Legadema Kitap “KALAN” İle Yayın Hayatına Başladı

Legadema Kitap “KALAN” İle Yayın Hayatına Başladı


Kısa süre önce yayın hayatına başlayan “Legadema Kitap”, “Kalan” isimli ilk kitabıyla yayıncılık dünyasında yerini aldı.

“Sadece edebiyat” mottosuyla yayın hayatına kısa süre önce başlayan ve edebiyattan kaçamayanların adresi olma hedefiyle yola çıkan Legadema Kitap’ın yayımladığı ilk kitap “Kalan” oldu. Alia Trabucco Zeran tarafından yazılan kitap; Şili Ulusal Kültür ve Sanat Konseyi tarafından En İyi Özgün Edebiyat Eseri ödülüne layık görülürken 2019 yılında Uluslararası Man Booker Ödülü’nde finale kalmıştı.

Legadema Kitap’ın raflarda yer alan ilk eseri Kalan, Şili’nin külle kaplı Santiago kentinde yaşayan üç gencin ne hatırladıkları ne de unutabildikleri baskıcı bir rejimden kalanla yüzleşmesini konu alıyor.

Kitap Hakkında

2019 ULUSLARARASI MAN BOOKER ÖDÜLÜ FİNALİSTİ

Bize kalanla başlarız hayata. Her ne kadar bizden öncesini hatırlamasak ya da hiç bilmesek de unutturmaz kendini kalan. Aramızda, arkamızda, yanımızda ve sırtımızda yaşar. Hatta öyle iç içedir ki tadı daha acı, sesi daha gür, dokunuşu daha sert, görüntüsü daha korkunç olabilir geçmişe kıyasla. Geçmiş bulaşıcıdır, geçmişte kalamaz, bulaşmadan duramaz. Şili’nin külle kaplı Santiago kentinde geçen bu romanda üç genç ne hatırladıkları ne de unutabildikleri baskıcı bir rejimden kalanla yüzleşmektedir.

Yazar Hakkında

ALIA TRABUCCO ZERÁN

Santiago’da 1983 yılında doğan yazar, Şili Üniversitesi’nde hukuk, New York Üniversitesi’nde de yaratıcı yazarlık eğitimi aldı. Londra’da yaşayan yazar University College London’da Latin Amerika Edebiyatı üzerine doktorasını tamamladı. İlk romanı olan Kalan eseriyle, Şili Ulusal Kültür ve Sanat Konseyi tarafından En İyi Özgün Edebiyat Eseri ödülüne layık görülürken 2019 yılında Uluslararası Man Booker Ödülü’nde finale kaldı.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.