Lal Batman’ın “Exposé” İsimli Kişisel Sergisi Anna Laudel’de Açıldı

Sanatçı Lal Batman’ın dijital ve plastik sanat pratiklerini bir arada kullanarak ürettiği eserlerini içeren “Exposé” isimli kişisel sergisi 10 Şubat 2022’de (dün) Anna Laudel’de açıldı.

Lal Batman, Exposé, Anna Laudel
Lal Batman, Exposé, Anna Laudel, Fotoğraf_Photo by Kayhan Kaygusuz, 2022

Doç. Dr. Ebru Yetişkin‘in küratörlüğünü üstlendiği, sosyo-kültürel değişimin dijital platformlar aracılığıyla nasıl gerçekleştiğini sanatsal araştırma yoluyla izleyiciye sunduğu sergi, 27 Mart 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

‘Metaverse’ kavramının hayatımıza girdiği günümüzde, Batman dijital iletişim teknolojilerinin gündelik hayatın içinde nasıl kullanıldığını inceliyor. Sanatçının bu incelemelerinden, sorgulamalarından ve güncel görsel kültürden esinlenerek yarattığı çalışmalarının her biri, iç içe geçen bedenlerimizi, suretlerimizi ve zihinlerimizi yansıtıyor.

Sanatçı aynı zamanda dijital kültürün etkisiyle giderek daha çok sergilenen ve teşhir edilen pırıltılı yaşamların büyüsünü bozmaktansa, günümüzde teşhir etme, ifşa etme, izle(n)me, dikizle(n)me ve gözetle(n)me arzularının erotik oluşuyla bağlar kuruyor ve bu olgulara kendi yorumlarını ekliyor.

“Sergilemek, gözler önüne sermek” anlamlarına gelen “Exposé”, bu arzuların güncel versiyonlarına odaklanan seçkisiyle, hem kendimizi hem de birbirimizi nasıl yansıttığımızı mercek altına alıyor.

Hep göz önünde olmanın üzerinde duran Batman’ın ilk kez ve sergi için özel olarak ürettiği NFT eserleri, ziyaretçilerle bir hologram üzerinden somut olarak buluşuyor. Sanatçının sınırlı sayıda ürettiği NFT eserler, satışı gerçekleştikçe yerini yenisine bırakarak bir sonraki eser için merak uyandırıyor.

Sanatçının yağlı boya çalışmalarından dijital illüstrasyona, hologramdan NFT ve video sanatına kadar uzanan geniş bir yelpazede üretilmiş eserlerinin yer aldığı “Exposé”, 27 Mart 2022 tarihine kadar Anna Laudel’in Kazancı Yokuşu, 45 adresinde yer alan galeri mekanında ziyaret edilebilir.

*Bülteninin içeriği Doç. Dr. Ebru Yetişkin tarafından sergi için yazılan metinden alınmıştır.
**Anna Laudel tarafından basılacak sergi kataloğu, galeriden temin
edilebilir.


Anna Laudel

Kazancı Yokuşu 45, Gümüşsuyu, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.