÜLTÜRAL PERFORMING ARTS)

Batılı sömürgeciler, askerler, Araplar, mücahitler, hırsızlar, orospular, ağlayıcı kadınlar, hainler, ölüler… Jean Genet’nin tiyatrosunun temelini oluşturan kimlik değiştirme, kendini maskeleme, gerçeğin yerine suretini geçirme, 1961 tarihli son tiyatro yapıtı Paravanlar’ın ana meseleleridir. Savaşın tam ortasında geçen karanlık bir karnaval diyebiliriz Paravanlar için. Hiçbir şeyin kutlanmadığı bir karnaval…

25 NİSAN 20.30
SANIRIM… BELKİ? KEŞKE! (YENİ METİN 24 SAAT OYUN OKUMALARI)

Yolları farklı zaman ve mekanlarda kesişen iki kadın. Düşle gerçek arasında gidip gelen “son”suz bir oyun. Sanırım… Belki? Keşke!, Kültüral Performing Arts’ta! Itır Karabulut’un yazdığı oyunu Yeşim Özsoy yönetiyor.

26 NİSAN 20.30
BİR DELİNİN GÜNCESİ (BİTEATRAL)

Bir Delinin Güncesi ilk kez İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun, MSGSÜ Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi işbirliğiyle başlattığı ‘Kadın Yazısı Festivali’ bünyesinde 16 Mart 2018’de MSGSÜ Bomonti Kampüsünün 5. katında gerçekleşmiştir. Ayşe Lebriz Berkem’i tek kişilik performansıyla izliyoruz.

27 NİSAN 20.30
ÖLÜ KADINLAR DİYARI (TİYATRO OYUN KUTUSU)

Çağla Canbaz tarafından kaleme alınan Ölü Kadınlar Diyarı; erkekler tarafından öldürülen kadınların mutlu ve özgür bir şekilde yaşadığı anaerkil bir dünyadır. Günlerden bir gün, eski kocası tarafından vurulan bir kadın gelir. Karnındaki bebeği onu hayata “şimdilik” bağlamaktadır ve doğum gerçekleştiğinde ruhu burada kalacaktır. Hamile kadının dünyaya dönme isteğiyle ölü kadınların mutlak düzeni sarsılmaya başlar. Etkileyici müzikler dansla bütünleşirken sahne bir ritüel alanına dönüşecektir.

28 NİSAN 20.30
FAUST (ARSIZ KUMPANYA)

Johann Wolfgang von Goethe’nin yazdığı Yiğit Sertdemir’in uyarlayıp yönettiği Faust’ta, İrem Alnıaçık, Öykü Naz Altay, İbrahim Arıcı, Tuğra Can Bıçak, Cihan Durma, Mekin Sezer ve Alara Turan rol alıyor.

29 NİSAN 20.30
KÜÇÜK PRENS (KOMA)

Hastalık, kayıp ve yas süreci Küçük Prens’i duymamızla şifalanacak. KOMA’nın sahnelenmiş okuma projesi ‘yaşsız ve cinsiyetsiz’ Küçük Prens’te Akasya Asıltürkmen oyunculuğu, Güneş Özgeç işe özel hazırlanmış canlı müziğiyle izleyicisini büyülüyor.

30 NİSAN 20.30
KREUTZER SONAT (VERSUS)

Kreutzer Sonat, Ludwig Van Beethoven’ın la majör, 9 numaralı, op.47 keman ve piyano sonatının adıdır. Karısının kendisini genç bir müzisyenle aldattığını düşünen Pozdnışev bir kıskançlık krizine girerek karısını öldürür. Pozdnışev’in tek kişilik bir anlatı ile bütün evlilik sürecini gözden geçirdiği oyun müzik, kadın ve erkek ilişkileri ve toplumun insan üzerindeki baskısını masaya yatırıyor. Kayhan Berkin uyarlayıp yönettiği oyunda tek kişilik performansa imza atıyor.

Biletler Biletix, JetGişe ve K! Sahne Gişe’de.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.