“KOPENHAG” Kültüral Performing Arts’ta Prömiyer Yapıyor!Michael Frayn’ın yazdığı, Noyan Ayturan’ın yönettiği ve Umut Beşkırma, Yaman Ceri, Burcu Ger’in aynı sahneyi paylaştığı “KOPENHAG” 8 Aralık Perşembe günü saat 20:30’da Kültüral Performing Arts’ta prömiyer yapıyor.

KOPENHAG
KOPENHAG

Δ x Δ p x > ℏ / 2

20. yüzyılın en büyük atom fizikçilerinden Niels Bohr ve Werner Heisenberg 1941 yılında Kopenhag’da tarihin akışını değiştiren bir görüşme yaparlar. Hakkında Hitler için atom bombası yaptığı iddiaları dolaşan Heisenberg, Nazi işgali altındaki Danimarka’ya, yarı-Yahudi eski arkadaşı ve hocası Bohr’u ziyarete gider. Yanlış anlaşılmalar ve belirsizliklerle dolu bu görüşmenin sonucunda İkinci Dünya
Savaşı’nın gidişatı ve milyonlarca insanın kaderi belirlenir. Heisenberg, Bohr ve Margrethe’ın huzura kavuşamayan ruhları, hayattayken yanıtlayamadıkları bir sorunun cevabını aramaktadır: “Heisenberg Kopenhag’a neden geldi?”

Belirsizlik, bellek, nezaret ve perspektif temalarını konu eden Kopenhag; bilimin ve sosyal hayatın temeli olan “belirsizlik” labirentinde modern fizik, felsefe ve ilişkilere dair bir anlatı kuruyor. Hakimi, savcısı ve sanığı sürekli olarak değişen sürreal bir davanın etrafında şekillenen sahneleme fikri, politik söylemlerin git gide sertleştiği çağımızda alınan kararlar ve sorumluluklar üzerine etik bir tartışma açıyor.

KÜNYE
Yazan:
Michael Frayn
Yöneten: Noyan Ayturan
Çeviren: Noyan Ayturan
Yönetmen Yardımcısı: Cansın Asarlı
Dramaturji: Melike Saba Akım
Kostüm Tasarımı: İrem Dilaver
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Müzik: Çağrı Beklen
Afiş Tasarımı: Emre Yunusoğlu – Cansın Asarlı
Oyun Fotoğrafları: Emre Yunusoğlu
Reji Asistanı: Sera Armağan
Danışman: Ferdi Çetin
Oyuncular: Umut Beşkırma, Yaman Ceri, Burcu Ger

Biletler biletinial.com adresinde.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir