“Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali” İçin Geri Sayım Başladı

Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen “Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali”, bu yıl 7-13 Kasım tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak. Gösterimler Avrupa ve Anadolu yakasında eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Engelli bireyler için erişilebilir özel gösterimler yapılacak.

Kısa'dan Hisse Kısa Film Festivali
Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali jüri üyeleri

Sinema sanatının çekirdeğini teşkil eden kısa filmin üretimini teşvik etmek, genç film yönetmenlerinin fikirlerinin esere dönüşmesine öncülük ederek gelişimlerine katkı sağlamak, Türk sinemasına yeni sanatçıların yetişmesine katkı sunmayı kendisine hedef olarak seçen Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali, bu yıl 7-13 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenecek. Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen festivalin ön değerlendirme jürisinde bu yıl dört farklı isim bulunuyor. Sinema yazarı ve öğretim görevlisi Döndü Toker, yönetmen Ömer Dişbudak, gazeteci ve yönetmen Ali Demirtaş ile geçtiğimiz yıl Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali’nde Bir Nehir Kıyısında adlı filmiyle Birincilik Ödülü’nü kazanan yönetmen Muhammed Furkan Daşbilek bu yıl festivale başvuran tüm filmleri titizlikle izleyip değerlendirecek. Festivalin açılış etkinliği 7 Kasım Pazartesi akşamı Atlas Sineması’nda olacak.

5 Farklı Kategoride Ödül Verilecek

Bu yıl yarışmaya katılan filmler “Kurmaca”, “Belgesel”, “Animasyon”, “Deneysel” ve “Lise” olmak üzere 5 farklı kategoride değerlendirilecek. Kurmaca, Belgesel ve Animasyon kategorilerindeki en iyi filmlere 10.000 TL değerindeki para ödülü verilirken Deneysel kategorideki en iyi film ise 5.000 TL ile ödüllendirilecek. Öte yandan Lise kategorisinin en iyi filmine 5.000 TL ve İstanbul Sinema Eğitimi (İSE) Ödülü, 2. ve 3. filmlerine ise İstanbul Sinema Eğitimi (İSE) Ödülü verilecek. Ayrıca bir usta sinemacı anısına verilen Genç Öncüler Özel Ödülü’nün sahibine 5.000 TL değerinde para ödülü takdim edilirken Kısa Film Yapım Desteği Ödülü’nü kazanan senaryo sahibine ise en az 20.000 TL yapım desteği verilecek. Tüm ödüller 13 Kasım Pazar akşamı Atlas Sineması’nda görkemli bir törenle sahiplerini bulacak.

Erişilebilir Bir Festival

Festivalin herkes için daha ulaşılabilir olması adına bu yıl gösterimler Avrupa ve Anadolu yakasında eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Bağlarbaşı Kültür Merkezi ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi festivalin gösterim mekanları olarak belirlendi. Aynı zamanda engelli bireyler için erişilebilir özel gösterimler yapılacak. Filmler bu gösterimlerde ayrıntılı alt yazı ve sesli betimleme ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Film gösterimlerinin yanı sıra sinemada dijital dönüşüm, sinema tarihi ve sinema eleştirmenliği üzerine paneller; sinemaya dair çeşitli workshop, master class ve usta-çırak buluşmalarıyla katılımcılara dolu dolu bir festival deneyimi yaşatılacak.

Festival hakkında daha fazla bilgiye kisadanhisse.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar