Leman Sevda Darıcıoğlu Angelus Altera Performansıyla Salt Beyoğlu’nda

Leman Sevda Darıcıoğlu, “Sahnede 90’lar” Sergisi Kapsamında Gerçekleşen Angelus Altera Performansıyla Salt Beyoğlu’ndaLeman Sevda Darıcıoğlu, Salt’ın sahne ve performans kavramları odağında Türkiye’nin 1990’lı yıllarından sanat üretimlerini bir araya getiren Sahnede 90’lar sergisi kapsamında, Performistanbul’un kurucu direktörü ve performans küratörü Simge Burhanoğlu danışmanlığında, Angelus Altera adlı bir performans gerçekleştiriyor.

Angelus Altera
Leman Sevda Darıcıoğlu, Angelus Altera performansı

İlhamını Türkiye performans sanatı tarihinin 90’lı yıllar arşivinden alan Angelus Altera, miras ve gelecek nosyonlarının birbiriyle ilişkisini ele alır. Söz konusu on yılda değişen sınırları anlayabilmek için önce 1980’lere bakar; Türkiye’nin genel sosyopolitikası, kuir tarih ve performans sanatı tarihi arasında analojiler kurarak ilerler. Kuir bir gözle görünürlük/görünmezlik, sıkışma/rahatlama, kapanma/açılma kavramları üzerinden hegemonik tarihin, geçmişin ve bugünün bedende bir araştırmaya dönüştürülerek geleceğe açılacağı bir alan yaratmayı amaçlar.

Performistanbul ve Salt iş birliğinde, monoco.io katkılarıyla gerçekleştirilecek performans, 18 Eylül Pazar günü 11.00-18.00 saatlerinde Salt Beyoğlu’nda izlenebilir. Etkinlik herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Angelus Altera
Leman Sevda Darıcıoğlu
I. Bölüm: 11.00-14.30; II. Bölüm: 14.30-18.00

Danışman: Simge Burhanoğlu

Kıyafet Tasarımı: Mert Yemenicioğlu
Teşekkürler: Ali Emir Tapan, Natis fka. Hasan Aksaygın, Must Kika, İsmail İnan, Ayşe Gülru Sarpel

Salt Beyoğlu’nun -1. ve 1. katlarında gerçekleştirilecek performans esnasında kullanılacak sim ve kum gibi malzemeler solunum hassasiyeti olanlar için sakıncalı olabilir.

Leman Sevda Darıcıoğlu Hakkında

Leman Sevda Darıcıoğlu (Berlin & Istanbul) temel olarak performans sanatı alanında çalışan bir sanatçıdır. Darıcıoğlu uzun süreli performansların yanı sıra video, enstalasyon ve kamusal müdahale işleri üretir. Performanslarında bedenin fiziksel ve duygusal limitlerini, sınırlarını ve potansiyellerini araştırır. Bu bedensel yaklaşımı temel alan Darıcıoğlu, marjinalize edilmiş bedenlerin kırılganlığı ve gücüne odaklanarak kronopolitika ve nekropolitikayla ilgilenmektedir. Sanatçı, Batı-dışı bir perspektif ile geçmiş ve bugünün Queer bir gözle temellük edilmesi üzerine çalışmakta ve egemen tarihten dışlanan grupların tarihlerine işaret eden bedensel stratejiler geliştirmektedir.

Leman Sevda Darıcıoğlu’nun işlerini gösterdiği mekan ve kurumlardan bazıları Tropez, Berlin; STAMP Festival, Hamburg; Stadt Museum Pforzheim, Pforzheim; Schwules Museum, Berlin; Kunsthalle St Annen, Lübeck; Galerie Wedding, Berlin; University of Osnabrueck, Lingen; Zentrum fur Kunst und Urbanistik, Berlin, Haus der Statistik, Berlin; Venice International Performance Art Week, Venedik; Kunstraum London, Londra; Badischer Kunstverein, Karlsruhe; 18. Asia Biennale Bangladesh, Dhaka; Warehouse9 International Performance ArtFestival, Kopenhag ve Jeonbuk Museum of Arts, Jeonju.

Darıcıoğlu documenta15 kapsamında CAMP Sanat Eğitimi üzerine Notlar programına misafir sanatçı olarak dahil olmuştur.

Leman Sevda Darıcıoğlu 2022 kış sömestri itibariyle Nuremberg Güzel Sanatlar Akademisi’nde Live Art Forms programında master yapmakta ve Art in Context master programı kapsamında Berlin Sanat Üniversitesi, UdK’ta misafir eğitmen olarak ders vermektedir.

Leman Sevda Darıcıoğlu 2017’den beri uluslararası performans platformu Performistanbul tarafından temsil edilmektedir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.