K! Kültüral Performing Arts Ocak Programı Açıklandı!

Bağımsız kültür sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, Ocak ayında Madam Giyotin, AB Uyumlu Aile, Oda Komşum Richard Wagner ve Paravanlar oyunlarının yanı sıra sahnesinde konuk ettiği toplulukların birbirinden etkileyici oyunlarını seyirciyle buluşturuyor.

K! Kültüral Performing Arts Ocak
K! Kültüral Performing Arts Ocak Ayı Oyun Programı

Başta sahne sanatları olmak üzere tüm sanat disiplinlerine açık bir ortak platform düşüncesi olarak temelleri atılan bağımsız kültür ve sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, sahnede ve dijitalde birbirinden başarılı tiyatro yapıtlarını seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. Ocak ayında K! Kültüral Performing Arts kendi prodüksiyonları Madam Giyotin, AB Uyumlu Aile, Oda Komşum Richard Wagner ve Paravanlar oyunlarını hem sahnede hem de jetgise.com üzerinden dijitalde tiyatro izleyicisiyle buluşturacak. K! Kültüral, kendi prodüksiyonları dışında Sıfırla Bir Arasında, Kaspar, Düşenler, La Loba, Faust, Pasaport Or Passport Oder Reisepass, Çekmeceden Yıldızlara, Bir Istakozu Öldürmenin En İnsancıl Yolu, Pandora’nın Çorbası: İlk Günah, Prima Facie, 45 Saniye, Bir Delinin Güncesi, Kreutzer Sonat, Kutu, Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur, Bernarda ve Gelişine Vole oyunlarını sahnesinde ağırlayacak.

PARAVANLAR TİYATRO FİLMİNE DÖNÜŞTÜ

Lirik ve mistik anlatımıyla “kimlik” kavramının parçalara ayrılıp tahrip edildiği Paravanlar, Türkiye’de ilk kez K! Kültüral Performing Arts tarafından iki sezon boyunca sahnelendi. Yağmur Yağmur’un uyarlayıp yönettiği Paravanlar, uzun süren çekim sürecinin ardından ilk kez online olarak 30 Ocak Pazar akşamı saat 21.00’da jetgise.com üzerinden izleyiciyle buluşacak. Profesyonel ve yetkin film ekibi tarafından büyük ekipmanlarla, 8 farklı kamera ile 4 ayrı steadicam eşliğinde filme aktarılan ve profesyonel ses ekibi tarafından ses dizaynı gerçekleşen Paravanlar, bir tiyatro eserinin filme çekilmesi deneyimini, “sadece kendisine benzeyen” vizyonuyla bütünleştiriyor.

K! Kültüral Performing Arts Ocak Programı Açıklandı!
Paravanlar

KARANLIK BİR KARNAVAL

Yalnızca kendine benzer Fransız yazar Jean Genet’nin Paravanlar’ı izleyicisini hiçbir şeyin kutlanmadığı bir karnavala davet ediyor. Batılı sömürgeciler, askerler, Araplar, mücahitler, hırsızlar, orospular, ağlayıcı kadınlar, hainler, ölüler… Genet’nin tiyatrosunun temelini oluşturan kimlik değiştirme, kendini maskeleme, gerçeğin yerine suretini geçirme, 1961 tarihli son tiyatro yapıtı Paravanlar’ın ana meseleleridir. Savaşın tam ortasında geçen karanlık bir karnaval diyebiliriz Paravanlar için. Hiçbir şeyin kutlanmadığı bir karnaval… Bu savaş, Genet’nin bize tuttuğu prizmalardan yansıyan savaşın “başka türlü bir gerçeğidir.” Yapıtlarında, başlı başına kara bir şiir olan yaşam öyküsünün yansımalarını da kokladığımız Genet, “Yazarken en çok keyif aldığım oyun” dediği Paravanlar’da derin dehlizli dünyasına çekiyor bizi.

K! Kültüral Performing Arts Ocak Programı oyun detayları için kultural.com.tr adresine tıklayınız.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar