Koçak Koleksiyon’un “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” Kitap Sergisi

“Türk ve Dünya Basınında Atatürk”
“Türk ve Dünya Basınında Atatürk”

Koçak Koleksiyon tarafından koleksiyonerlere özel olarak sunulan ve Ulu Önder Atatürk’ün 1912-1938 tarihleri arasında Türk ve dünya basınında yer alan haberlerini kronolojik bir dizilişle veren “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” koleksiyon kitapları, 27 Ekim – 14 Kasım tarihleri arasında Türkiye’nin en önemli vakıflardan biri olan EKAV Vakfı ve Büyük Efes Sanat işbirliği ile Swissotel Büyük Efes İzmir‘de sergilenecek.

Sergi ziyaretçilerine Türk ve yabancı basında yer alan Atatürk haberlerinin bulunduğu koleksiyon kitaplarının yanı sıra ses, video ve sanal gerçeklik uygulamalarıyla görsel ve işitsel olarak Atatürk’ü yaşayabilecekleri deneyimler sunacak.

Koçak Koleksiyon’un ‘Zamansız bir koleksiyon kitap’ olma özelliği taşıyan bu eşsiz eserleri 1912-1938 yılları arasında Atatürk’ün Türk ve dünya basınında çıkmış haberleri hakkında hazırlanmış “ilk” ve “tek” en kapsamlı kaynak olma özelliği taşıyor.

Araştırmacı, yazar ve sosyolog Abdullah ÖZKAN tarafından hazırlanan ve birçok kütüphane ve arşivde yer alan yüzlerce gazete ve derginin taranmasıyla derlenen “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” eserleri, Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan, Atatürk’ün ölümüne kadarki sürecin basın yansımalarını tam sayfa örneklerle sunuyor.

Özgür Basın Aracılığı ile “Sanat” Bağımsız Gözlerle Yeniden Yaşatılacak

Swissotel Büyük Efes İzmir’de gerçekleştirilecek sergide basına ve haberleşmeye büyük önem veren Mustafa Kemal Atatürk’ün bu eserler ile basın özgürlüğüne verdiği önem bir kez daha vurgulanarak aynı zamanda sanatı ve sanatçıları destekleyen bir devlet adamı olmasından yola çıkılarak, sergilenecek eserlerden elde edilecek gelirler EKAV Vakfı’na bağlı sanat dalında eğitim gören bursiyerlere aktarılarak, geleceğin sanatçılarına destek olunacak.

Cumhuriyet Bayramı haftası kapsamında gerçekleştirilecek sergide “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” eserlerinin yanı sıra, özgün dilinde ve ilk baskı kalitesinde TıpkıBasım Nutuk eseri, Atatürk’ün Selanik’te başlayan yaşamından ölümüne dek yaşadığı olayları tarihsel sıra içinde sergileyen fotoğraflardan oluşan Atatürk Albümü ve Kurtuluş Savaşı’nı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş öyküsünü tüm ayrıntılarıyla anlatan Atatürk’le Kurtuluş kitabı sanatseverlerle buluşacak.

Sergilenecek eserlerle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemine damgasını vuran olay ve durumlar Atatürk nezdinde özgür basın aracılığı ile bağımsız gözlerle yeniden yaşatılacak.

Koleksiyonerlere özel sadece “1000 adet” özel baskı

Sadece 1000 adet basılan ve kişiye veya aile ismine özel sertifikalandırılan bu eserler Atatürk’ün hayatı ve yaptıklarıyla ilgili bilgileri yaşandığı dönemin bakış açısını yansıtarak Atatürk ile ilgili merak edilenleri gün yüzüne çıkartıyor.

Türk ve Dünya Basınında Atatürk Eserleri Hakkında

Türk ve Dünya Basınında Atatürk (1912-1938), altın varaklı, deri ciltli ve özel olarak hazırlanmış deri kutusunda, 43×58 cm ebatlarında, isme özel numaralandırılmış sertifikasıyla beraber sunuluyor. Ayrıca dönemin gazetelerinin tıpkıbasım levhaları da bu eserlerin tamamlayıcıları olarak göze çarpıyor.

Eserlerle ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak isteyenler kocakkoleksiyon.com web sitesine girebilir veya 444 06 56 numaralı telefondan koleksiyon yetkililerine ulaşabilirler.

TÜRK VE DÜNYA BASININDA ATATÜRK SERGİSİ
İZMİR Swissotel Büyük Efes

Sergi Tarihleri: 27 Ekim – 14 Kasım 2021
Adres: Kordon 1-2 Salonu Gaziosmanpaşa Bulvarı No:1 Alsancak/İzmir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar