Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar Sergisi Ziyarete Açıldı

Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar Türkiyeli ve İsveçli sanatçıların, Kadın Eserleri Kütüphanesi arşivini merkezine alan uzun soluklu kültürler ve disiplinler arası işbirliği ve sanatsal araştırmalarının sonucunda ürettikleri işleri biraraya getiriyor.

Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar Sergisi
Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar

Sanatçılar: Larissa Araz ve Petra Bauer, Şafak Şule Kemancı ve Ays Alayat, Özge Açıkkol ve Elin Strand Ruin

Proje kapsamında Kadın Eserleri Kütüphanesi’nde araştırma yapmaya davet edilen, üçü İsveç’ten, üçü Türkiye’den olmak üzere altı sanatçı, arşivle birer sanatçı olarak ilişki kurmak gibi zor bir görevi üstlendi. Sanatçılar, Türkiye’deki kadın hareketi, küratöryel araştırma pratikleri ve arşivin düzeni ve içeriğine odaklanan yoğun bir araştırma ve tartışma sürecinin ardından, sergideki işler üzerinde çiftler hâlinde çalışmaya başladı.

Bariz coğrafi ve kültürel ayrımların yanı sıra sanatçılar, feminist pratiğe farklı yaklaşımları ve kişisel bağlantılarını kesiştirmenin yollarını da bulmak zorundaydı. Bu sürecin ardından ortaya çıkan sergideki üç yerleştirme, arşivde yer alan görseller, mektuplar ve gazete kupürleriyle beraber, arşiv binasının çevresindeki mekân ve topluluklar arasında kurulabilecek ilişkilere odaklanıyor. Sanatçılar, arşiv ve çevresinde hikâyelerine rastladıkları kişilere söz vererek, geçmişten nelerin geriye kaldığını ve kimlerin yansımalarının açığa çıkarılabileceğini sorguluyor. Toplumsal cinsiyet, ırk, sınıf, cinsel yönelim ve engelliliğin rolü ve kesişimlerinin geniş etkilerine dikkat çeken Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar, feminist, sanatsal ve arşivsel pratikleri kapsayan güncel çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı ve Depo iş birliğinde, İsveç Enstitüsü tarafından desteklenen Equal Spaces projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.

Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar sergisi 17 Mart – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında DEPO’da görülebilir.


DEPO

Lüleci Hendek Caddesi No.12, Tophane 34425/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar