Kalyon Kültür’den Yeni Sergi: Sabırla Bekleyen Büyülü Şeyler

Kalyon Kültür’den Yeni Sergi: Sabırla Bekleyen Büyülü Şeyler

Kalyon Kültür, 10 Haziran – 25 Kasım 2021 tarihleri arasında, farklı teknik ve malzemelerle çalışan yedi sanatçıyı Sabırla Bekleyen Büyülü Şeyler isimli sergide bir araya getiriyor.

Doğanın önermelerine dikkat kesilerek yavaşlamaya, detaylarına mercek tutarak duyumsamaya; zaman, emek ve sabır kavramları etrafında birlikte düşünmeye bir davet niteliğinde olan sergide Ali İbrahim Öcal, Ahmet Duru, Ayşe Gül Süter, Melis Buyruk ve Sadık Arı’nın yeni ve yakın dönem yapıtları yer alırken Dikine Ongoing Project’in ‘Şey ve Tekrar’ isimli uzun süreli performansı, Umut Sevgül ve Barbaros Kayan tarafından gerçekleştirilecek. Serginin küratörlüğünü Sezgi Abalı, koordinatörlüğünü ise Bahar Güneş üstleniyor.

Dikine Ongoing Project’in sergi kapsamında yer alacak “Şey ve Tekrar” isimli otuz güne yayılan uzun süreli performansı, Umut Sevgül ve Barbaros Kayan tarafından gerçekleştiriliyor. Eski tarihli gazetelerden, tek bir avuca sığabilecek boyutta üretilen 297 adet kürenin teker teker ipe dizilerek mekana yerleşmesiyle başlayan uzun süreli performans, farklı kültürlerde farklı çağrışımları olan bir tesbihin tamamlanma sürecinden oluşuyor. Gazete kağıtlarının parçalara ayrılarak suda bekletildiği, ardından suyun süzülüp tutkal ile karıştırıldığı ve kalıplara basılarak kurumaya bırakıldığı istasyonlardaki döngü, maddenin tabiatı gereği gerçek sürede gerçekleşerek, bellekte oluşacak yeni göç haritalarının izini sürüyor. Bu iz sürüş, beklemeye sabrı eklemektense, sabırdan beklemeyi çıkarma fikrinden besleniyor.

Performansın 30 gün süreyle canlı gerçekleşecek ilk aşamasından gelen video kayıtları, ikinci aşamada mekana yerleştirilerek, zaman ve belleğe dair okumalarını mekanla kurduğu ilişki üzerinden sürdürmeyi planlıyor. Performans bütününde, hareketin mekan ve madde ile diyaloğunun ve omurganın belleğinden geçen bir bilginin izini sürüyor.

Adını ‘Evren duyularımızın keskinleşmesini sabırla bekleyen büyülü şeylerle doludur’ sözünden alan sergide yer alan yapıtlar; doğanın kendine has ritmine dikkat kesilerek yavaşlamaya, detaylarına mercek tutarak duyumsamaya, zaman, emek ve sabır kavramları etrafında birlikte düşünmeye bir davet niteliği taşıyor.


Kalyon Kültür
Meşrutiyet Mah., Rumeli Cad., Taş Konak 6B Şişli/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.