Leonardo Da Vinci’ye Saygı Sergisi

Leonardo Da Vinci'ye Saygı Sergisi


Dünya sanat tarihinin önemli isimlerinden, ressam, heykeltraş, anatomist, filozof, yazar, mimar ve daha birçok özelliği olan sanatçı Leonardo Da Vinci ölümünün 500. yılında Türk sanatçılardan oluşan kalabalık kadro ile anılacak.

Son Akşam Yemeği, Vitruvian Adamı, Mona Lisa gibi pek çok önemli eseri sanat tarihine kazandırmış dev isim Leonardo Da Vinci’nin 500. ölüm yıl dönümüne yakışır şekilde anmak isteyen sanatçılar, müze ve galeriler çalışmalarına yıllar önce başladı.

Türk sanatçılardan; Tülin Onat, Bedri Baykam, Devrim Erbil, Ergin İnan, Yaçın Gökçebağ, Fevzi Karakoç, Onay Akbaş, Cem Sağbil, Arkın Ilıcalı, Barış Sarıbaş, Bahar Oganer, Burçin Erdi’nin yanı sıra tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, şair Ahmet Telli ve yazarlar Nedim Gürsel, Sunay Akın, İbrahim Karaoğlu, Metin Celal, Dr. Mustafa Tolay, Durmuş Akbulut ve Yalın Alpay ülkemizde dev sanatçıyı anma çalışmasında yer alan isimler olarak açıklandılar.

Başarılı sanatçılardan oluşan ekip, Leonardo Da Vinci’nin evinin bulunduğu, Fransa’nın Amboise şehrinde giderek orada sergi çalışmalarını yürüttüler. Aynı zamanda Ekim ayında dev sanatçıyı mezarını başında andılar.

Küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu’nun yaptığı; Emre Seferin genel koordinatörlüğünü üstlendiği ”Leonardo da Vinci’ye Saygı” sergisi ilk İstanbul’da açılacak olup İzmir, Ankara, Bodrum, Amboise gibi kentlerde de ziyarete açılacak.

Sergi kapsamında yönetmen Durmuş Akbulut’un dev isim için katılımcıların Türkiye ve Fransa’da bir araya geldikleri etkinlikten elde ettiği görsellerle oluşturacağı ”Leonardo da Vinci Belgeseli” sergi süresince izlenebilecek.

İstanbul’da 5 Mart 2020’ye kadar sürecek olan ”Leonardo da Vinci’ye Saygı” sergisi Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın desteğiyle, Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nin Beşiktaş Çağdaş Sanat Galeri’sinde 12 Şubat’ta açılacak.


Mustafa Kemal Kültür Merkezi

Akatlar Avm, Uğur Mumcu Cd. No:8, 34335 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.