Kijosk, “Türkiye’den Mini Fanzin Arşivi” Sergisini Ağırlıyor

Kijosk, "Türkiye'den Mini Fanzin Arşivi"
Kijosk, “Türkiye’den Mini Fanzin Arşivi”

Kijosk, Deniz Beşer’in küratörlüğünde “Türkiye’den Mini Fanzin Arşivi” sergisiyle açılıyor.

Kijosk, bağımsız yayıncıları, illüstratörleri, sanatçıları desteklemeyi ve sergilemeyi amaçlayan Viyana’da bir bağımsız sanat alanıdır. Atölye çalışmaları, söyleşiler gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak olan Kijosk, “Türkiye’den Mini Fanzin Arşivi” sergisiyle açılıyor.

Kijosk, "Türkiye'den Mini Fanzin Arşivi" Sergisini Ağırlıyor
Heyt be Chronology- Mini Zine Archive From Turkey, Volumes Independent Art Publishing Fair, Kunsthalle Zürich, 2018

Küratörlüğünü Deniz Beşer‘in yaptığı sergi, 1990’lardan günümüze Türkiye’den seçilmiş bazı fanzinleri ve diğer kişisel yayın biçimlerinden oluşuyor. “İstanbul, 1990’lardan beri zengin bir bağımsız yayıncılık mirasına sahipti. 1970’lerin Londra merkezli punk zine Sniffin’ Glue uluslararası bir dönüm noktasıysa, İstanbul’daki eş değerleri Mondo Thrasho ve Laneth’ti. Bu kendin yap yayınları farklı estetik rotalar aldı ve farklı sahneler tarafından sahiplenildi, ancak her ikisi de aynı fikirle başladı.*” Türkiye’de aynı fikir hala devam ediyor ve fanzinlere farklı yaklaşımlar ilgiyle büyüyor. Türkiye, uzun bir sansür geleneğine sahip ama fanzinler toplumun sansürsüz sesi, belgeleri ve anlık görüntüleri olarak varoluşlarını sürdürüyor.

Fanzinler / Sanatçılar: Mondo Trasho, Nase Zine, Çizgi Fanzin, Heyt be! Fanzin, Deniz Beşer, Sedef Karakaş / Bir Canavar Sevdim, Andromeda’dan Reptilians, ⅖ BZ / Güzel, Ünderground, Arzu Arısoy / IEKA Haber, Dinçer Dökümcü, Erdem Varol, Suimasen Türkiye, Rakısquad, İbrahim Karakütük, Bunu Neden Kimse Fark Etmedi, Fanzineist Viyana, Mirror Selfieholic, Paslı Teneke ve daha niceleri…

Fanzin Atölyesi

3.7.2022 // 15:00 -17:00

Fanzin atölyesinde geçmiş ve güncel fanzin ve kişisel yayıncılık hakkında kısa bir tanıtım alacaksınız. Deniz Beşer ile bu attölyede bir fanzinin nasıl oluşturulacağını, pratik bilgileri, sayfa düzenini nasıl hazırlayacağınızı ve bir dizi katlama hilesini öğreneceksiniz. Adım adım anlatımdan sonra kendi fanzinizi yapma şansına sahip olacaksınız.

Açılış: 29 Haziran 2022 // 18:00 – 22:00
Sergi Tarihleri: 29 Haziran – 13 Temmuz 2022
Ziyaret saatleri: 16:00 – 20:00
Adres: Wild im West – Mariahilferstraße 166, 1150, Viyana


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir