Ko Shin Moon \ Cem Köklükaya “Eski Dostum” Yayında!Tüm müzik endüstrisinin kepenk indirdiği 2020 yılında, Ko Shin Moon stüdyoya geri döndü ve Miniature adını verdiği bir seriye başladı. Ko Shin Moon, adım attığı bu yeni çalışmayla, Mağrip’ten Hindistan’a kadar çok çeşitli ülkelerde var olan popüler müzik ve halk müziği kültürüne duyduğu hayranlığı gösterirken, dinleyicilerini de usulca zaman ve mekanda yolculuk yapmaya davet ediyor. Miniature, geleneksel enstrümanlarla vokal ve elektronik soundlar arasında kurulan diyaloğu temsil ediyor. Yayınladığı her EP’de Ko Shin Moon, bu yaşayan mirasın sanatçılarını, müzisyenlerini ve şarkıcılarını kendisine katılmaya davet ediyor.

Tıpkı 2020’de yayınlanan ilk eser gibi, Miniature #2 de Yunan, Türk ve Kürt müzik repertuarlarını kapsayan bağımsız ve mütevazi bir keşfi içerisinde barındırıyor. Bu EP’de Ko Shin Moon, İstanbul’dan ve Yunanistan’dan gelen sanatçılarla iş birliği yaparak, geleneksel şarkıların hem orijinal bestelerini hem de yeniden yorumlanmış hallerini dinleyicilerin beğenisine sunuyor.

Geleneksel bir Anadolu türküsü olan Çiçek Dağı’ndan ilham alınarak yapılan ve EP’ye adını veren parça, dinleyicilere geçmişten geleceğe « synth-folk » türünde bir yolculuğun kapılarını açıyor. Türk müzisyen Cem Köklükaya ve Ko Shin Moon ortaklığıyla seslendirilen bu parçanın sözleri, eski dostlukları, zamanın akışını ve kış melankolisini anımsatsa da özünde yenilenmeye dair bir umut barındırıyor. Bu anlamda Eski Dostum, kaydın atmosferini hızla belirleyerek bizi Boğaz’ın sularında elektronik ve saykodelik bir yolculuğa çıkarıyor.

Seninleyken rüya gemisi enginlere yol alır
Seninleyken rüya gemisi imkansıza yol alır

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.