“Maffy’s Jazz” Belgeseli Festival Yollarında

Geçtiğimiz günlerde 92 yaşında hayatını kaybeden caz efsanesi trompetçi A. Muaffak Falay’ın yaşamı ve müzik serüvenini konu alan son belgesel “Maffy’s Jazz” festival başvurularına başladı.

Maffy’s Jazz posteri
Maffy’s Jazz posteri

Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun 2016 yılında Falay’ı İsveç’teki evinde ziyaret etmesi ile başlayan “Maffy’s Jazz” belgesel projesi, sanatçının önemli katkıları ve aralıklı yapılan özverili bir çalışma ile 5 yıl sürdü.

Belgesel için festival başvurularına başladıklarını ve ilk gösteriminin İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde yapılmasının planlandığını bildiren belgeselin yapımcı ve yönetmeni Deniz Yüksel Abalıoğlu şunları söylüyor:

Ahmet Muaffak Falay ve Deniz Yüksel Abalıoğlu
Ahmet Muaffak Falay ve

“Maffy’i ilk kez 2016 yılında İsveç’teki evinde ziyaret ettim. Sonra ard arda 2017 ve 2018 yıllarında yine Maffy’e gidip, onunla kaldım ve çekimleri onunla yaşayarak tek başıma gerçekleştirdim, çünkü filmin ev içinden bir anlatıcının elinden çıkmasını, samimi bir film olmasını istiyordum. Filmi izleyenlerin bu samimiyeti, benim varlığımı ve onun yalnızlığını paylaştığımı hissedeceğini düşünüyorum.”

Filmin post production çalışmalarının yeni tamamlandığını, Maffy’nin vefatı ile küçük bir ekleme de yapıldığını söyleyen Deniz Yüksel Abalıoğlu, “Maffy, ben son gittiğimde 88 yaşındaydı. Stockholm’ün banliyölerinde, tek odalı bir evde, yalnız bir hayat sürüyordu. Artık çalacak nefese de sahip değildi. 2016’da Stockholm’e ilk gittiğim yılda ise son konserini çekme şansım oldu. Tabii ikimizde bunun son konseri olacağını bilmiyorduk. Umarım film tüm cazseverler tarafından izlenir ve Maffy’nin hatırası müzikleriyle beraber bu filmle de yaşar.”

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen Maffy’s Jazz filmi, İKSV kapsamındaki Köprüde Buluşmalar platformundan da fragman yapım desteği aldı.

Deniz Yüksel Abalıoğlu Hakkında

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema bölümünden mezun olduktan sonra otomotiv sektöründe olan aile şirketlerinde reklam ve pazarlama görevini yürüttü. Bu yıllarda fotoğrafla uğraştı ve sergiler açtı. Daha sonra 2015 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sinema TV bölümünden ve Accademia Belle Arti di Brera di Milan’da yüksek lisans derecesi aldı. Kendi yazdığı kısa filmlerin yanı sıra TC Kültür Bakanlığı’nın desteği ile uzun metrajlı belgesel filmi Maffy’s Jazz’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.

Ahmet Muaffak Falay Hakkında

1930 yılında Kuşadası’nda doğdu. 12 yaşında başladığı müzik hayatında “Maffy Falay” adıyla ünlendi. Ankara Konservatuarı’nda 7 yıl trompet ve piyano üzerine çalıştı. 1950’li yıllarda yurtdışında müzik çalışmaları yapmaya başlayan ve 1964’te İsveç’e yerleşen Falay, 70’lerden itibaren İsveç’in ve dünyanın ünlü caz plak şirketlerinden albümler yayınladı. 1970 yılında Dizzy Gillespie Reunion Orchestra’ya katıldı. Dünyaca ünlü cazcı Dizzy Gillespie, Muvaffak Falay’ı caz dünyasının ünlü trompetçileri Miles Davis ve Roy Eldridge ile kıyaslanabilecek bir trompetçi olarak değerlendirmişti Falay’a 2005 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı İKSV tarafından ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verildi. Falay 22 Şubat 2022 tarihinde, 92 yaşında yaşamını yitirdi.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar