Ludovic Bernhardt’ın Sanatorium’daki Kişisel Sergisi: “The Gaming Room”

Ludovic Bernhardt'ın Sanatorium'daki Kişisel Sergisi: "The Gaming Room"

SANATORIUM, Ludovic Bernhardt‘ın “The Gaming Room” başlıklı galerideki üçüncü kişisel sergisine, 10 Eylül – 24 Ekim 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi, jeopolitika, oyun ve şiir alanlarıyla tanımlanan işleri bir araya getiriyor.

The Gaming Room esasen CIA’in ajanlarını eğitmek için yarattığı bir kutu oyununa dayanıyor. Sanatçı, ABD istihbarat servislerinin dünyaya dair temsilini yansıtan bu alaycı oyunu, onu yapısöküme uğramış, parazitleşmiş ve parçalanmış, viral potansiyeli olan, belirgin kuralları olmayan, galerinin bir duvarına uygulanacak büyük bir labirent oyununa dönüştürmek için tekrar üretti ve tasarladı.

Sergide gösterilen Kaos Oyunu‘nun (2020’de ilk kez Fransa’da sergilenen bir masa kutu oyunu) ikinci versiyonu, endüstriyel ve kapitalist bir organizasyonun bir prototipi olarak 18. yüzyılda Fransız sömürge imparatorluğu tarafından organize edilen köle ticaretinin ana destinasyonu haline gelen Haiti’deki 1791-1804 köle devrimi meselesini ele alıyor. Ludovic Bernhardt‘ın 2020’de Covid-19 pandemisi sırasında küresel finans borsalarının düşüşüyle ilişkili grafikleri, The Gaming Room‘da da duvar kağıtları ve el yapımı duvar halıları formunda yer alıyor. Sergiye hakim olan, metinsel ve grafik ağlarla sarılmış poetika, Sylvia Plath, Geog Trakl, Friedrich Höderlin ve Öyvind Falström’e gönderme yaparken aynı zamanda sanatçı ve yazarın kendi deneysel yazılarına da atıfta bulunuyor.

The Gaming Room, ekonomik-politik bir deşifrasyonla güçlü bir şekilde karakterize ediliyor, fakat buna aynı zamanda, sergiye rizomatik bir yazma deneyimi olarak damga vuran şiirsel bir boyut eşlik ediyor.

Serginin açılış günü Ludovic Bernhardt, “Work Bitch” başlıklı kitabından parçalar okuduğu bir performans gerçekleştirecek. Kayıt için info@sanatorium.com.tr‘ye mail atınız.
Okuma İngilizce dilinde gerçekleşecektir.

Ludovic Bernhardt hakkında:
Fransız sanatçı ve yazar Ludovic Bernhardt, Studio National d’art contemporain Le Fresnoy ve Duperré Okulu’ndan mezun oldu. SANATORIUM tarafından 2012 yılından beri temsil edildiği İstanbul’da altı yıl yaşadıktan sonra şimdi Paris’te yaşıyor ve çalışıyor. Bernhardt, sanatsal pratiği, enstalasyonları ve deneysel edebiyat eserleri aracılığıyla, şiirsel-politik işaretlerin manipülasyonuna dayanan bir dizi kartografileri yapısöküme uğratarak günümüzün belirli semptomlarını sorguluyor. Fransa, Türkiye, Avusturya, Polonya, Hindistan, İsviçre, Portekiz, Çin ve Yunanistan’da çeşitli sergilere ve sanat fuarlarına katılan sanatçı, İstanbul’da Hyphology ve Fragments Of A Hologram Rose sergilerinin eş küratörlüğünü yaptı. 2010’dan beri Paris’te Plateforme sanat mekanıyla işbirliği yapan Bernhardt’ın son kitabı Work bitch, Jou yayınları tarafından yayımlandı. Bir sonraki kitabı Reactor 3 (Fukushima), 2021’de yayınlanacak. Sanatçı bu sıralar doktora yapıyor ve Paris-8 Üniversitesi’nde güncel sanat, yazmak, rizom ve virüs arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma-yaratım tezi yazıyor.

Sanatorium
Kemankeş Mahallesi Mumhane Caddesi No:67/A Karaköy/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.