KIRSAL, Salon İKSV’nin ardından Whitechapel Gallery’de!


İlk oturumu 18 Haziran 2018’de Salon İKSV’de gerçekleştirilen, İstanbul Bienali ve Londra Whitechapel Gallery işbirliğinin ürünü olan etkinlik serisi KIRSAL, ikinci oturumuyla Londra’da devam ediyor.

20-22 Haziran 2019 tarihlerinde düzenlenecek “The Rural Assembly: Contemporary Art and Spaces of Connection” (Kırsal Meclisi: Güncel Sanat ve Bağlantı Alanları) başlıklı program, ilk gününde konuşmacı olarak Wu Mali’yi ağırlıyor. Kırsal alanlarda toplum odaklı sanatın önde gelen uygulamacılarından Mali, Tayvan’ın dört bir yanında topluluklarla birlikte, tamamen kendine has bir yaklaşımla çalıştı. Özellikle ilgilendiği alanlar arasında kırsal kültür, arazi kullanımı, çevresel meseleler ve Asya’da hızla dönüşen kır-kent ilişkisi yer alıyor.

Kırsal Meclisi’nin ilk gününde, gün boyu sürecek panel ve seminerlerde ise, aralarında 13. İstanbul Bienali Küratörü Fulya Erdemci ile 14. İstanbul Bienali sanatçılarından Fernando Garcia-Dory ve Pelin Tan’ın da yer aldığı sanatçı, küratör ve araştırmacılar, kırsala has sanat pratiklerinden kırsalı sömürgeci bakıştan arındırmaya dair stratejilere kadar pek çok konuya değinecek. Bu oturuma İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer de konuşmacı olarak katılacak. Günün diğer konukları arasında Richard Saxton (M12 Studio), Studio Morison, Katerina Seda, Myvillages gibi sanatçılar, Katya Garcia-Anton ve Adam Sutherland gibi küratörler ve Michael Woods, Rosemary Shirley ve Nicola Bishop gibi araştırmacılar bulunuyor.

İkinci gününde Wysing Arts Centre’a taşınacak tartışmalar, yürüyüşleri, toplu öğle molası performanslarını, gösterimleri, seminerleri içeriyor. Günün katılımcıları arasında Ian Giles, Caroline Wendling, Jade Monserrat, Harold Offeh, Hansi Momodu-Gordon, Bureau d’Etudes, Grace Ndiritu ve Jatiwangi Art Factory gibi sanatçı ve kolektifler yer alıyor.

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir