Kâğıda Farklı Bir Bakış Getirmeyi Amaçlayan “Kâğıttan” Sergisi 12 Şubat’ta Ferda Art Platform’da Başlıyor

12 Şubat’ta Ferda Art Platform’da açılacak grup sergisi “Kâğıttan”, malzeme olarak kâğıda farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlıyor. İnci Furni, Ferhat Özgür, Halit Demirel, Buğra Erol, Burçak Bingöl, Gizem Ünlü, Metin Çelik, Gizem Akkoyunoğlu, Kemal Özen, Hüseyin Aksoy, Fatoş İrwen ve Didem Erbaş’ın eserlerinin bir arada görüleceği serginin küratörlüğünü Selin Akın üstleniyor.

“Kâğıttan” sergisi, pratikleri çeşitli tekniklerle şekillenen 12 sanatçının kâğıdı amaç olarak eserlerine konu ettiği sergiye özel yeni üretimlerini bir arada gösteriyor. Kâğıdın sadeliği, zamana direniş biçimi, görselliği, malzemenin fiziksel yapısı gibi çok yönlü özelliklerinin katmanlı olarak ele alındığı bu sergide izleyicilere kâğıdın alışılmadık biçimleri de sunuluyor. Bu estetik ve yapısal etmenlerin yanı sıra kâğıdın daha samimi, öznel ve eşsiz karakterine göndermeler yapılarak sunulan işler aynı zamanda kâğıdın alışıldığın dışında birçok özelliğini de gösterme fırsatını buluyor.

Farklı üretim biçimleriyle kendilerini ifade eden sanatçıların, ortak bir paydada bir araya gelebildiği “Kâğıttan” sergisinde kâğıt adeta bir terazileme görevi görerek herkese eşit mesafede duruyor. Kâğıdın yapısal özelliklerinin yeniden okunmasına, malzemeye dair var olan algıların bir kez daha gözden geçirilmesine sebep olacak işler bir bütünlük içinde sunuluyor. Güncel sanat ortamında çeşitli malzeme ve üretim tekniklerinin gölgesinde kalan; unutulmakla savaşan kâğıdın 12 farklı sanatçının elinden yeniden değerlendirildiği “Kâğıttan” sınırları esnetmeyi amaçlıyor.

“Kâğıttan” sergisi, 12 Şubat – 19 Mart tarihleri arasında, Pazartesi’nden Cuma’ya saat 11:00 ile 19:00 arasında Ferda Art Platform’da görülebilir.

Ferda Art Platform
Maçka Cad. Ralli Apt. 37/7 K:5 Teşvikiye, Şişli/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.