Kalyon Kültür Sanatçı Sohbetleri’nin Konuğu Fotoğrafçı Suzan Pektaş

Kalyon Kültür Sanatçı Sohbetleri’nin Konuğu Fotoğrafçı Suzan Pektaş

Kalyon Kültür Sanatçı Sohbetleri’nin ilki fotoğrafçı Suzan Pektaş ile başlıyor. Belgesel fotoğrafçılığın değişen sınırları ve yeni yaklaşımları bağlamında göçmenliğin coğrafyasına dair üretim pratiklerini Suzan Pektaş, 11 Mayıs Salı günü saat 18.00-20.30 arasında sanatseverlerle paylaşacak. “bir de buradan bak” sergisi kapsamında düzenlenen söyleşide sanatçı; “Klasik belgesel fotoğrafın tarihsel süreçte şimdi ile sınırlı olan ve geri dönüşü olmayan algısına sahip yapısı; kalıplara sıkışmış, belgesel anlatım dilinin ötesinde, anlatmanın ve ifade etmenin başka ihtimalleri var mıdır?” ve “Çağdaş belgesel fotoğrafında karşımıza çıkan yenilikler nedir ve geleneksel temsilin içinde bulunduğu zaman mekân sıkışmasını nasıl aşıyor?” sorularını ele alacak.

Çevrim içi Sanatçı Sohbeti detaylarına Kalyon Kültür internet sitesinden ulaşılabilir. Kayıt formunu dolduran herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek sanatçı sohbeti, etkinlik sonrasında Kalyon Kültür Youtube hesabından tekrar izlenebilecek.

Suzan Pektaş
İstanbul merkezli serbest fotoğrafçı Suzan Pektaş, fotoğrafla olan tutkulu bağını üniversite yıllarında kurdu. 2000 yılından bu yana aktif olarak fotoğrafla ilgilenen, atölye ve eğitim programları ile kendini geliştiren Pektaş, belgesel fotoğrafçılığa yöneldi. Kendisini sanat ile belgeselin kesiştiği noktada konumlandıran sanatçı, çalışmalarında bireyin varoluş sorunsalını ve çevresiyle ilişkisini yoğun olarak işlerken farklı konseptleri de deneyimlemeyi sürdürmektedir. Güncel projeleri ağırlıklı olarak kadınlar, kentsel dönüşüm ve göç üzerinedir. Çalışmaları; Leica Camera, LFI Magazine, LensCulture, 6MOIS, RedMilk Magazine, APF Magazine vb. basılı ve çevrimiçi medyada yer aldı ve uluslararası festivallerde sergilendi.

Tarih: 11 Mayıs 2021, Salı
Saat: 19.00 – 20.30
Konuşmacı: Suzan Pektaş
Moderatör: Sezgi Abalı
Programlayan: Bahar Güneş


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir