‘Kundura’nın Hafızası’ İçin Rehberli Turlar Başlıyor

Beykoz Kundura Fabrikası
Beykoz Kundura Fabrikası Kadın İşçi

Kundura Hafıza’nın Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden ve 600’e yakın görsel ve yazılı belgeden oluşan sergisi Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya için rehberli turlar bu hafta sonundan itibaren Beykoz Kundura’da başlıyor.

Cumartesi ve Pazar günleri 14:00 ve 16:00 saatlerinde rehber eşliğinde gezebileceğiniz sergi; Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Fabrika’dan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini de bir araya getiriyor. Ziyaretçilerini Sümerbank ayakkabı kalıplarının üretildiği Marangozhane binasında karşılayan sergiyi beykozkundura.com adresinden randevu alarak ücretsiz gezebilirsiniz.

Çocuk atölyesi 12 Aralık’ta

Kundura Hafıza’nın büyük ilgi gören çocuk atölyesi Kundura Dedektifleri Fabrika’da ise Aralık’ta da devam ediyor. Çocukları deneyler, oyunlar ve keşiflerle dolu eğlenceli bir tarih yolculuğuna çıkaran ve 9-11 yaş aralığına yönelik düzenlenen atölye, 12 Aralık Pazar günü 13:00-16:00 saatleri arasında Beykoz Kundura’da yapılacak.

Kültürel miras alanında çocuk katılımını sağlamayı ve çocukların bilgi dağarcığına tarihi yapı ve alanları korumanın önemini erkenden yeşertmeyi amaçlayan atölyede, tüm deney ve diorama malzemeleri Kundura Hafıza tarafından sağlanırken, çocukların öğrendiklerini pekiştirmelerine yönelik hazırlanan Kunduradan Evime Atölye Kiti de atölyenin sonunda ücretsiz hediye ediliyor.

Çocuk kitabı yazarı ve eğitmen İdil Bilgin’in tasarladığı ve 4D öğrenme (Duygu Odaklı-Deneyimsel-Duyusal-Disiplinlerarası) modeli olarak da bilinen Duygu Odaklı Kültürel Mirası Koruma Eğitimi metodolojisi üzerinden hazırlanan atölyenin uygulayıcılığını ise psikolog, sosyolog ve eğitmen Hatice Gamze Çevik yürütüyor. Kundura Dedektifleri Fabrika’da atölyesinin 110 TL’den satışa sunulan biletleri beykozkundura.com adresinden satın alabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com/kundura-hafiza

KUNDURA’NIN HAFIZASI: BİR FABRİKAYA SIĞAN DÜNYA – Sergi

Tarihler: Cumartesi ve Pazar
Saat: 14:00, 16:00
Yer: Beykoz Kundura
Randevu: beykozkundura.com

KUNDURA DEDEKTİFLERİ FABRİKA’DA – Çocuk Atölyesi

Yaş Grubu: 9-11 yaş
Katılımcı Sayısı: 10-12 kişi

Tarih: 12 Aralık 2021, Pazar
Saat: 13:00 – 16:00
Yer: Beykoz Kundura
Biletler: beykozkundura.com

Atölye Tasarımı: İdil Bilgin Eğitim ve Kültür Danışmanlığı*
Uygulayıcı Eğitmen: Hatice Gamze Çevik

Beykoz Kundura’da her ayın ikinci Pazar günü gerçekleşen Kundura Dedektifleri Fabrika’da atölyesiyle Kundura’nın Hafızası’na çocuklarla birlikte çocukların gözünden bakıyoruz! Amaçlarından biri kültürel mirasın korunmasında farkındalık yaratmak olan Kundura Hafıza kapsamında kültürel miras alanında çocuk katılımını sağlamak ve çocukların bilgi dağarcığına tarihi yapı ve alanları korumanın önemini erkenden yerleştirebilmek için kurgulanan Kundura Dedektifleri Fabrika’da atölyesiyle 9-11 yaş aralığındaki tüm çocukları Beykoz Kundura’ya davet ediyoruz.

*Çocuk kitabı yazarı ve eğitmen İdil Bilgin tarafından hazırlanan atölyeler Bilgin’in tasarlamış olduğu Duygu Odaklı Kültürel Mirası Koruma Eğitimi metodolojisi üzerinden kurgulandı. Bu yöntem disiplinlerarası ve nesne odaklı oyunlaştırma uygulamalarından oluşuyor. 4D öğrenme modeli olarak adlandırılan yöntem Duygu Odaklı-Deneyimsel-Duyusal-Disiplinlerarası başlıklarını kapsıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.