Martch Art Project Bence Magyarlaki’nin Türkiye’deki İlk Solo Sergisini Ağırlıyor

Uranians serisi
Uranians

Martch Art Project, Bence Magyarlaki’nin Türkiye’de gerçekleşecek ‘Uranus, Waiting Room’ başlıklı ilk solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Heykel ve ses yerleştirmesi gibi çeşitli unsurlarla birleştirici bir kurgu oluşturmayı hedefleyen sergi, kuir beden politikalara ve hetero-ataerkil, ikili mantık sistemlerinin dışında kalan deneyimlere değiniyor. Sergideki anlatı, bireyin derisini, etini, iç organlarını katmanlarına ayırarak dinlenmeye bırakmasına olanak tanıyan fizik yasalarının hakim olduğu ütopik bir apartman dairesini merkezine alarak şekilleniyor. Tıpkı ‘ev’ olarak tanımlanan mekâna varıldığında ayakkabılar ve kıyafetler çıkarıldığı gibi eve gelen kimse, varsayılan davranış ve tavırlardan, cinsiyet gösterilerinden ve kısıtlanmış arzulardan sıyrılıyor.

“…Uranus, Waiting Room başlığın da işaret ettiği üzere mevcut herhangi bir mimari, devlet veya ulus kavramına ait olma durumu veya mutlak bir varış değildir. Bundan ziyade bir gerilim halidir, radikal bir eylemden önceki fasılanın uzatılmış bir deneyimidir.
…”

Magyarlaki ikinci kişisel sergisi ile yeni materyal ve ögelerle Utopian Bodies serisine devam ederken; bedende duygu ve arzunun, hafıza ve mahremiyetin nasıl ve nerede taşındığına dair şiirsel, beden-karşıtı arayışını sürdürüyor. Bedenin böylesine samimi bir keşfi, kişinin ev-yuva arayışı ile bir yere veyahut bir şeye ait olma arayışıyla buluşuyor.

Uranus, Waitin Room
Uranus, Waitin Room sergisi

Uranus, Waiting Room’ 14 Aralık, 2021 – 22 Ocak, 2022 tarihleri arasında Martch Art Project’te izleyiciyle buluşacak.

Bence Magyarlaki Hakkında

Bence Magyarlaki, 1992 doğumlu Macar sanatçıdır. Paris’te yaşamakta olan sanatçı 2017 yılında Londra’da konumlanan Central Saint Martins Güzel Sanatlar Bölümü’nden onur ödülü ile mezun olmuştur. Marakeş’te yer alan Montresso Art Foundation son dönem üretimlerine destekte bulunmuştur. Eserleri, 2017 yılında The MullenLowe NOVA Awards ve The International Takifuji Art Award’a aday gösterilmiştir. İşleri aralarında Paris, Marakeş, İstanbul, Sidney, Lizbon, Londra, Galerie IAWT, Montresso Art Foundation, Galeria Foco (2021), Martch Art Project, Jerico Contemporary (2020), M.A.H Gallery, PADA Studios (2019), The Swith Gallery, UX Art Space (2018), Saatchi Gallery, Gasworks Gallery ve Copeland Gallery (London, 2017) gibi çeşitli şehir ve galerilerde sergilenmiştir.

Künyeler:
Uranians Poise of a Psychic
2021, 150x45x44 cm, Akrilik reçine, pigment, fiberglas, poliüretan, metal
Uranians Restful Appendix
2021, 48x42x27 cm, Akrilik reçine, pigment, fiberglas, poliüretan


Martch Art Project
Asmalı Mescit Sofyalı Sk. No:22/1 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.