Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar | Sergi turu ve Panel: Arşivler ve Sanatsal Üretim

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı (KEKBMV) koleksiyonlarından esinlenerek yaratılan Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar sergisinin, Larissa Araz, Özge Açıkkol ve Şafak Şule Kemancı’nın katılımıyla gerçekleşecek sergi turunun ardından, arşivlerde çalışma deneyimi olan beş sanatçı ve küratörün katılacağı bir panel düzenlenecektir. Panelde arşivlerde yaratıcı çalışma, farklı okuma ve üretim süreçleri tartışmaya açılacaktır. Etkinlik dili Türkçedir.

Larissa Araz & Petra Bauer, “Ne duyuyorsun?”, yerleştirme detayı / “What do you hear?”, installation (detail), 2022
Larissa Araz & Petra Bauer, “Ne duyuyorsun?”, yerleştirme detayı / “What do you hear?”, installation (detail), 2022

Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar Türkiyeli ve İsveçli sanatçıların, Kadın Eserleri Kütüphanesi arşivini merkezine alan uzun soluklu kültürler ve disiplinler arası işbirliği ve sanatsal araştırmalarının sonucunda ürettikleri işleri biraraya getiriyor. Sergideki üç yerleştirme, arşivde yer alan görseller, mektuplar ve gazete kupürleriyle beraber, arşiv binasının çevresindeki mekân ve topluluklar arasında kurulabilecek ilişkilere odaklanıyor. Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar, 30 Nisan’a dek Depo’da ziyaret edilebilir.

14 Nisan 2022 Perşembe

18:00-18:30: Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar sergi turu
Larissa Araz, Özge Açıkkol, Şafak Şule Kemancı’nın katılımıyla

18:30–19:30: Panel: Arşivler ve Sanatsal Üretim
Moderatör: Gülderen Bölük
Katılımcılar: Özge Açıkkol, Larissa Araz, Özlem Şimşek, Merve Elveren ve Çağla Özbek


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir