KOMA Bu Hafta Yine Farklı Oyunlara Sahne Oluyor

Tiyatro, sinema ve müzik alanlarında çağdaş iç yapımlar üreterek İstanbul kültür sanat hayatına hareket katan KOMA Sahnesi, bu hafta farklı disiplinlerden pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Ilgın Sönmez’in yönettiği Pervin Bağdat, Burcu Halacoğlu ve Ferhat Polat’ın rol aldığı “Merhamet” ise 18 Şubat Cuma akşamı saat 21.00’da dijital bir gala ile ekranlarda olacak.

KOMA Sahne Etkinlikleri
KOMA Sahne Etkinlikleri

Açıldığı günden bugüne tiyatro, sinema ve müzik alanlarında çağdaş iç yapımlar üreterek İstanbul kültür sanat hayatına hareket katan KOMA Sahnesi, bu hafta kara komedi Çatıdaki Yarasa, Federico Garcia Lorca’nın ünlü eseri “Bernarda Alba’nın Evi” adlı oyundan yola çıkılarak Pelin Temur tarafından yeniden yazılan Bernarda, açık bir şekilde baskı gören, örtülü bir baskının içinde kendini bulan, yaşadığı birçok korku ve toplumun ona dayattıklarından dolayı kendini ifade edemeyen, sesleri kısılmış, hırpalanmış, hatta canice öldürülmüş kadınların hakları için kaleme alınmış Uyandığımda Sesim Yoktu, yepyeni ve zamansız bir Miss Julie yorumu Merhamet, ‘yaşsız ve cinsiyetsiz’ Küçük Prens yapımlarını izleyiciyle buluşturacak. Müzik sahnesinin bu haftaki konukları ise Rana Bulut, Karambola ve Seyyah olacak.

Zamansız Bir Miss Julie Yorumu Merhamet Dijital Gala Yapıyor

Proje, metin tasarımı ve yönetmenliğini Ilgın Sönmez’in üstlendiği Merhamet, Strindberg’in Miss Julie’si üzerine kurulmuş duygusal bir gerilim. 2021-2022 sezonu için ‘tiyatro filmi’ olarak izleyicisiyle buluşan Merhamet’te Pervin Bağdat, Burcu Halacoğlu ve Ferhat Polat rol alıyor. Bildiklerinizden farklı, okumalarınızı bozacak ve sizi yakından tecrübe ettiğiniz çağdaşımız gerçekliklerle yüzleştirecek Merhamet, 18 Şubat Cuma akşamı saat 21.00’da jetgise.com üzerinden dijital bir gala gösterimiyle ekranlara gelecek.

16 ŞUBAT ÇARŞAMBA 20.30
BERNARDA

Bernarda, Federico Garcia Lorca’nın ünlü eseri “Bernarda Alba’nın Evi” adlı oyundan yola çıkılarak Pelin Temur tarafından yeniden yazılmış tek kişilik yeni bir tiyatro metnidir. Bernarda karakteri, ev içinde yas ilan ederek kurduğu otorite ile bildiğimiz tüm baskıcı rejimlerin küçük bir modelini oluşturur. “Otorite”nin kadın kimliğine uyguladığı cinsiyetçi baskıyı, 5 kadının gözünden Özge Arslan’ın çarpıcı oyunculuğu ile sahnede görüyoruz. Oyun, canlı söylenen Fandangos ve Flamenko örnekleri ile seyircinin beğenisine sunuluyor. “Bernarda” Proje No2’nin ilk yapımıdır.

16 ŞUBAT ÇARŞAMBA 22.30
RANA BULUT (KONSER)

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Vokal bölümünden mezun olan ve Müzikal Tiyatro eğitimimi Bau idea’dan alan Rana Dilan Bulut, piyanist Fırat Semercioğlu ile 2021’in Haziran ayından beri birlikte müzik yapıyor. Yetenekli genç ikili, birlikte parça düzenlemeleri yapıyor ve setlistini devamlı olarak geliştiriyor.

17 ŞUBAT PERŞEMBE 20.30
UYANDIĞIMDA SESİM YOKTU

Bir sabah uyandığında annesinin öldüğünü öğrenen Cassandra, annesi için hazırlaması gereken anma konuşması üzerinden içine düştüğü yalnızlıkla birlikte kadına yönelik her türlü baskı ve şiddeti sorgulamaya ve özeleştiri yapmaya başlar. Bastırılmış kişiliğinin yarattığı başkaldırıyla, erkeklerde normal görülen davranışların kadınlarda anormal görülebileceği tepkisini de gösteren oyun; farkındalık sahibi bir Kanadalı kadının tepkisinin, Türkiye kadınından farklı olmadığının da kanıtı.Uyandığımda Sesim Yoktu, açık bir şekilde baskı gören, örtülü bir baskının içinde kendini bulan, yaşadığı birçok korku ve toplumun ona dayattıklarından dolayı kendini ifade edemeyen, sesleri kısılmış, hırpalanmış, hatta canice öldürülmüş kadınların hakları için yazılmış bir başkaldırı oyunudur. Uyandığımda Sesim Yoktu bir başkaldırı ve meydan okuma olarak, kadınların özgürce kendi seslerini bulabildikleri, kendilerini ifade edebildikleri bir toplumun mümkün olacağını göstermek ister.

18 ŞUBAT CUMA 21.00
MERHAMET (GALA – KOMA)

Kadın ve erkek arasındaki çözülemez, yönetilemez, anlaşılamaz ilişki ve travmaların kadın ruhunu biçimlendirişi üzerinden yoğurulmuş yepyeni ve zamansız bir Miss Julie yorumu. Dijital için tasarlanmış bir tiyatro filmi.

19 ŞUBAT CUMARTESİ 19.00
KÜÇÜK PRENS (SAHNELENMİŞ OKUMA – KOMA)

Hastalık, kayıp ve yas süreci Küçük Prens’i duymamızla şifalanacak. KOMA’nın sahnelenmiş okuma projesi ‘yaşsız ve cinsiyetsiz’ Küçük Prens’te Akasya Asıltürkmen oyunculuğu, Güneş Özgeç işe özel hazırlanmış canlı müziğiyle izleyicisini büyülüyor.

19 ŞUBAT CUMARTESİ 22.00
KARAMBOLA (KONSER)

Ne zaman kurulduğu pek belli olmayan Karambola’nın müzik yapmak dışında en sevdiği şey sürekli olarak isim değiştirmek. Tatilini bitirip ismini bir çırpıda değiştiren grup, Ragtime, Dixieland, hot jazz ve trad jazz diye tanımlayabileceğimiz bir makamlar yumağında oraya buraya tırmık atıyor. Duvarın üzerine dizilmiş sabit kadrosu dışında, dünyanın çeşitli şehirlerinden gelen müzisyenleri de bünyesinde ağırlamaktan ayrıca pek zevk alan Karambola, hayatın esas neşesinin onu her düzenlemeye kalktığımızda bir karambole dönüşmesinde olduğunu hatırlatmayı borç bilir. Başka da bir şey bilmez. İşbu rag zamanı, dixie diyarı sever grup, cehennemi fazla ahlaklı, cenneti de sıkıcı bulduğu için akşam olunca yerle yeksan ya da yerden yüksekte bulduğu her sokakta çalıyor.

20 ŞUBAT PAZAR 19.00
SEYYAH (KONSER)

Seyyah, Anadolu, Balkanlar ve ötesinin zengin kültürel ezgilerini seslendirmek için 2017 yılında Strasbourg’da yolculuğuna başladı. Zurna, klarnet, kaval, sipsi, Oğur sazı, darbuka, bendir gibi geleneksel enstrümanları kontrbas, akordeon ve kemanla buluşturan grup seyahatlerinden aldığı ilhamla küresel repertuarını şekillendiriyor. Kurulduğu günden beri onlarca farklı ülkede yollarının kesiştiği müzisyenlerle ezgilerini zenginleştirme yolculuğunda olan Seyyah’ın repertuvarı, bu yolculuk ve ortak paylaşımların bir yansıması.

Biletler Biletix, Jet Gişe ve Koma Gişe’de.

KOMA SAHNESİ

Adres: Hasanpaşa Mah. Derici Zeynel Sok. NO: 15 Kadıköy/İstanbul
Tlf: 0 (537) 526 53 36
E-posta: komabilgi@komasahnesi.com

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar