Kerem Topuz’un “Dopaminerjik Metalar” Adlı Sergisi Açıldı

Yönetmen ve çok yönlü bir sanatçı olan Kerem Topuz’un ilk kişisel sergisi “Dopaminerjik Metalar”, Dr. Feride Çelik küratörlüğünde Galeri ARK’ta sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kerem Topuz, Dopaminerjik Metalar
Kerem Topuz, Dopaminerjik Metalar sergisinden.

Evrensel bir değer olan sanatın daha geniş kitlelere yayılması amacıyla faaliyetlerini sürdüren İyilik İçin Sanat Derneği’nin Atölye Cer projesinde de yer alan Kerem Topuz, gündelik hayatın sıradanlığını yeniden üretilmiş nitelikli nesnelere dönüştürüyor. Farklı disiplinler altında ürettiği eserlerde kimi zaman dijital tekniklerle çoğaltarak, kimi zaman da ilgisiz çeşitli malzeme ve bulguları bir arada kullanarak seri üretim ögeleri ve popüler semboller oluşturuyor. Popüler kültür imajlarını, ikonik sanat eserlerini veya günlük tüketim maddelerini gerçek anlamlarının ötesinde ironik bir şekilde yeniden tanımlayan Topuz, eserlerinde genel olarak sıradan ve bilinen imgeleri kullanmayı tercih ediyor.

“Moda” Kavramını Tekrar Yorumluyor

İlk kişisel sergisinin açılışında konuşma yapan Kerem Topuz, “Benim çalışmalarımın bütününü oluşturan tüketim kültürü ve bu kültürün yarattığı imgeler üzerinden anlam arayışım, ‘moda’ kavramını tekrar yorumlamama yol açtı diyebilirim. Buradan hareketle modanın en genel tanımıyla değişimi ifade ettiğini keşfettim. Genellikle giyim kuşamla eş anlamlı görülmesine rağmen insana dair her alanı kapsayan bir olgu. Modern tüketim toplumlarında insanların yaşam tarzlarını, bağımlılıklarını ve sosyal statülerini yansıtan, somut bir ‘nesne’den çok soyut ve sembolik bir anlamı var. Reklamlar aracılığıyla da geniş kitleleri etkiliyor ve kendine özgü bir medya kültürü biçimi yaratıyor. Ben de bu sergide, bizim nesnelerle kurduğumuz bağımlı ilişkiyi, aşina olduğumuz markalar üzerinden irdelemek istedim. Yöntem olarak da reklamcıların kullandığı dili sanatsal olarak yorumlamayı tercih ettim.” dedi.

Sergiye ilişkin değerlendirmede bulunan Küratör Dr. Feride Çelik ise şunları dile getirdi: “Pandeminin yarattığı ruhsal ve sosyal izolasyonun depresif etkilerinden ancak sanatın dopaminerjisi ile sıyrılmamız mümkün. Renklerin psikolojideki etkisi bilindiği üzere halen tıp dünyasında tedavilerde kullanılmaktadır. Topuz’un çalışmalarında görülen canlı sarılar, elma ve zümrüt yeşili, turuncular, iddialı kırmızılar, fuşya ve elektrik mavisi gibi zengin renkler adeta dopamin seviyemizi yükseltmek için tasarlanmış. Sergide, Andy Warhol’u Coca-Cola ile referans alırken günümüz toplumunda halen görülen marka düşkünlüğünü de eserlerine yansıtan Kerem Topuz, mekân vitrininde yer alan NFT çalışması eşliğinde dopaminerjik bir enerjiyle bizleri sergiyi gezmeye davet ediyor.”

Resim, foto manipülasyon, video ve dijital sanat eserleri üreten Kerem Topuz’un ilk kişisel sergisi “Dopaminerjik Metalar”, 14 Kasım tarihine kadar Galeri ARK’ta görülebilecek.


Galeri ARK

Göztepe Mah. Kaya Apt. N:49, Operatör Cemil Topuzlu Cd., 34728 Kadıköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar