K! Kültüral’dan 2023’e Sanat Dolu Başlangıç

2023’e sanat dolu bir başlangıç yapacak olan K! Kültüral Performing Arts’ın Ocak programı açıklandı.
K! Sahne, yeni yılın ilk ayında sezonun en yeni ve en ses getiren oyunlarını seyircisiyle buluşturmayı sürdürüyor. Hemen her akşam bir oyunun sahneleneceği K! Sahne’de sanatseverler tiyatroyla dopdolu bir Ocak ayı deneyimleyecek. 

Ocak ayında; “Yabancı”, “Libido”, “Sıradan Karşılaşmalar”, “Bernarda”, “Close Up”, “45 Saniye”, “Acı Kaybımız”, “Pireli Varyete”, “Bir Tatlı Kaşığı Çamur”,” Kopenhag”, “Irma Vep’in Esrarı” gibi yapımlar K! Sahne’nin Ocak programında yer alan yapımlar arasında. Ayrıca Pınar Fidan çok sevilen Stand Up gösterisiyle 25 Ocak akşamı Kültüral Performing Arts’a konuk olacak. K! Kültüral Performing Arts’ın ilgi çekici yapımları “Madam Giyotin” ve “Oda Komşum Richard Wagner” hem fiziksel olarak hem de dijital sahnede seyircisini beklerken, Kültüral’ın adından sıkça söz ettiren yapımları “Paravanlar” ile “AB Uyumlu Aile” JetGişe dijital sahnede gösterilecek.  

KÜLTÜRAL OCAK 2022 TAKVİMİ

“Bir Tatlı Kaşığı Çamur”, Nushu Tiyatro & Echoes Sahne, 4 Ocak, 20.30

26. İKSV İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında “Bu İşte Bir Kadın Var” teması altında prömiyer yapan Bir Tatlı Kaşığı Çamur, tek bir kadının ağzından dökülenler gibi görünse de, aslında bütün kadınların ortak hikayesi, dili, hissi, ifadesi… Elif Candan’ın yazdığı Pınar Akkuyu’nun yönettiği oyunda Bengisu İspir ve Cansu Canaslan rol alıyor.

“Sıfırdan”, Dokzonbeş, 5 Ocak, 20.30

İnsan aç kaldığında ne kadar ileriye gidebilir? Peki ya çözüm ileride değilse, ne kadar geriye dönebilir? Sıfırdan; sizi, hayatındaki tüm hırsızlara göz yuman bir adamın hesaplaşma gününe çağırıyor. Yıkılan hayallerin, çalınan mutlulukların suçlusu gerçekte kim? Herkes hesaplaşmaya hazırsa, kimsenin kârlı çıkamayacağı bir alışveriş başlıyor! Gizem Kurtulmuş’un yazdığı Hilal Arda’nın yönettiği oyunda Şakir Güler rol alıyor.

“Daire”, Momos Film & Dokuzonbeş, 6 Ocak, 20.30

Ercan ve Semih. Aynı evde yaşayan iki gençtir. Ev arkadaşlığı başka bir şeye benzemez. Ev arkadaşın ne ailendir, ne akraban, ne de bir yabancı. Çünkü onlarla paylaşamayacağın en önemli derdi paylaşırsın; Barınma!

“Pireli Varyete”, Beden İşleri, 7 Ocak, 20.30

Franz Kafka’nın “Akademi İçin Bir Rapor” öyküsünden hareketle tasarlanan oyun Pireli Varyete, Kültüral Performing Arts’ta sizlerle. Uygar dünyanın varyetelerinde sarsılmaz bir yer edinmiş olan şov maymunu Pireli’nin, insanlık ve maymunluk arasında sıkışıp kalma öyküsüdür Pireli Varyete. Tabiatından koparılan Pireli artık ne insan ne de maymundur, kendi varlığına bile yabancılaşan bir “şey”dir sadece… Maymunluğuna gülen insanlara samimiyetle sorar: “Siz hiç mi böyle davranmadınız? Burada omurgası eğik olan bir tek ben miyim?”

Uyarlayan-Yöneten-Oynayan: Ayşegül Erkutay

Madam Giyotin
Madam Giyotin

“Madam Giyotin”, K! Kültüral Performing Arts, 10 Ocak, 20.30

K! Kültüral Performing Arts’ın geçtiğimiz sezona damga vuran ödüllü oyun “Madam Giyotin” yolculuğunu sürdürüyor. Feminist oyun yazarı Olympe, gözü pek suikastçı Charlotte, cesur casus Marienne ve inatçı, ileri görüşlü kraliçe Marie… Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devrimi’nin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekânsız bir ortamda buluşturuyor. Olympe de Gouges’nin zihninde bir araya gelen karakterler, tıpkı gerçek hayatta yaptıkları gibi, kendilerine verilen öyküyle yetinmeyip hikâyelerinin kontrolünü ellerine alıyorlar. Şiddeti ve komediyi yan yana getiren, seyirciyi eşitlik ve kardeşlik kavramları üzerine farklı düşünmeye sevk edecek özgün ve merak uyandırıcı bir kadın buluşması… “Korku Krallığı” zamanında kim olabileceğimizi bulmanın bir yolu ya da bizim zamanımızda onların “kim” olduklarına dair, 18. yüzyıl Fransa’sı ile yapılan tuhaf bir konuşmanın tohumu…

Lauren Gunderson’ın yazdığı, Yağmur Yağmur’un yönettiği oyunda Betül Arım, Zeliha Gürsoy, Çiğdem Yıldız ve Merve Güran rol alıyor.

***Madam Giyotin, 31 Ocak saat 19.00’da JetGişe’de dijital gösterimini yapacak.

“Yabancı”, Sisifos Tiyatro, 11 Ocak, 20.30

Meursault bu oyunda ilk ve son kez başından geçenlerin öyküsünü anlatıyor: Var oluşuna kast edenlerin öyküsünü… Cinayet işlediği için değil ama annesinin cenazesinde sütlü kahve ve sigara içtiği için; üstelik bu ahlak dışı tavrını utanmazca kabul ettiği için idama mahkûm edilen Meursault’nun hapsedildiği hücrelerin sonuncusundayız… Birkaç gün önce Fransız milleti adına verilmiş bir kararla bir iki saat sonra devasa bir meydanda ibret-i âlem için kafası kesilecek olan Meursault’nun son dakikalarına tanıklık edeceğiz… Biz, karar açıklanırken duruşmada ayağa kalkması istenen seyirciler son kez onun karşısındayız.

Albert Camus’nun romanından Emrah Aytemur tarafından sahneye uyarlanan oyun, yine Aytemur’un performansıyla seyirciyle buluşuyor.

“Libido”, Biteatral, 12 Ocak, 20.30

Hale doğa ve cinsellik ilişkisi üzerine çalışan bir çağdaş sanatçıdır. Saksıdaki bir fideyle sevişme performansını sunduğu son sergi açılışında, galerinin sahibi ile o dönemki ruh hali üzerine konuşurlar. Sürekli proje üretmeye endeksli yaşamaktan yorulan Hale’nin, yakınlarından uzaklaştığını ve mesleğinin ona kazandırdığı itibarı sorguladığını öğreniriz. Çevreye dair sorunları sanat üzerinden düşünmek Hale’yi işlevsiz hissettirir.

Nadir Sönmez’in yazdığı oyunu Ayşe Lebriz Berkem yönetiyor. Oyunda Cemre Buğra Ün ve Fırat Bozan rol alıyor.

“Acı Kaybımız”, Proje No. 2, 13 Ocak, 20.30

Proje No. 2’nin yeni oyunu “Acı Kaybımız” 13 Ocak Cuma akşamı K! Kültüral Performing Arts’ta prömiyer yapıyor.

Oda Komşum Richard Wagner
Oda Komşum Richard Wagner

Oda Komşum Richard Wagner”, K! Kültüral Performing Arts, 14-15 Ocak, 20.30

İki üniversite öğrencisi gencin sivil itaatsizliği üzerinden sahneye taşınan oyun; sistem eleştirisini sıradışı bir temele oturtuyor. Karakterleri ters perspektiften ele alan Murat İpek, iki genç “masum” karakterin karşısına duyarsız duruşuyla yarı fantastik bir ikon olarak dikiliyor. K! Kültüral Performing Arts’ın 3. Prodüksiyonu olma özelliğini taşıyan, kapitalist düzenin çarpık temellerine ve sistemin distopik evrenine dikkat çeken Oda Komşum Richard Wagner; din, ekonomi, hukuk ve ahlaki değerler gibi enstrümanları acımasız bir şekilde kullanan sisteme esaslı sorular yöneltme misyonunu taşıyor. 

Murat İpek’in, karakterleri ve durumu keskin bir politik mercek altında uyarlayarak yönettiği oyunda; İbrahim Cem Tek, Emre Yetim ve Murat İpek rol alıyor. Eserin süpervizörlüğünü, sahne tasarımını ve yapımcılığını ise K! Kültüral Performing Arts’ın Kurucu Sanat Yönetmeni Yağmur Yağmur üstleniyor. 

Oyun; 14 Ocak akşamı 20.30’da K! Sahne’de seyircisiyle buluşacak. 15 Ocak akşamı 19.00’da da JetGişe’de çevrimiçi olarak sahnelenecek.

“Close Up”, Hokuscorpus Oyunları, 17 Ocak, 20.30

Cesaretli tınılara gitmekten çekinmeyen, her paragrafın başka bir sese dönüştüğü “klasik jazz” metni olarak Close up, erkeğin, erkekliğin, erkek egemen sistemin kara deliğine giriyor. Kadının bu savaştaki yerini, neye inandığını/inandırıldığını, fantezilerimizdeki yerini, erkek beynindeki varlığını sorguluyor.  Koffi Kwahule’nin yazdığı Ezgi Coşkun’un yönettiği oyunda Ulaş Akşit rol alıyor.

“45 Saniye”, Bi’Tık Tiyatro, 18 Ocak, 20.30

45 saniye susmak için uzun, karar vermek için kısa bir süre. Aybike Turan’ın yazıp yönettiği oyun “Bir ayağa kalksana” lafı ile karşılaşan bir kadının, 45 saniyede aklından neler geçer? İç seslerini susturup, nasıl bir karar verir?” sorusunu soruyor.

“Bana Amy De”, Tiyatro Keyfi, 19 Ocak, 20.30

Tiyatro Keyfi, Amy Winehouse’un kısa ama çarpıcı hayatını sahneye taşıyor. Oyuncu ve müzisyenlerin sahnede ve seyircinin arasında birlikte acı duyduğu, birlikte keyif aldığı özel bir yapım. Oyunda Amy Winehouse’ı Cansu Tekoluk canlandırıyor.

“Sıradan Karşılaşmalar”, Tiyatro WATT, 20 Ocak, 20.30

Sıradan bir günde, herhangi iki kişi, olağan bir şekilde karşılaşır. Hayatlarının kesişmesi ile başlayan hikâyede yaşam ve sahne, gerçek ve kurmaca iç içe geçer. Ayfer ve Sinan’ın kendi hayatlarına birbirlerinin gözünden bakma çabalarından geriye bazı ihtimaller kalır. Belki de hiçbir şey zannedilen kadar sıradan değildir. Yusuf Onur Aydın’ın yazıp yönettiği oyunda Elif Arman ve Onur Gürçay sahne alıyor. 

Bernarda Tiyatro Oyunu
Bernarda

“Bernarda”, Proje No: 2, 21 Ocak, 20.30

“Bernarda”, Federico Garcia Lorca’nın ünlü eseri “Bernarda Alba’nın Evi” adlı oyundan yola çıkılarak Pelin Temur tarafından yeniden yazılmış tek kişilik yeni bir tiyatro metni… Bernarda, ev içinde yas ilan ederek kurduğu otorite ile bildiğimiz tüm baskıcı rejimlerin küçük bir modelini oluşturur. “Otorite”nin kadın kimliğine uyguladığı cinsiyetçi baskıyı, sahnede 5 ayrı kadını canlandıran Özge Arslan’ın çarpıcı performansı ile görüyoruz. Oyun, canlı söylenen Fandangos ve Flamenko örnekleri ile seyircinin beğenisine sunuluyor.

“AB Uyumlu Aile”, 22 Ocak, 19:00-23.59, K! Dijital

K! Kültüral Performing Arts salgın sonrası yolculuğuna güven, bağlılık, aile, sistem, iktidar, cinsiyet, kimlik, sıkışmışlık ve arada kalmışlık gibi kavramların sorgulandığı “AB UYUMLU AİLE” ile devam ediyor. ŞENAY TANRIVERMİŞ’in yazdığı YAĞMUR YAĞMUR’un proje tasarımını ve konseptini oluşturup yönettiği “AB UYUMLU AİLE”de birbirinden değerli oyuncular yüksek performanslarıyla dikkat çekiyor. Usta oyuncular AYŞE LEBRİZ BERKEM ve ALTUĞ GÖRGÜ’ye genç kuşağın başarılı oyuncuları MERVE GÜRAN ve DİLARA MÜCAVİROĞLU eşlik ediyor. 

KOPENHAG
KOPENHAG

“Kopenhag”, Hausbühne, 24 Ocak, 20.30

20. yüzyılın en büyük atom fizikçilerinden Niels Bohr ve Werner Heisenberg 1941 yılında Kopenhag’da tarihin akışını değiştiren bir görüşme yaparlar. Hakkında Hitler için atom bombası yaptığı iddiaları dolaşan Heisenberg, Nazi işgali altındaki Danimarka’ya yarı-Yahudi eski arkadaşı ve hocası Bohr’u ziyarete gider. Yanlış anlaşılmalar ve belirsizliklerle dolu bu görüşmenin sonucunda İkinci Dünya Savaşı’nın gidişatı ve milyonlarca insanın kaderi belirlenir.

Michael Frayn’ın yazdığı, Noyan Ayturan’ın yönettiği oyunda Umut Beşkırma, Yaman Ceri, Burcu Ger seyirciyle buluşuyor. 

Pınar Fidan, Stand-Up, 25 Ocak, 20.30

Bazı ailevi meseleler, kaşarlar, piyonlar, Putin, dirty talk, biraz sosyalistler, gladyo, açık ameliyat, Menemen Olayı ve Kutsi hakkındaki gösterisi ile Pınar Fidan….

Pınar Fidan, çok sevilen, ilgiyle takip edilen gösterisiyle 25 Ocak akşamı K! Sahne’ye konuk oluyor.

İrma Vep’in Esrarı, AltSahne, 26 Ocak, 20.30

Mesleğinin zirvesindeyken aktrisliği bırakarak konağa gelin gelen genç bir kadın: Leyli Enid.

Merhum eşinin yasını tutmakta direnen aristokrat bir kâşif; Lord Edgar. Konağın hâkimiyetini eline geçirmiş tutucu ve tekinsiz bir hizmetçi; Jane. Üstüne vazife olmayan konulara burnunu sokan kambur bir bahçevan; Nicodemus. Ev halkını tablosunun içinden denetleyen merhum eş; İrma Vep.
Ve duvarların ardındaki esrarengiz canavarlar! Geçmişin bazı gizemlerini ve geleceğin bazı kehanetlerini saklayan konağın yeni Hanımı Enid; günden güne evdekilerin kimliklerinden şüphe etmeye başlar. Yoksa akli melekelerini mi yitirmek üzeredir?

Charles Braun Ludlam’ın yazdığı oyun Oğuz Utku Güneş rejisiyle seyirciyle buluşuyor.

Aruz Vezni
Aruz Vezni

“Aruz Vezni”, İdea Performans, 27 Ocak, 20.30

Aruz ve Vezni, oyun ve yaşam döngüsünün içine sıkışmış iki oyuncudur. Bize tüm belleksizlikleri ile seslenmek için sahnededirler. Oynamaları gereken oyun ,geçmeleri gereken kapı; kendi belleklerinin, geçmişlerinin, yaşanmışlıklarının, yaşanamamışlıklarının, unuttuklarının, hatırladıklarının kendisidir. Oradan çıkmanın tek yolu tüm bunlarla yüzleşmektir… Aksi takdirde yarın, ne dünden ne de bugünden farklı olmayacaktır. Oyunda Aruz’a Eray Karadeniz, Vezni’ne Haluk Deniz hayat veriyor.

Paravanlar Oyunu
Paravanlar

“Paravanlar”, K! Kültüral Performing Arts, 29 Ocak, 19:00-23:59, K! Dijital

2019 baharında Türkiye prömiyerini gerçekleştiren ve 20. yüzyıl tiyatrosuna damga vurmuş çizgi dışı yazar ve düşünür Jean Genet’nin ruhunu selamlayan “PARAVANLAR”, uzun yolculuğuna çevrimiçi gösterimleriyle devam ediyor. 2019-2020 sezonunda seyircisinin yoğun ilgisiyle birlikte kültür – sanat basının da ilgisi ve beğenisiyle karşılanan bu disiplinlerarası çalışma; sarılmaya da itip ötekileştirmeye de izin vermeyen yapısıyla kendisini aktif bir şekilde üretmeyi sürdürüyor. Savaşta geçen maskeli bir baloyu tasvir eden oyun, Jean Genet’nin ölmeden önce yazdığı son oyun olma özelliğini taşıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar