‘Kadın, Yaşam, Umut ve Yas” Siyahlı Kadınlar SergisiEKAV (Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı), ülke ve dünya kadınlarına ayırdığı Mart ayı programında Türkiye’nin önde gelen 10 sanatçısının yer aldığı, ”Siyahlı Kadınlar” başlıklı anlamlı bir sergiye 3 Mart-4 Nisan 2020 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.

Açılış 3 Mart Salı, saat 18:00’de Ekavart Gallery’de.

Prof. Balkan Naci İslimyeli’nin küratörlüğünde hazırlanan sergi WOMEN IN BLACK/Siyahlı Kadınlar ”Kadın, Yaşam, Umut ve Yas” başlığını taşıyor. Kadına yakıştırılan yas olgusunun, simgesel rengi olan siyah, tıpkı onlarda olduğu gibi içinde çok renkliliği, hoşgörüyü ve dirimsel canlılığı da barındırıyor. Toplumsal bir kabul olarak kadınlara yakıştırılan ikilemin, ancak onların bu siyah örtüyü kaldırıp atmalarıyla yeni bir dünyaya evrilebileceğine inanıyoruz. Konuyu bir insanlık sorunu olarak algılamak, bu küresel savaşlarında onları yalnız bırakmamak, dünyanın öbür yarısını temsil eden aydın erkeklerin de soruna katkılarını sağlamakla olası görünüyor. Özellikle erkek sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen bu sergi, kadın sorunlarına ilişkin insani ve ahlaki dayanışmanın adımlarından biri olarak algılanmalıdır.

SİYAHLI KADINLAR başlıklı sergide yer alan Ahmet Elhan, Ahmet Rüstem Ekici, Aykut Cömert, Bashir Borlakov, Balkan Naci İslimyeli, Gökhan Balkan, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Melih Koçali, Mohaç Yücel, Server Demirtaş isimli sanatçılar çeşitli teknik ve yönelimlerle insanlığın bu ortak sorununa farklı bakış açılarıyla katkı sağlıyorlar.


Ekavart Gallery

Askerocağı Cad. Ritz Carlton Otel, Süzer Plaza No:15 Gümüşsuyu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.