Korkusuz ve Feminist Bakan Margot Wallström Kundurama’da

Korkusuz ve Feminist Bakan Margot Wallström Kundurama'da

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da bu hafta, 2014-2019 yılları arasında İsveç Dışişleri Bakanlığı yapmış Margot Wallström’ün korkusuz ve samimi portresini çizen “The Feminister/Feminist Bakan” adlı belgesel gösterime giriyor.

Viktor Nordenskiöld’ün yönettiği ve Türkiye’de ilk kez gösterilecek “Feminist Bakan”; Suudi Arabistan, İsrail, Kuzey Kore gibi kadın hakları konusunda çok da iddialı olmayan ülkelerle oturduğu zorlu anlaşmalarla dünya siyasetinde oldukça etkili bir isme dönüşmüş Margot Wallström’ü iktidar koridorlarında dört yıl boyunca yakından takip ediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne girebilmek için yürüttüğü kampanyanın birçok erkek politikacıyı nasıl rahatsız etiğini de belgeleyen film, Wallström’ü korkusuz ve etkili eylemler içinde gösterirken, keskin ve güçlü görünümünün ardında baş etmesi gereken onca durum ve duyguyu da seyirciye samimi bir dille aktarıyor. Bütün bu süreçte stres kaynaklı hastalıklar yaşayan ve ölüm tehditleri ile karşılaşan Wallström’ün, içine itilmeye çalışıldığı yalnızlık ve korkuya karşı zekası ve kararlılığıyla karşı duruşu, izleyiciye de ilhâm ve umut veriyor.

“Feminist Bakan”, 11-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Kundurama’da İngilizce ve Türkçe altyazı seçeneğiyle çevrimiçi yayında olacak ve sınırlı kontenjanla, ücretsiz izlenebilecek.

THE FEMINISTER / FEMİNİST BAKAN
Belgesel / 2018 / İsveç / Renkli / 93’ / DCP, 5.1
İsveççe-İngilizce, İngilizce ve Türkçe altyazılı

Ödüller: 2019 Visioni dal Mondo Uluslararası Jüri Özel Mansiyonu Milano Belgesel FF, Özel Mansiyon

Kundurama’da ayrıca

Kundurama‘da ayrıca; 20. yüzyılın en önemli gezginlerinden gazeteci, belgeselci ve fotoğraf sanatçısı Ella Maillart’ın 1939’da Avrupa’dan Asya’ya çıktığı büyülü yolculuğu anlatan “Ella Maillart: Double Journey / Ella Maillart: Çifte Serüven” adlı belgeseli 13 Haziran’a dek; Kundura Sinema ve New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinoscope ortaklığında hazırlanan “Rüyanın Öte Yakası” seçkisini de 19 Temmuz’a dek ücretsiz izleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: kundurama.beykozkundura.com

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.