Kadın Tiyatrocuların New York Başarısı

Farklı ülkelerden kadınların New York’ta kurduğu Et Alia Theater’ın Eş Sanat Yönetmeni Ana Moioli, New York Belediyesi ve New York Sanat Vakfı bağış ödülüne lâyık görüldü.

Ödül kapsamında, Et Alia Theater oyuncuları 30 Ekim günü saat 16:00’da Manhattan, New York’ta “This Is Me Eating______” (“_______Yerken Ben”) adlı etkileşimli performansı gerçekleştirdi.

Oyuncularla seyirciler bir arada

45 dakika süren, ortalama 20-30 seyircinin katıldığı yeni bir interaktif form olan “çevreleyici tiyatro” türündeki “This Is Me Eating________”, bedenimiz ve yemekle olan ilişkimize “çok kültürlü” bir bakış açısıyla değiniyor. Müze temalı performansta seyircilerin salonda sanatçıların arasında dolaşıp etkileşime girebilmesi, sanatçıların, projeksiyon, ses ve fiziksel doğaçlama yoluyla seyirciyi performansın içine çekmesi hedefleniyor. Yönetmen koltuğunda Debora Balardini’nin oturduğu, Yardımcı Yapımcısı ve Tasarımcısı Dave Morrissey Jr. olan performans Giorgia Valenti’nin yarattığı konseptten esinlenildi.

Et Alia Theater’ın Eş Sanat Yönetmeni Giorgia Valenti performansla ilgili “Bu kadınların yemek yeme alışkanlıkları, gelenekleri, psikolojik deneyimlerinin içsel ve dışsal yansımasının bir parçası olmaya, bu yaratıcı süreci ve evrensel temaları deneyimlemeye hazır gelin. Belki de yalnız olmadığınızı fark edersiniz” şeklinde konuştu.

Oyuncular arasında bir Türk de var

Ödüle lâyık görülen Ana Moioli’nin yanı sıra performansta, Türk tiyatro/film sanatçısı ve yapımcı Deniz Bulat’la birlikte Et Alia Theater’ın Maria Müller, Luísa Galatti, Giorgia Valenti’den oluşan tüm üyeleri rol alıyor.

Sanatçılara destek

Pandemiden etkilenen sanatçıların desteklenmesi amacıyla Şehir Sanatçıları Birliği Ödülleri Programı kapsamında 3000’i aşkın New York merkezli sanatçıya yaz ve sonbahar ayları boyunca toplumla etkileşebilecekleri eserler yaratmaları için 5000 dolarlık bütçe verildi. Bu ödül kapsamında sanatçılar isterlerse yeni bir ürün ortaya çıkarabilir, daha öncekileri geliştirebilir ya da aynısını yeniden sahneye koyabilirler. Ödül bütün sanat alanlarında kullanılabilir.

Et Alia… Ve Diğeri…

Et Alia Theater, farklı ülkelerden kadınlar tarafından kurulup yönetilen New York merkezli bir kuruluştur. Amacı sanatçıları esinlendiren, uluslararası sesleri ve farklı kültürleri bir araya getiren bir topluluk yaratmaktır. Et Alia, Latince’de “Ve Diğeri” anlamına geliyor. Grubun amacı diğerleri için, diğerleri tarafından ve diğerleri hakkında sanat yapmak olarak özetleniyor.

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

1 Yorum

 1. F.Sibel Dağcı Reply

  Kadının ölçeklenebilir bir mükemmeliyet yargısına hala sıkışıp kaldığı bu zaman diliminde kadın ve yemek konusunda hem de interaktif bir oyunu seyretmeyi çok isterdim…
  Okuduklarımdan anladığım kadarıyla oyun ,muhtemelen her kadının bir manken edasında olması sancısından yola çıkılarak ;yemek isterken ,yerken ve yedikten sonraki pişmanlıklarının ortasına kurgulanmış olsa gerek…İsim bile çok vurucu “this is me eating”…
  Bir yanda yeme bozuklukları çeken kadınlar öte yanda “body positive” olanlar üzerine kültürel farklılıkların belirlediği normlar…Eminim muhteşemdir…Yazdıklarınız ve benim kafamda kurguladıklarım bana
  Nietzsche’nin İyinin ve Kötünün Ötesinde kitabındaki şu cümleyi çağrıştırdı:
  “İnsanın en üst ruhlu, en canlı ve en dünyayı olumlayan ideal hali geçmiş ve şuan ile uzlaşmaya varmış ve anlaşmanın bir yolunu bulmuş kişi olmanın yanı sıra geçmiş ve şuanda ebedi olarak tekrarlanan her şeye sahip olmayı arzu ederek doyumsuzca ‘da capo’ (baştan) diye bağırandır. “
  Bedeniyle barışık olmayan kadınlara gelsin 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.