Londra’nın Yeni Sahnesi “Organic Stage”

Londra'nın Yeni Sahnesi "Organic Stage"


Gün geçmiyor ki Londra’da Türk tiyatrosuna dair bir atılım görmeyelim. Her ne kadar değerlerimiz olan isimlerin yurt dışında iş yapmaya başladıklarını görmek üzse de Türk tiyatrosunu temsil etmeleri ve yerli metinleri oynamaları bakımında da sevindirici. Fieldseat Cafe & KitapEvi’nin alt katında oluşturulan ve geçtiğimiz hafta perde açan Organic Stage de bunlardan biri.

Organic Stage’te Londra’nın Tottenham bölgesinde hayata geçmiş yep yeni bir sahne. Melissa Kenter’in sahnelediği tek kişilik ”Züleyha” adlı oyunu ile başlayan yolculuklarını; Günyol Bakoğlu’nun ”Drama Queen” ve Deniz Sayar ile Melissa Kenter’in sergileyeceği ”Manik Atak” oyunları izleyecek. Organic Stage Direktörü Günyol Bakoğlu’nun SanatOkur ailesi için yaptığı açıklamada amaçlarının hergüne bir oyun olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

”Kuşkusuz Organic Stage mütevazı kapasitesiyle iddialı bir tiyatro olmaktan uzak. Ancak iddialı olduğumuz bir konu var, o da devamlılık. Amacımız burayı küçük bir sanat vahası haline getirmek. Yerimiz Londra’nın yüzü hızla değişen semtlerinden Tottenham’da.

Tottenham Stadyumu’nun açılışı bu konuda bir fark yarattı. Biz de sanat anlamında bu farkın destekleyicilerinden olmak istiyoruz.

Gelenler sıcak, samimi bir kabare ortamında (Türkiye’de pek alışkın olmasak da, Londra’da hayli alışıldık olarak) içeceklerini yudumlarken performanslar seyredebilecekler.

Şu anda Melissa Kenter’in Züleyha isimli oyunu başladı. Sırada benim oynayacağım Drama Queen ve Melissa Kenter, Deniz Sayar tarafından sergilenecek Manik Atak oyunu var. Ardından repertuvara bir İngilizce oyun da eklenecek ve çeşitliliğimiz artacak. İşin sonunda her akşam bir performans rüyamıza ulaşmak niyetindeyiz. Londra son beş yıllık dalgayla beraber pek çok profesyonel oyuncuya ev sahipliği yapmaya başladı. Önümüzdeki dönemde daha fazla insanın Organic Stage’de oyun oynamak isyeyeceğini biliyorum. Böylece pek çok oyuncuya da oyunlarını sahneleme imkanı sağlamış olacağız.”


Londra’da yaşayan veya yolu Londra’ya düşecek olan okurlarımız için Organic Stage adresi:

665 High Road Tottenham, Tottenham, Londra/İngiltere

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.