Kadın Tiyatrocuların New York Başarısı

Farklı ülkelerden kadınların New York’ta kurduğu Et Alia Theater’ın Eş Sanat Yönetmeni Ana Moioli, New York Belediyesi ve New York Sanat Vakfı bağış ödülüne lâyık görüldü.

Ödül kapsamında, Et Alia Theater oyuncuları 30 Ekim günü saat 16:00’da Manhattan, New York’ta “This Is Me Eating______” (“_______Yerken Ben”) adlı etkileşimli performansı gerçekleştirdi.

Oyuncularla seyirciler bir arada

45 dakika süren, ortalama 20-30 seyircinin katıldığı yeni bir interaktif form olan “çevreleyici tiyatro” türündeki “This Is Me Eating________”, bedenimiz ve yemekle olan ilişkimize “çok kültürlü” bir bakış açısıyla değiniyor. Müze temalı performansta seyircilerin salonda sanatçıların arasında dolaşıp etkileşime girebilmesi, sanatçıların, projeksiyon, ses ve fiziksel doğaçlama yoluyla seyirciyi performansın içine çekmesi hedefleniyor. Yönetmen koltuğunda Debora Balardini’nin oturduğu, Yardımcı Yapımcısı ve Tasarımcısı Dave Morrissey Jr. olan performans Giorgia Valenti’nin yarattığı konseptten esinlenildi.

Et Alia Theater’ın Eş Sanat Yönetmeni Giorgia Valenti performansla ilgili “Bu kadınların yemek yeme alışkanlıkları, gelenekleri, psikolojik deneyimlerinin içsel ve dışsal yansımasının bir parçası olmaya, bu yaratıcı süreci ve evrensel temaları deneyimlemeye hazır gelin. Belki de yalnız olmadığınızı fark edersiniz” şeklinde konuştu.

Oyuncular arasında bir Türk de var

Ödüle lâyık görülen Ana Moioli’nin yanı sıra performansta, Türk tiyatro/film sanatçısı ve yapımcı Deniz Bulat’la birlikte Et Alia Theater’ın Maria Müller, Luísa Galatti, Giorgia Valenti’den oluşan tüm üyeleri rol alıyor.

Sanatçılara destek

Pandemiden etkilenen sanatçıların desteklenmesi amacıyla Şehir Sanatçıları Birliği Ödülleri Programı kapsamında 3000’i aşkın New York merkezli sanatçıya yaz ve sonbahar ayları boyunca toplumla etkileşebilecekleri eserler yaratmaları için 5000 dolarlık bütçe verildi. Bu ödül kapsamında sanatçılar isterlerse yeni bir ürün ortaya çıkarabilir, daha öncekileri geliştirebilir ya da aynısını yeniden sahneye koyabilirler. Ödül bütün sanat alanlarında kullanılabilir.

Et Alia… Ve Diğeri…

Et Alia Theater, farklı ülkelerden kadınlar tarafından kurulup yönetilen New York merkezli bir kuruluştur. Amacı sanatçıları esinlendiren, uluslararası sesleri ve farklı kültürleri bir araya getiren bir topluluk yaratmaktır. Et Alia, Latince’de “Ve Diğeri” anlamına geliyor. Grubun amacı diğerleri için, diğerleri tarafından ve diğerleri hakkında sanat yapmak olarak özetleniyor.

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.