Küçük Amal’ın Gaziantep’ten Manchester’a Uzanan Destansı Yolculuğunun Türkiye Programı Belli Oldu

Küçük Amal

Küçük Amal adındaki, 9 yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeleyen 3,5 metre boyundaki bir kuklanın, Türkiye-Suriye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan, 4 ay sürecek yolculuğunu anlatan The Walk – Yürüyüş projesi, Amal’ın 27 Temmuz’da Gaziantep’te atacağı ilk adımla başlıyor.

Basın toplantısına konuşmacı olarak, The Walk Sanat Direktörü Amir Nizar Zuabi, projenin Türkiye yapımcıları İstanbul Kültür Sanat Vakfı adına İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak ve kültür yöneticisi Recep Tuna, projenin Türkiye’deki ortaklarından Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak ile projenin Türkiye elçileri Bergüzar Korel ve Halit Ergenç katıldı.

Basın toplantısında, Küçük Amal’ın 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’de katılacağı etkinlik programı ve proje ortakları tanıtıldı. Küçük Amal’in 2 haftalık Türkiye yolculuğu Gaziantep’te başlayıp, Adana, Tarsus, Mersin, Bozkır (Konya), Antalya, Pamukkale, Denizli, Selçuk, Urla ve İzmir’in ardından Çeşme’de son bulacak. Küçük Amal, yol boyunca pek çok proje ortağı kurum, sanatçı ve sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilecek farklı kültür ve sanat etkinlikleriyle karşılanacak.

Küçük Amal’ın Yürüyüş Rotası

The Walk – Yürüyüş

Yapımcılığını Stephen Daldry, David Lan, Tracey Seaward ve Naomi Webb’in üstlendiği The Walk-Yürüyüş, Birleşik Krallık merkezli tiyatro topluluğu Good Chance Tiyatrosu ile dünyanın önde gelen kukla topluluklarından, War Horse-Savaş Atı’nın yaratıcıları Handspring Kukla Kumpanyası işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

Gezici sanat ve umut festivali olarak anılan The Walk – Yürüyüş’ün sanat direktörlüğünü Amir Nizar Zuabi üstleniyor. Zuabi, aynı zamanda The Good Chance’in de sanat direktörlüğünü yürütüyor. Projenin Türkiye yapımcıları ise İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve kültür yöneticisi Recep Tuna.

Küçük Amal, annesini bulmak üzere çıktığı yolculukta, 27 Temmuz- 3 Kasım tarihleri arasında 8 ülke sınırını geçerek 8.000 km yol kat edecek. Amal’in Türkiye’de başlayacak yolculuğu sırasıyla Yunanistan, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya, Belçika’nın ardından Birleşik Krallık’ta son bulacak.

The Walk – Yürüyüş ekibi tarafından, yerel proje ortaklarıyla işbirliği içinde bu projeye özel tasarlanan tüm etkinlikler halka açık, ücretsiz ve büyük çoğunluğu açık havada, erişilebilir alanlarda olacak. İzleyiciler, Küçük Amal’ın yolculuğunu çevrimiçi ve sosyal medya hesapları üzerinden de takip edebilecek ve kendi bölgelerinde gerçekleşecek yerel etkinliklere katılabilecekler.

Küçük Amal Nasıl Yürüyecek?
3,5 metre boyundaki Küçük Amal, Adrian Kohler ve Basil Jones tarafından 1981’de Cape Town, Güney Afrika’da kurulan Handspring Kukla Kumpanyası tarafından tasarlandı. Ayaklık üzerinde yürüyen ve aynı zamanda kuklanın yüzüne hayat veren bir kukla sanatçısı ile her bir kolda birer kukla sanatçısı olmak üzere üç kukla sanatçısı Küçük Amal’a hayat verecek. 4 aylık yolculuğu boyunca 10 kişilik bir kukla ekibi Amal’e eşlik edecek, bunlardan ikisi güzergâh üzerinde daha önce yolculuk yapmış, mülteci geçmişi olan kişiler.

Küçük Amal’in yapım sürecini Handspring Kukla Tiyatrosu’ndan dinlemek için tıklayınız.

The Walk – Yürüyüş Projesi Elçileri
The Walk – Yürüyüş projesine aralarında Gillian Anderson, Chiewetel Ejiofor, Anish Kapoor, Jude Law, Gary Lineker, Philippe Sands ve Anoushka Shankar gibi dünyaca tanınan sanatçı, sporcu ve akademisyenlerin de yer aldığı pek çok isim destek veriyor.

The Walk- Yürüyüş’ün Türkiye elçileri ise; başarılı oyuncular Bergüzar Korel ve Halit Ergenç oldu. Türkiye’deki başarılarının yanı sıra dünyada da başarılarıyla adından söz ettiren Korel ve Ergenç, destansı yolculuğu boyunca Küçük Amal’ın yanında olacaklar.

Küçük Amal’ın Türkiye Yolculuğu
Küçük Amal’ın kültür ve sanat etkinlikleri ile adım adım örülen yolculuğu, 27 Temmuz Salı akşamı Gaziantep’te başlıyor. Ellerinde ışıklarla kendisine yolu gösteren aileler ve çocukların arasından ilerleyen Küçük Amal, sanatçı Ali M. Demirel’in ışık ve projeksiyon yerleştirmesiyle karşılaşacak. Nefes Müzik Okulu Orkestrası’nın açık hava konserini izledikten sonra, Karam Vakfı’nın öğrencileri ve öğretmenlerinin kendisi için hazırladıkları yolculuk valizini teslim alacak. Amal ertesi gün Al Farah Çocuk Orkestrası’nın da katılımıyla düzenlenecek mutfak ve masal atölyesine katılacak.

Küçük Amal, Türkiye yolculuğu boyunca sırasıyla Adana’da Taşköprü’de yürüyecek; Tarsus St. Paul Kilisesi ve Ulu Camii’yi ziyaret edecek; Mersin Şehir Mezarlığı’nda Özgecan Aslan’ın mezarına çiçek bırakacak; Türkiye’nin en eski göçebe topluluklarının yaşadığı Bozkır’da (Konya) Sarıkeçililer Yörükleriyle tanışacak; Antalya’da açık hava film gösterimine katılacak; Pamukkale travertenlerinde yürüyüş yapacak; Denizli Kaleiçi Çarşısı’nda düzenlenecek fotoğraf sergisine katılacak; Selçuk kent merkezinde çocuklarla buluşacak; Efes Antik Kenti ziyaret edecek ve K2 Urla Nefes Alanı’ndan geçecek.

İzmir Uluslararası İzmir Kukla Günleri’nin mülteci çocuklarla düzenleyeceği kukla atölyesinde üretilen 6 kukla ile buluşacak olan Küçük Amal, daha sonra Konak Meydanı’nda zeybek dansı öğrenecek. 7 Ağustos Cumartesi gününü Kültürpark’taki açık hava konserlerini izleyerek, İzmirli çocuklar ve mülteci arkadaşları ile oyunlar oynayarak geçirecek Küçük Amal, 8 Ağustos’ta Çeşme’de tekneye bineceği Sağlık Plajı’nda deniz kenarına uzanan ayakkabılardan oluşan bir patikayla karşılaşacak. Mülteci krizi süresince şehirden yolu geçenleri ve karşı kıyıya geçerken Akdeniz’de hayatını kaybedenleri temsil eden bu sanat yerleştirmesi ile Küçük Amal’ın Türkiye rotası son bulacak.

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir