Marilyn Monroe Efsanesini Başlatmış “Niagara”, Bu Hafta Kundura Sinema’da

Niagara Film
Niagara

Mimari yapısıyla Türkiye’nin en özgün sinema salonlarından biri olan ve %100 temiz hava ile çalışan ve karışım hücresi içermeyen sertifikalı havalandırma sistemleri ile güvenli bir izleme ortamı sunan Kundura Sinema’nın programında bu hafta, sinemada Marilyn Monroe efsanesini başlatmış 1953 yapımı kara film klasiği “Niagara” gösteriliyor. 19 Mart Cumartesi saat 17:00’de izleyebileceğiniz film, 4K çözünürlüğündeki restore kopyasıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak. Sınırlı sayıda olan gösterim biletlerini ise beykozkundura.com adresinden satın alabilirsiniz.

Kara filmin kült yapımlarından

Henry Hathaway’in yönettiği “Niagara”, sinema tarihinin en meşhur femme fatale’lerinden şehvetli ve yıkıcı Rose rolünde Marilyn Monroe’nun doğuşunu müjdeliyor ve onun adını sarsılmaz bir ikona dönüştürüyor. Bir tutku suçu hikâyesi anlatan film, gecikmiş balayıları için Niagara’ya gelmiş Polly ve Ray Cutler çiftinin kaldıkları otelde Rose ve George Loomis çifti ile tanışmaları ve ölümcül bir entrikanın parçasına dönüşmelerini konu alıyor.

Senaryosunu Oscarlı senaristler Charles Brackett, Walter Reisch ve Richard L. Breen’in birlikte yazdıkları “Niagara”, Marilyn Monroe, Joseph Cotten ve Jean Peters‘ın muhteşem performansları, yaklaşan felaket hissini son sahnesine dek koruyan ritmik temposu ve dönemi için bile çok ileride sayılan derinlikli karakterleriyle kara film türünün kült yapımlarından biri sayılıyor.

İkonik Monroe

Alışılageldik komedi rollerinden çok başka bir Marilyn Monroe’yu izlediğimiz filmde onun ‘yıkıcı kadın’ performansı, hem büyüleyici hem de korkutucu biçimde insan cinselliğinin ve tutkusunun güçlü bir portresini çiziyor. Yakut kırmızısı dudakları, moda dünyası kadar popüler kültürü de derinden etkilemiş Dorothy Jeakins tasarımı ikonik pembe elbisesi ve platin sarısı bukleleriyle ışıltısından bir an bile gözümüzü alamadığımız Monroe’nun arnavut kaldırımlı cadde boyunca yaptığı o ünlü yürüyüş, sinema tarihindeki en uzun yürüyüş rekorunu hâlen elinde tutuyor.

Niagara Şelalesi’ni doğal güzelliği ve ürkütücülüğüyle benzersiz bir sete dönüştürmüş Joe MacDonald imzalı Technicolor görüntüleri ile zamansız bir klasik olan “Niagara”, 4K çözünürlüğündeki restore kopyasıyla Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Tam 85 TL, indirimli 65 TL’den satışa sunulan ve sınırlı sayıda olan biletleri beykozkundura.com adresinden alabilir, iki ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirimden yararlanabilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.