“Kontrbasın Kralı” Giovanni Bottesini’yi 200. Doğum Yıl Dönümünde Anma Konseri!

İtalyan romantik besteci, orkestra şefi ve kontrbas ustası Giovanni Bottesini’nin 200. Doğum Yıl Dönümü anısına gerçekleştirilecek İDSO DenizBank Konserleri’nde; ülkemizin yetiştirdiği yetenekli ve başarılı müzisyenler arasında yer alan şef Murat Cem Orhan yönetiminde, başarılı kontrbas sanatçısı Fora Baltacıgil sanatseverlerle buluşacak.

17 Aralık 2021 Cuma akşamı saat 20.00’de İstanbul AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek konserin repertuarı, yaşam boyu süren bir dostluğun iki kahramanı Verdi ve Bottesini’nin eserlerinden oluşuyor. Yoksulluğa karşı verdikleri sınavla başlayan müzik yaşamları, isimlerini tarihe altın harflerle yazdırarak son bulmuş olan bu iki bestecinin değerli eserlerinden bir seçki müzikseverleri bekliyor.

Kontrbasın Kralı Giovanni Bottesini 200 Yaşında!

“Kontrbasın Kralı” Giovanni Bottesini’yi 200. Doğum Yıl Dönümünde Anma Konseri!
“Kontrbasın Kralı” Giovanni Bottesini’yi 200. Doğum Yıl Dönümünde Anma Konseri!

İtalyan romantik besteci, orkestra şefi ve kontrbas ustası olan, kendi zamanında “Kontrbasın Paganini”si olarak nitelenen Giovanni Bottesini, on dokuzuncu yüzyılda kontrbas tekniğine önemli katkıları olmuş bir virtüöz ve bestecidir. Bottesini, kontrbasın solist pozisyonunda yer almasında öncülük ederek, kontrbas kültürünün yayılmasını sağlamış önemli bir besteci olarak klasik müzik tarihinde yerini aldı. Kontrbastaki virtüoz becerisi, Paganini’nin kemandaki ustalığına paralel gösterilen Bottesini; tekniğine sunduğu katkılarla kontrbası birçok kişinin çok yönlü bir enstrüman olarak görmeye başlamasını sağladı. Bestecinin, esasında iki kontrbas için yazdığı ünlü “Gran Duo Concertante” eseri, o dönemde bir konser için iki kontrbas virtüözünün bulunması zor olduğu için ilk seslendirilişinden sonra kemancı ve besteci Camillo Sivori tarafından yeniden düzenlenmiş ve kontrbas partilerinden birisi kemana aktarılmıştır.

Program

  • Giuseppe Verdi, “La Forza Del Destino (Talihin Kudreti) Üvertürü”
  • Giovanni Bottesini, “Kontrbas Konçertosu Si Minör No:2”
  • Giuseppe Verdi, “I Vespri Siciliani Operası’ndan 4 Mevsim Bale Müziği”

İDSO konser biletleri www.biletinial.com’ dan temin edilebilir.

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.