Lüksemburg Filarmoni Orkestrası & Yuja Wang / İstanbul

İstanbul Müzik Festivali, 11-30 Haziran tarihleri arasında müziğe ve şehre farklı bakışlar sunuyor.

Yuja Wang
Yuja Wang

Ona tüm dünyada artık tek kelimeyle “sansasyonel” diyorlar. Yuja Wang’ın insanüstü teknik becerilerini; büyüleyici, karizmatik, tam anlamıyla insanı “çarpan” icralarını anlatmanın en kısa yolu bu. Pekin doğumlu virtüöz, dünyadaki en benzersiz ve göz kamaştırıcı piyanistlerden biri kabul ediliyor. Economist onun bugünlerde gücünün doruğunda olduğunu belirtirken eleştirmenler ve dinleyiciler zirvede olduğu halde hız kesmeden devam etmesine hayranlıkla tanıklık ediyorlar. Yuja Wang bu sezona Berlin Filarmoni Orkestrası ile BBC Proms’da başladı; Kasım ayında I. Dünya Savaşı’nın bitişinin 100. yılı anısına verilen konserde Viyana Filarmoni Orkestrası eşliğinde sahnedeydi. Sezon boyunca Valery Gergiev yönetimindeki Münih Filarmoni ve Gustavo Dudamel yönetimindeki Los Angeles Filarmoni orkestraları eşliğinde Asya turnelerine, Birmingham Şehri Senfoni ve Lüksemburg Filarmoni orkestraları eşliğinde Avrupa turnelerine çıkacak olan Wang, Carnegie Hall ile Viyana Konzerthaus’un yerleşik sanatçısı olarak da konserler verecek. Sanatçı ayrıca 10 Şubat’ta açıklanacak Grammy Ödüllerine aday.

15 Haziran Cumartesi 20:00

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

“Mükemmel, gösterişli olduğu kadar ince nüanslarla, zekâ ve ruhla donatılmış yorumlar” BBC Music Magazine

Müzik direktörü Gustavo Gimeno yönetiminde İstanbul’a gelecek olan Lüksemburg Filarmoni Orkestrası 1933’te kuruluşundan bu yana dünyanın dört bir yanından önemli şefleri ve solistleri konuk ettiği gibi Avrupa, Asya ve Amerika’da turnelere çıkıyor. Tonunun zarafetiyle özellikle övgüler toplayan orkestranın kayıtları Grammy, Diapason d’Or, Choc du Monde de la Musique, Charles Cros dahil pek çok ödülle taçlandırıldı. Besteci portreleri niteliğinde bir dizi albüm çalışmasına başlayan orkestra, en son 2018 sonunda Stravinsky’yi yayımladı.

Lüksemburg Filarmoni Orkestrası, İstanbul Müzik Festivali’ndeki bu ilk konserinde, Yuja Wang solistliğinde sizlere rüya gibi bir gece yaşatacak.

Gustavo GIMENO, şef
Yuja WANG, piyanist

Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Fırtına, Op. 18

George Gershwin
Rhapsody in Blue

Dmitri Shostakovich
Piyano Konçertosu No. 2 Fa Majör, op. 102

Igor Stravinsky
Ateş Kuşu Süiti (1919)

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.