Kerem Durukan ”Untitled” Solo Sergisi

Kerem Durukan ''Untitled'' Solo Sergisi

Kerem Durukan, Primitivizm ile Pop Sürrealizm’i ortak bir düzlemde birleştirdiği sergisi 10 Eylül-28 Eylül tarihleri arasında Goba Art&Design’da.

“Untitled”, Kerem Durukan’ın farklı teknik ve estetik deneylere giriştiğini müjdelemesinin yanı sıra, bugüne kadarki sanatsal yolculuğunun dinamik bir retrospektifi olma özelliğini taşıyor. Kolaj ve akriliği bir arada kullanarak geçmiş dönem yapıtlarını Yeni Çağdaş Sanat’ın gözüyle yeniden ele alan Durukan, asıl çıkış noktası Primitivizm ile Pop Sürrealizm’i ortak bir düzlemde birleştiriyor. Burada gördüğümüz en büyük yenilik, Durukan’ın aynı yüzey üzerinde keskin hatlarla ayrılmış renk lekelerine ve temel formlar arasındaki ilişkilere dayalı grafik kompozisyonlarını kısmen dönüştürerek, Soyut Dışavurumcuları da akla getiren çok katmanlı, dağınık, geçişken ve derinlikli yapılar oluşturması. Bu yeni yönelimler, sergide Ettore Sottsass’ın minimalist tasarımlarına saygı duruşunda bulunan, ancak onlardan farklı olarak günlük nesnelerin işlevselliğinin geri dönülmez biçimde yok edilmesiyle ortaya çıkan totemler üzerinden üçüncü boyuta uzanıyor ve Durukan’ın resim düzleminden dışarıya çıkma isteğinin bir diğer işareti olarak beliriyor.

Tanrılar artık karşımıza ne ilkel totemlerin tüyler ürperten bakışlarında, ne de aydınlanma çağının tapınakları olan müzelerde eşsiz auralarıyla ışıldayan sanat yapıtlarında çıkıyor. Onlar artık postmodern sanatı yaşamış bir dünyada, farklı çağlardan ve coğrafyalardan gelen tüm bu imgelerin sonsuz kez çoğaltılıp paylaşıldığı imgeler havuzunda çoğaldıkça ve paylaşıldıkça görünür oluyor. “Untitled” ile Durukan, kadrajına belki de en iyi tanımı tanımsızlık olan bu havuzun güncel bir fotoğrafını alıyor.

Goba Art&Design

Salı-Cumartesi: 10:30 – 19:00

Evliya Çelebi Mah. Meşrutiyet Cad. Şimal Sok. Belkıs Apt. 3A-Beyoğlu İSTANBUL

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir